Szabolcsban tiltakoztak a gazdák az alacsony almaárat kínáló feldolgozó üzem előtt. Előre vetítették egy nagyobb tiltakozás lehetőségét is. A tiltakozó legalább 25 forintos árat szeretnének elérni, a Magosz szerint is méltatlan helyzetbe hozza a termelőket a kilogrammonként 13 forintos felvásárlási ár.
Hétfőn, mintegy háromszáz Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei almásgazda tiltakozott az anarcsi feldolgozó üzem előtt, demonstrálva az alacsony felvásárlási ár ellen.
– Most háromszázan vagyunk, de az elégedetlen gazdák száma ennek legalább a tízszerese, és azok is mellettünk állnak, akik most nincsenek itt, de akik úgy döntöttek: nem szedik le az almájukat – mondta a helyszínen Bori Vilmos, a demonstráció egyik szervezője a www.szon.hu, megyei online lapnak.
A legnagyobb probléma, hogy tavaly a megye nagy részén elverte a jég a termést, sokaknak hitelt kellett felvenni. Számukra létkérdés az éves bevételük, amiből a tavalyi év veszteségeit pótolni tudják, de ilyen felvásárlási árak mellett ez lehetetlen – mondta Bori Vilmos.
Ahhoz, hogy nullára jöjjünk ki, legalább 25 forintos kilónkénti árra lenne szükség – hangoztatta.
Méltatlan helyzetbe hozza a termelőket az ipari alma kirívóan alacsony ára véli a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) is. A jelenlegi kilogrammonkénti 13 forintos felvásárlási ár mellett a termelők önköltsége, így a betakarítás és a beszállítás költsége sem térül meg – erősítette meg az érdekvédelmi szövetség.
Felhívta a figyelmet a közlemény arra, hogy az alma alacsony ára jelenleg Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében jelent sürgős és súlyos gondot, az ottani feldolgozó ármeghatározó szerepe miatt azonban a helyzet országos jelentőségű üggyé válhat.
Közölték: az ipari alma felvásárlási áráról a termelők és a feldolgozók korábban többszöri egyeztetést folytattak a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) közreműködésével, ám azon túl, hogy a felek megismerték egymás álláspontját, érdemi megegyezés nem született.
A szövetség minden jogszerű intézkedést megtesz a piaci feszültség rendezése és a gazdák méltánytalan helyzetének megszüntetése érdekében – írta a Magosz.