Drágul az olaj, ugyanakkor a Barclays elemzője szerint nem csökken majd drámai mértékben Szaúd-Arábia olajexportja a dróntámadások miatt. Mások úgy vélik, a Brent hordónkénti ára száz dollár fölé emelkedhet.
Szaúd-Arábia a világ legnagyobb olajexportőr országa. Az állami tulajdonú olajvállalat, a Saudi Aramco két nyersolajfeldolgozó létesítménye elleni támadások következtében átmenetileg napi 5,7 millió hordóval csökken a kibocsátás, ami a globális kínálat mintegy 5 százalékának felel meg. Augusztusban napi átlagban 9,78 millió hordó volt a szaúdi olajtermelés.
A legutolsó, júniusi adatok szerint Szaúd-Arábia nyersolajtartaléka 187,9 millió hordóra rúgott.
Az egyik támadás az Abkaik kormányzóság Bukjak nevű helységében lévő olajterminált érte, amely az Aramco közlése szerint a világ legnagyobb olajfinomítója. A másik célba vett terminál a Huraisz kormányzóságban lévő olajmezőhöz tartozik, amely a második legnagyobb olajmező az országban. Az üzemekben robbanások történtek és tűz ütött ki. A támadások elkövetését az Irán által támogatott jemeni húszi lázadók vállalták magukra.
Az olajárak hétfőn meredeken emelkedtek: a globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára 20 százalékos pluszban is állt a kereskedés első perceiben. A Brent utoljára az 1991-es öbölháború kezdetén drágult ilyen nagy mértékben napi összevetésben.
Közép-európai idő szerint délelőtt 11 óra körül a legközelebbi, novemberi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 8,93 százalékos pluszban, 65,60 dolláron, a WTI pedig 8,41 százalékos nyereségben, 59,41 dolláron forgott. Eddigi napi csúcsán a Brentet 71,62 dolláron, a WTI-t pedig 63,47 dolláron jegyezték.
A Barclays elemzése szerint a dróntámadások következtében rövid távon hiány alakulhat ki az olajpiacokon, csökkenhetnek a készletek és a tartalékkapacitások, ezek mind olyan tényezők, amelyek kulcsfontosságú szerepet töltenek be az árak alakulásában. Ráadásul a támadások kétségessé teszik Szaúd-Arábia szállításainak megbízhatóságát is. Mindez a geopolitikai kockázatok kiéleződésével együtt, miközben a befektetők az iráni atomalku újratárgyalásának esélyeit latolgatják, valószínűleg hosszabb időre támogatja az olajárak emelkedését.
Egyes elemzők szerint a Brent hordónkénti ára akár 100 dollárra is emelkedhet, ha Szaúd-Arábia nem tudja gyorsan helyre állítani olajszállítását.
A Reuters bennfentes forrásból úgy értesült, hogy “nem napokba, hanem hetekbe” is beletelhet, amíg Szaúd-Arábia ki tudja javítani a károkat teljes egészében.