Törökország bajban van, amin a napjainkra lassanként feltámadó turizmus sem képes segíteni. Az évek óta tartó menekültválság, a terrorakciók színhelyévé vált nagyvárosok visszavetették az Európa és Ázsia határán fekvő ország turizmusát. Recep Tayyip Erdogan egyeduralmának kiépülése sokakat kétségbe ejt szerte a világon, és ez a török lírán is meglátszik. A török líra az idén eddig 70 százalékkal gyengült a dollárral szemben. Az árfolyamesés az utóbbi hetekben tovább gyorsult.
A térséggel foglalkozó Media Line internetes újság elemző cikke szerint az ország gazdaságának hanyatlását a török turizmus fellendülése sem képes megállítani.
Két és fél év telt el azóta, hogy 12 német turista életét vesztette Isztambulban, amikor egy öngyilkos merénylő bombát robbantott a belvárosban. Fél évvel később 45-en haltak meg egy összehangolt terrorakcióban, amelynek helyszíne a Kemal Atatürkről elnevezett nemzetközi repülőtér volt. Ugyancsak 2016-ban történt, hogy egy, a török hadsereghez tartozó katonai csoport puccsot kísérelt meg Recep Tayyip Erdogan elnök ellen, aki vérbe fojtotta az akciót. Mindhárom eset megdöbbentette a világot, olyannyira, hogy a 2016-os esztendő minden idők egyik leggyengébb éve volt a török turizmus szempontjából.
2016-ban a turizmus 7,6 milliárd euróval esett vissza 2015-höz képest, a GDP pedig közel 1 százalékkal csökkent.
Törökország helyzete 2017-ben kezdett normalizálódni, az elmúlt esztendő viszonylag nyugodt volt, ezért a turisták is újra elkezdtek szállingózni a török turistaparadicsomokba.
Bár a teljes bizalom visszanyerése eltarthat még néhány évig, a törökök számára bíztató lehet, hogy 2018 áprilisa és júniusa között 30 százalékkal növekedtek az ország turizmusból származó bevételei az előző év azonos időszakához képest – a török statisztikai hivatal közlése szerint.
Mindezt a törökországi utazási irodák szövetsége, a TURSAB is megerősítette, hozzátéve, hogy a kínai, az indiai és a dél-amerikai piac is egyre érdeklődőbb Törökország iránt, az Egyesült Államokból érkezők száma évről évre 24 százalékkal növekszik. A szervezet optimista: idén 40 millió turistára és 32 milliárd dolláros turisztikai bevételre számít.
Ám a turizmus erősödése önmagában nem szolgál mentőövként Törökország gazdasága számára, amely egyre mélyebbre süllyed. A török jegybank a napokban közölte: 2018-ban az infláció mértéke 8,4 százalékról 13,4 százalékra nőtt, miközben a helyi fizetőeszköz, a líra 27 százalékot zuhant az idén. (Hatással van Európára is a líra gyengülése, az euró is tovább gyengült, miután az Európai Központi Bank pénteken aggodalmát fejezte ki a líra gyengülésének az európai hitelező bankokra gyakorolt hatása miatt – a szerk.)
Az aggodalom nagy, s az elemzők attól sem lettek optimistábbak, hogy kiderült: Erdogan elnök az újraválasztása után a saját vejét nevezte ki gazdasági miniszterré. Ez a lépés további zuhanást eredményezett, amire válaszul a nyugattal meglehetősen rossz viszonyt ápoló elnök arra szólította fel a lakosságot, hogy vásároljanak lírát a valutatartalékaikból.
A nyáron Törökországba érkezők mindebből annyit tapasztalhatnak, hogy olcsóbbá váltak a termékek és a szolgáltatások, még az olyan turistaparadicsomokban is, mint Antalya és környéke. Ezt jól mutatja az is, hogy amíg 2018 második negyedévében egy átlagos turista 602 dollárt költött el Törökországban, addig ez a szám 2015-ben 715 dollár volt.