Kezdőlap Világgazdaság A vártnál kisebbet esett az EU gazdasága
No menu items!

A vártnál kisebbet esett az EU gazdasága

A várakozásokhoz képest enyhébb ütemben esett vissza az Európai Unió és az euróövezet gazdaságának teljesítménye a tavalyi negyedik negyedévben és az év egészében is – jelentette az Eurostat.

Az Európai Unió statisztikai hivatalának első becslése szerint az euróövezet 19 tagállamában az előző negyedévhez képest szezonális kiigazítással számolva 0,7 százalékkal, éves összehasonlításban pedig 5,1 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) tavaly október-decemberben.

Elemzők negyedéves összehasonlításban 1,2 százalékos, éves szinten pedig 5,4 százalékos visszaesésre számítottak.

A 2020-as év egészében szezonális és naptári hatással kiigazítva az euróövezetben 6,8 százalékkal csökkent a GDP az előző évhez képest.

Ez az Európai Bizottság által várt 7,8 százalékos, illetve a Nemzetközi Valutaalap által előrejelzett 7,2 százalékos visszaesésnél jóval kedvezőbb érték.

A 27 tagú Európai Unióban negyedéves összehasonlításban 0,5 százalékkal, éves szinten pedig 4,8 százalékkal csökkent a GDP tavaly október-decemberben.

Az egész évet tekintve pedig 6,4 százalékkal esett vissza a gazdaság teljesítménye.

Egy évvel korábban, 2019-ben az euróövezet gazdasága 1,3 százalékkal, a huszonheteké pedig 1,6 százalékkal bővült.

Összehasonlításul: az Egyesült Államok reál GDP-je 2019-ben 2,2 százalékkal bővült, 2020-ban pedig 3,5 százalékkal csökkent.

A koronavírus-járvány és a terjedését fékező intézkedések által dominált 2020-as év a rekordok éve volt Európában is: az adatrögzítések kezdete, 1995 óta nem mértek olyan súlyos visszaesést, mint a második negyedévben, de olyan erős felpattanást sem, mint a harmadik negyedévben. A járvány ősszel fellobbant második hulláma és az újra bevezetett korlátozások ismét visszavetették a gazdaság teljesítményét, de messze nem olyan jelentős mértékben mint tavasszal.

A második negyedévben az elsőhöz képest 11,7 százalékkal csökkent az euróövezeti GDP, míg az uniós GDP 11,4 százalékkal zuhant. Az első negyedévben még jóval enyhébb, de így is súlyos ütemben – az euróövezet 19 tagállamában 3,7 százalékkal, az unió 27 tagállamában pedig 3,3 százalékkal – esett vissza a gazdaság teljesítménye az előző három hónaphoz képest. A harmadik negyedévben viszont az euróövezet gazdasága 12,4 százalékkal, az unióé pedig 11,5 százalékkal nőtt.

A 27 EU-tagállam közül egyelőre 11 esetében közölt adatokat az Eurostat a tavalyi utolsó negyedévről.

Negyedéves összevetésben három országban csökkent a GDP október-decemberben: Ausztriában 4,3 százalékkal, Olaszországban 2,0 százalékkal, Franciaországban pedig 1,3 százalékkal. A legnagyobb mértékében, 1,2 százalékkal Litvánia, illetve 1,1 százalékkal Lettország gazdasága nőtt. Németországban 0,1 százalékos, Spanyolországban pedig 0,4 százalékos növekedést mértek.

Éves összehasonlításban minden országban csökkent a GDP. Spanyolország gazdasága szenvedte el a legsúlyosabb, 9,1 százalékos visszaesést, majd Ausztria következik 7,8 százalékkal és Olaszország 6,6 százalékkal. Németországban 3,9 százalékkal, Franciaországban pedig 5,0 százalékkal csökkent a hazai össztermék.

Az adatok szélesebb körére támaszkodó második becslést két hét múlva, február 16-án teszi közzé az Eurostat.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

BKK: folyamatosan jönnek az új CAF-villamosok Budapestre

Tavaly október óta folyamatosan érkeznek annak a korábban megrendelt és gyártás alatt álló 51 darabos flottának a példányai, amelynek köszönhetően 2026 végére a jelenlegi 30-ról 40 százalékra növekedhet az alacsony padlós villamosok aránya a fővárosban.

Az elmúlt napokban jelentősen megnőtt az autóipar érdeklődése Magyarország iránt

Az elmúlt napokban jelentősen megnőtt az autóipar érdeklődése Magyarország iránt, minthogy hazánk a jelenlegi globális bizonytalanságok közepette is stabil környezetet nyújt az ágazat számára.

Csaknem 115 ezren a TeSzedd! akcióhan

Csaknem 115 ezren csatlakoztak az idei TeSzedd! - Önkéntesen a tiszta Magyarországért hulladékszedési akcióhoz.

A banki díjak csökkentéséről állapodott meg Varga Mihály a Bankszövetséggel

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Magyar Bankszövetség megállapodásával egyszerűbbé, átláthatóbbá, olcsóbbá válnak a banki költségek

Hírek

Devizapiac – Gyengült hétfő reggelre a forint

Gyengült hétfő reggelre a forint a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.

Gyengült a forint kedd reggel

Gyengült a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.