Az államháztartás központi alrendszere 67,3 milliárd forint többlettel zárta az év első két hónapját. Februárban az államháztartás 177,2 milliárdos hiánnyal zárt – közölte a Pénzügyminisztérium (PM) .
A PM a társadalmi célokat szolgáló intézkedésekkel és a fejlesztési programok támogatásával indokolta a februári adatok alakulását.
Az év első két hónapjában a központi költségvetés 18,9 milliárd forint, az elkülönített állami pénzalapok 31,2 milliárd forint, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 17,2 milliárd forint többletet mutattak.
A PM korábbi közlése szerint az idén januárban az államháztartás egyenlege 244,5 milliárd forint többletet mutatott.
A kormány egész évre 998,4 milliárd forint hiányt tervezett a 2019. évi költségvetési törvény szerint.
Január-februárban általános forgalmi adóból 274,7 milliárd forinttal, személyi jövedelemadóból 21,8 milliárd forinttal, nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerőpiaci járulékokból 40,9 milliárd forinttal, míg jövedéki adóból 21,1 milliárd forinttal több folyt be, mint az előző év azonos időszakában – ismertette a PM.
Február végéig összesen 281,4 milliárd forint uniós bevétel érkezett a költségvetésbe, míg a projektek megvalósítását célzó kiadások 200,2 milliárd forintot tettek ki.
A költségvetési forrásból finanszírozott projektek közül a Modern Városok Program fejlesztéseit, valamint a vasúthálózat megújítását emelték ki a közleményben.
A minisztérium közölte: az idén is kiegyensúlyozott növekedés várható, ami biztosítja a költségvetés fenntarthatóságát. Mindez elősegíti az 1,8 százalékos hiánycél elérését, miközben az államadósság aránya még tovább csökkenhet.
A tárca szerint a hatéves bérmegállapodás eredményeként folytatódó béremelések, a foglalkoztatottak számának emelkedése, a lakossági fogyasztás bővülése, az otthonteremtés jelentős kormányzati támogatása, valamint a gazdaságfehérítés terén meghozott kormányzati intézkedések eredményei egyaránt visszatükröződnek az államháztartási adatokban.
Adorján Richárd költségvetésért felelős helyettes államtitkár az államháztartás frissen közzétett adatairól, a többletről szólva úgy nyilatkozott, hogy semmilyen veszély nem fenyegeti jelenleg az idei évre tervezett 1,8 százalékos GDP-arányos hiánycélt.