Kezdőlap Gazdaság Államháztartás. Tizenegy hónap alatt 172 százalékos hiány
No menu items!

Államháztartás. Tizenegy hónap alatt 172 százalékos hiány

Az államháztartás központi alrendszere 3931,3 milliárd forintos hiánnyal zárt november végén. Az első tizenegy havi hiány a teljes évi előirányzat 171,8 százalékát jelenti – közölte a Pénzügyminisztérium.

Novemberben a központi alrendszer hiánya elérte az 1009 milliárd forintot, szemben az egy évvel korábbi 693 milliárd forintos deficittel.

A hónap végén a központi költségvetés 3610,1 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 347,2 milliárd forintos hiánnyal, az elkülönített állami pénzalapok pedig 26,0 milliárd forintos többlettel zártak.

A központi alrendszer november végére 22 167,2 milliárd forint összegű bevételre tett szert, ami az előző év azonos időszakinál 2308,2 milliárd forinttal, 11,6 százalékkal több.

Magasabban teljesültek – többek között – a társasági adóból, az általános forgalmi adóból, a személyi jövedelemadóból és a társadalombiztosítási járulékból származó bevételek. Elmaradtak viszont az egy évvel korábbi összegtől például a szociális hozzájárulási adóból származó bevételek, az állami vagyonnal kapcsolatos befizetések és a kamatbevételek.

A központi alrendszer november végi 26 098,5 milliárd forint összegű kiadásai 2941,4 milliárd forinttal, 12,7 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakának teljesítését.

Magasabban teljesültek az egy évvel korábbi összeghez képest – többek között – a lakásépítési támogatások, a szakmai fejezeti kezelésű előirányzatok kiadásai, a helyi önkormányzatok támogatásai, az uniós kiadások, a kamatkiadások, az állami vagyonnal kapcsolatos kiadások, az EU költségvetéséhez történő hozzájárulás, a nyugellátásokra és a gyógyító-megelőző ellátásra fordított összegek is. Ez utóbbi két tételre a kormány az első 11 hónapban 3795,5 milliárd forintot, illetve 1633,7 milliárd forintot költött.

Kiemelendő továbbá a közúti fejlesztésekre fordított 234,5 milliárd forint, a közlekedési ágazati programokra fordított 181,2 milliárd forint, a Magyar Falu Programra kifizetett 162,7 milliárd forint és a koronavírus-járvány következtében szükségessé vált versenyképesség-növelő támogatásra megítélt 95,3 milliárd forint is – írták.

Alacsonyabban teljesültek viszont az előző évi első tizenegy havi kifizetéshez képest például az egyedi és normatív támogatások és a költségvetési szervek kiadásai.

A PM összefoglalójában tájékoztatott arról is, hogy a novemberi nyugdíjintézkedések mintegy 250 milliárd forintos költségvetési kiadással jártak. Felidézték, hogy a nyugdíjak novemberben 1,2 százalékkal emelkedtek és a különbözetet januárra visszamenőleg egy összegben megkapta minden érintett. Szintén novemberben kapták kézhez a jogosultak a nyugdíjprémiumot, melynek összege idén egységesen 80 ezer forint.

A kormány családvédelmi, adócsökkentési és beruházás-ösztönző intézkedései nagyban segítik a gazdaság újraindítását, és tompítják a negatív külső hatásokat – összegezte a PM. A magyar gazdaság 6,1 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben, a beruházási rátát tekintve továbbra is az uniós élmezőnyben szerepel, miközben a foglalkoztatottak száma megközelítette a 4,7 milliót – sorolták.

A tárca újra megerősítette, hogy a kormány a gazdaság sikeres újraindítását követően továbbra is csökkenő hiány- és adósságrátával számol.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.