Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Amerikai pénzügyminiszter: az oroszok elleni szankciók egy része a háború után is...
No menu items!

Amerikai pénzügyminiszter: az oroszok elleni szankciók egy része a háború után is fennmaradhat

Janet Yellen. Kép forrása: Wikimedia Commons

Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter szerint az Oroszországgal szembeni szankciók egy része az Ukrajnával kötött esetleges békemegállapodás után is érvényben maradhat.

Miközben Ukrajna előretör a harctéren, a nyugati vezetők elkezdtek azon gondolkodni, hogy miként és hogyan lehetne tárgyalni Oroszországgal a háború befejezéséről. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök nemrégiben azt mondta, hogy nyitott az Oroszországgal folytatott “valódi béketárgyalásokra“, amerikai tisztviselők pedig közölték, hogy bármilyen rendezés az ukránokon múlik.

A Wall Street Journal beszámolója szerint egy indonéziai interjúban Yellen asszony azt mondta, hogy bármilyen esetleges békemegállapodás magában foglalná az Egyesült Államok és szövetségesei által az orosz gazdaságra kiszabott büntetések felülvizsgálatát.

Oroszország részéről egyelőre nem történt semmilyen erőfeszítés arra, hogy Ukrajna számára elfogadható feltételek mellett tárgyalásokat folytasson” – mondta Yellen Indonéziában, ahol a G20-ak vezetőinek találkozóján vesz részt. “Feltételezem, hogy valamilyen békemegállapodás keretében a szankciók kiigazítása lehetséges és helyénvaló lehet” – tette hozzá.

“De valószínűleg úgy éreznénk, hogy a történteket figyelembe véve, néhány szankciónak érvényben kellene maradnia”

– jelentette ki.

Az Egyesült Államok és szövetségesei Oroszország katonai képességeit igyekeznek csökkenteni azáltal, hogy elvágják a fejlett nyugati technológiához való hozzáférését és megszorongatják pénzügyi rendszerét. Ennek ellenére Oroszország idén hatalmas bevételre tett szert energiaeladásaiból, és Yellen élére is állt a G7 csoport azon törekvésének, hogy válaszul árkorlátozást vezessenek be az orosz olajra.

Az árplafon megtiltaná a G7-ek és Ausztrália vállalatainak, hogy tengeri szolgáltatásokat, például biztosítást nyújtsanak az orosz olajszállítmányokhoz, hacsak az olajat nem a plafon alatt adják el. A cél az, hogy egyidejűleg csökkentsék Oroszország olajeladásból származó bevételeit, ugyanakkor az olaj továbbra is elérhető maradjon a világpiacokon az árak stabilizálása érdekében.

Nehéz megmondani, mi lesz Oroszország válasza. Nem hiszem, hogy igazán megengedhetik maguknak, hogy sok olajat zárjanak el. Szükségük van a bevételre” – mondta Yellen.

A pénzügyminiszter és a Biden-kormány más tisztviselői korábban azt közölték, hogy az árplafon végső soron akkor is csökkentheti Oroszország bevételeit, ha az nem hajlandó a plafon alatti eladást folytatni. A tengeri biztosítás és a kereskedelem finanszírozása korlátozott a nagy G7 gazdaságokon kívül, ami azt jelenti, hogy Oroszországnak drágább és kevésbé bevált szolgáltatásokra kellene támaszkodnia az olaj eladásához. Úgy vélik továbbá, hogy a vevők még akkor is a nyugati plafonhoz közeli árat követelhetnek, ha azon kívül kereskednek.

Úgy gondoljuk, hogy az árplafon működni fog, és még mindig vannak lehetőségeink a stratégiai kőolajkészletekkel, amelyeket felhasználhatunk” – mondta Yellen Indonéziában.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A Waberer’s lesz a GYSEV Cargo Zrt. többségi tulajdonosa

A Waberer’s a BÉT prémium kategóriás kibocsátója, részvényei a múlt hetet 3800 forinton zárták, árfolyamuk egy éven belül 3430 és 4190 között mozgott.

Elindult a kereskedés a Gránit Bank részvényeivel a Budapesti Értéktőzsdén

Az elmúlt 25 év legnagyobb magyarországi nyilvános részvénykibocsátását (IPO)...

Megvannak a téli szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés első eredményei  

Sérült halat nem találtak a vizsgálatot végzők, és a halak értékesítés előtti kötelező kábítása is megtörtént.

A bécsi karácsonyfák második élete

Tavaly összesen mintegy 138.000 tonnányi karácsonyfa halmozódott fel, melyeket azután az újrahasznosítás jegyében feldolgoztak.
Hirdetés

Hírek

Alig változott a forint árfolyama péntek reggelre

A decemberi kezdéshez képest a forint az euró ellenében 0,4 százalékkal, a dollárral szemben 2,5 százalékkal a svájci frankkal szemben 0,6 százalékkal gyengült.

Csökkent a 6 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama

A 6 hónapos diszkontkincstárjegy-aukción az ÁKK 10,0 milliárd forintért vitt piacra állampapírt.

Vegyesen alakult kedd reggel a forint árfolyama

Kedd reggeli jegyzésén a forint erősebben áll a decemberi kezdésnél, 0,9 százalékkal az euró, 0,2 százalékkal a dollár és 1,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

Országgyűlés – Kedd a döntések napja – két tucat előterjesztés

A Pénzügyminisztérium év végével beolvad a Nemzetgazdasági Minisztériumba.

Címzetes egyetemi docensi címet kapott Feldman Zsolt

Az elismerés átadására a MATE Cselekvő Vezetők Konferenciáján került sor az intézmény kaposvári campusán.

Alig változott hétfő reggelre a forint árfolyama

Hétfő reggeli jegyzésén a forint gyengébben áll a decemberi kezdésnél, 0,3 százalékkal az euró, 0,7 százalékkal a dollár és 0,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

A Mikulás nyomában Antalyában

A templomban található egy római kori szarkofág, amelyet halpikkelyek és akantuszlevelek díszítenek, és amelyről úgy vélik, hogy Szent Miklósé volt.

Vegyesen mozgott a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0553 dollár után 1,0568 dolláron áll péntek reggel.

Gazdaság

Elindult a kereskedés a Gránit Bank részvényeivel a Budapesti Értéktőzsdén

Az elmúlt 25 év legnagyobb magyarországi nyilvános részvénykibocsátását (IPO) hajtotta végre a Gránit Bank - mondta Hegedüs Éva, a Gránit Bank Nyrt. alapító tulajdonosa,...

Lezárult a állampapír-vásárlási nyereményjáték

A MÁK tájékoztatott arról is, hogy a kincstár értékpapír- vagy Start-számlával rendelkező ügyfélköre az idén elérte az 1 milliót, ezzel 2020-hoz képest megduplázódott az ügyfelei száma.

A Fed 25 bázisponttal csökkentette az irányadó dollárkamatokat

z irányadó dollárkamatláb az idén átlagosan 4,4 százalék lesz.

Csökkentette az irányadó eurókamatokat az EKB

A kamatcsökkentést az EKB a kedvezőbb inflációs kilátásokkal és a monetáris politika transzmissziójának javulásával indokolta.