Kezdőlap Agrár Aratás. Közepes termés Jász-Nagykun-Szolnokban
No menu items!

Aratás. Közepes termés Jász-Nagykun-Szolnokban

A csapadékos időjárás nem kedvezett az őszi vetésű kultúráknak, átlagos termés várható Jász-Nagykun-Szolnok megyében – mondta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) megyei elnöke Szolnokon.

Hubai Imre Csaba, a NAK Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Szervezetének elnöke elmondta: az őszi kultúrák – a tavaszi árpával és a zabbal kiegészülve – mintegy 159 ezer hektárt foglalnak el.

Hozzátette: a megye gazdálkodóinak és gazdálkodó szervezeteinek nagyságrendileg 700 ezer tonna szemes terményt kell betakarítaniuk és eljuttatniuk a raktárakba ezen növényfajok esetében. Ez nemzetgazdasági szinten is jelentős tétel, különösen annak tükrében, hogy az őszi búza magyarországi termőterületének mintegy 10 százaléka Jász-Nagykun-Szolnok megyében található – jegyezte meg.

A NAK megyei elnöke elmondta: a csapadékos időjárás és a több helyen felázott talaj miatt a betakarítás mintegy 8-10 napos késéssel indult, ennek következtében a kultúrák egymásra értek. A betakarítás jelenleg is “gőzerővel” zajlik a megyében – jelentette ki.

Az őszi árpa betakarítása a végéhez közeledik, a terület 84 százalékán csaknem 22 ezer hektáron már végeztek a termelők a munkával. A tavaszi gyenge állapotokhoz képest a hektáronkénti 5 tonna termésátlag bizakodásra ad okot – mondta, hozzátéve: a termés minősége változó, gombás megbetegedések rontják az összképet.

159 ezer hektáron aratnak Jász-Nagykun-Szolnokban. Illusztráció: MTI/Sóki Tamás

Az őszi káposztarepce 60 százalékát takarították be, a termésátlag változatos, hektáronként 1,3 és 4 tonnás eredményekről is beszámolnak a gazdálkodók. Ez a szórás a helyi időjárástól, az agrotechnikai műveletek időzítésétől és a vetés idejétől is függ – közölte.

Az őszi búza betakarítása múlt héten kezdődött, jelenleg 12 százalékát takarították be. A mennyiség és minőség tekintetében is nagy a szórás. A csapadékos időjárás miatt fokozott volt a fuzárium-fertőzés veszélye, a gazdálkodók csak többszöri védekezéssel tudták megóvni a terményt – tájékoztatott.

A termésátlagok az időjárás viszontagságaihoz képest nem rosszak, a jövedelmezőséget döntő mértékben az átvételi árak határozzák majd meg – számolt be Hubai Imre Csaba.

Az őszi árpa tonnánként 40-45 ezer forint, az őszi búza tonnája 42-50 ezer forint, az őszi káposztarepce tonnánként 110-120 ezer forint. Az árak a minőség függvényében és a betakarítás előrehaladtával változhatnak – számolt be.

Hubai Imre Csaba kitért arra is, hogy a betakarítás elvégzéshez a megyében mintegy 800 korszerű gép áll rendelkezésre, ezek együttes átlagos napi teljesítménye optimális körülmények között eléri a 14 ezer hektárt. A tárolókapacitás rendelkezésre áll, a síktárolókban a kapacitás eléri az egymillió tonnát, a gabonasilók pedig további 250 ezer tonna termény tárolására alkalmasak – számolt be.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Bécsi kutatás: csillagpor és klímaváltozás

A Bécsi Egyetem nemzetközi kutatócsoportja új felfedezést tett: a Naprendszer körülbelül 14 millió évvel ezelőtt egy sűrű csillagkeletkezési régión haladt át, amely jelentős mennyiségű intersztelláris port juttathatott a Föld légkörébe. A kutatók szerint ez a por ma is hatással lehet bolygónk éghajlatára.

A Turkish Airlines 2024-ben 2,4 milliárd dolláros nyereséget ért el

A Turkish Airlines 2024-ben 2,4 milliárd dolláros nyereséget ért el fő tevékenységeiből, és sikerét megosztva befektetőivel 260 millió dolláros készpénzes osztalékot jelentett be.

Új ügyvezető igazgató vezeti az Auchan Magyarországot

Március elsejétől Vincze Géza tölti be az Auchan Magyarország ügyvezető igazgatói pozícióját.

2024 negyedik negyedévében a gazdaság teljesítménye nőtt az előző év azonos időszakihoz képest

Magyarország bruttó hazai termékének (GDP) volumene 2024 negyedik negyedévében a nyers adatok alapján 0,4, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,1 százalékkal felülmúlta az előző év azonos időszakit. Az előző negyedévhez képest - a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok alapján - a gazdaság teljesítménye 0,5 százalékkal bővült. 2024-ben a gazdaság teljesítménye a nyers adatok szerint 0,5, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,6 százalékkal meghaladta az előző évit.

Hírek

BÉT – Csökkenéssel nyithat a budapesti tőzsde

A Mol fontos szinteket tört át, 52 forinttal, 1,8 százalékkal 2946 forintra erősödött, 1,8 milliárd forintos forgalomban. Rövid távú támasz 2920 forint közelében, a következő ellenállás 2 965 forintnál található.

Erősödött a forint kedd reggelre

Erősödött kedd reggelre a forint a főbb devizákkal szemben...

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.