Az építőipari vállalkozások felének árbevétele nőtt az első fél évben. A legtöbben az év második felére is bizakodóan tekintenek, jövőre azonban az ágazat növekedésének lassulásával számolnak – derült ki az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) felméréséből.
Az ÉVOSZ 400 építőipari vállalkozást – köztük egyéni vállalkozót, kis- és középvállalkozást, nagyvállalatot – kérdezett meg első félévi eredményeiről, tapasztalatairól, idei és jövő évi várakozásairól.
A megkérdezettek szerződésállományuk növekedéséről számoltak be, 32 százalékuk az év második felében további bővülésre számít, 42 százalékuk szerint szerződésállományuk változatlan marad, 26 százalékuk számít csökkenésre.
A válaszadók jelezték, hogy normál működésüket továbbra is akadályozza a szakemberhiány (a tervező, lebonyolító vállalkozások a mérnökök, a kivitelező cégek pedig a képzett szakmunkások hiányát említették), a meglévő kapacitás korszerűtlensége, az adminisztrációs terhek, valamint a gazdasági szabályozás gyors változása és nehéz nyomon követése.
A vállalkozások szerint az építőipar egyenletes piaci növekedését már rövid távon is gátolhatja, ha elmarad a befektetési-beruházási piac élénkítése, a kivitelezői kapacitás egyenletes biztosítása és hatékonyságának javítása.
A lakásépítő cégek azt közölték, hogy a közvetlen piaci értékesítésre készülő lakásoknál egyelőre várnak az újabb projektek indításával. Úgy látják, hogy az új építésű lakások négyzetméterárát annyira megemeli majd a jövőre életbe lépő 27 százalékos áfa, hogy értékesítésük kétségessé válik.
Koji László, az ÉVOSZ elnöke a felmérés eredményeit összegezve elmondta: a lakásépítési piac egyenletes működése érdekében a szakszövetség javasolta a kormánynak, hogy az 5 százalékos áfával építhető új lakások körét bővítse ki azokkal az ingatlanokkal, amelyek már 2019. június 30-ig rendelkeztek érvényes építése engedéllyel.
A kormány korábbi döntése értelmében a kedvezményes áfa a 2018. november 1-jéig érvényes építési engedéllyel rendelkező ingatlanoknál volt érvényben, ami 20 ezer lakást érint.
Koji László szerint ha a javaslatukat elfogadnák, akkor további 10 ezer lakás épülhetne meg 5 százalékos áfával.
A szakszövetség elnöke szerint ha a kormány változatlanul hagyja a lakásépítés feltételeit, akkor 2021-re 10 ezer alá esik az új építésű lakások száma, ugyanis ebben a nagyságrendben tud vásárolni az a vevői kör, amelynél az árváltozástól függetlenül megmarad a kereslet.