Az európai bankok számos mutató tekintetében erősebbnek és biztonságosabbnak tűnnek, mint amerikai társaik – vélik a héten Brüsszelben, az Institute of International Finance konferenciáján felszólaló tisztviselők és elemzők.
Az Egyesült Államok legnagyobb bankja annyit ér, mint a kilenc vagy tíz legnagyobb európai bank együttvéve, méghozzá a 2008-as pénzügyi válság óta tartó gyengébb növekedés és kisebb nyereségesség miatt – mondta Ana Botín, a spanyol Santander csoport ügyvezető elnöke a CNBC-nek a konferencián.
A vezető európai bankok azonban jobb hitel-nemteljesítési csereügyletekkel rendelkeznek, ami egyfajta biztosítás egy vállalat kötvénytulajdonosai számára a nemfizetés ellen, “ami azt jelenti, hogy a fix kamatozású befektetők úgy gondolják, hogy a mi adósságunk kockázata alacsonyabb, mint a legjobb amerikai bankoké” – tette hozzá Botín.
A közelmúltbeli volatilitás, amely a Credit Suisse eladásához vezetett a UBS-nek, nem egy rendszerszintű bankválságra utal, hanem inkább egyes bankok rossz irányítására és likviditási problémáira.
“Nagyon erős helyzetben vagyunk a tőke, a likviditásfelügyelet és az ügyfelek adatainak védelme tekintetében. De egy kicsit több kapacitásra is szükségünk van a növekedés támogatásához, hogy nyereségesebbek lehessünk” – mondta.
“Alapvetően újra kell gondolnunk, hogy milyen bankokat szeretnénk az új gazdaságban, egy olyan világban, ahol növekedésre van szükség” – folytatta Botín, hozzátéve, hogy ez lesz az IIF konferenciájának egyik fő témája.
Az európai bankok “biztonságosabbak, erősebbek és olcsóbbak“, mint az amerikaiak – mondta Davide Serra, az Algebris Investments vezérigazgatója, aki kiemelte az európai bankok magasabb – 160% körüli – likviditási arányát, szemben az amerikai 120%-kal.
“Bizonyos értelemben az amerikai bankok jobban optimalizálták betétállományukat. És most, hogy a Fed magasabb kamatokat tart, az emberek csak a betéteik után akarnak pénzt kapni. Így vannak lehetőségeik a pénzpiacokon, vagy a készpénz mozgatásával” – mondta.
“Ugyanakkor az Egyesült Államokban az embereket emlékeztetik arra, hogy nem minden bank született egyformának. És csak azért, mert van egy bank felirat, még nem vagy olyan biztonságos, mint a JPMorgan vagy a Morgan Stanley” – emelte ki.
Ez további konszolidációhoz fog vezetni az Egyesült Államokban – mondta -, miután idén több regionális bank összeomlott, és a biztonságosnak tartott bankok profitáltak belőle.
“Összességében úgy gondolom, hogy a lehetőség egyértelmű az erős európai és amerikai bankok számára. De Európa sokkal, sokkal vonzóbb” – jelentette ki.