Az Európai Parlament meg akarja tiltani a gyártóknak, hogy megsemmisítsék az eladatlan textíliákat, cipőket és elektromos készülékeket. Egyúttal kötelezné őket arra, hogy hosszabbítsák meg termékeik élettartamát.
Az EP-képviselők nagy többséggel szavazták meg az Európai Bizottság úgynevezett ökodizájn-rendeletre vonatkozó javaslatát – számolt be a Spiegel.
A Bizottság 2022 márciusában terjesztette elő rendelettervezetét, idén májusban pedig az uniós tagállamok elvben megállapodtak a tárgyalási álláspontról. Most a Parlament is így tett, ami azt jelenti, hogy megkezdődhetnek a tárgyalások a tagállamokkal a jogszabály végleges változatáról.
“Itt az ideje, hogy véget vessünk az eldobható társadalom gazdasági modelljének” – mondta a Parlament olasz szocialista képviselője, Alessandra Moretti. Szerinte a fenntartható termékeknek a jövőben normává kell válniuk, a gyártóknak pedig lehetővé kell tenniük a fogyasztók számára, hogy “energiát takarítsanak meg, megkönnyítsék a javításokat és okos környezetvédelmi döntéseket hozzanak vásárláskor“.
Ennek érdekében a termékek élettartamát nem szabadna “tervezési jellemzőkkel” korlátozni. A törvénytervezet szerint a szoftverfrissítéseknek, a pótalkatrészeknek és a tartozékoknak “ésszerű ideig elérhetőnek kell lenniük“. Emellett a termékekről pontos és naprakész információkat tartalmazó digitális termékútlevélnek kell növelnie az átláthatóságot és tájékoztatnia kell a fogyasztókat a fenntarthatóságról.
Az eladatlan áruk megsemmisítésének tilalma különösen a “fast fashion” iparágat célozza: az olcsón gyártott cipők és ruhák mindig az aprítógépben végzik, ha nem találnak megfelelő vevőt. A Bizottság szerint a jelenség az utóbbi években az online kereskedelemnek köszönhetően elszaporodott.