Kezdőlap Világgazdaság Az órabérek nőttek, de az infláció ennél gyorsabban szalad felfelé az USA-ban
No menu items!

Az órabérek nőttek, de az infláció ennél gyorsabban szalad felfelé az USA-ban

Miközben a bérek az elmúlt évben erőteljesen nőttek, az infláció ismét meghaladja az átlagos órabér éves növekedését az Egyesült Államokban.

Júniusban az infláció 1981 novembere óta a legmagasabb éves szintű ütemre emelkedett. A Bureau of Labor Statistics (Munkaügyi Statisztikai Hivatal) fogyasztói árindexe szerint az infláció szezonálisan nem kiigazítva 9,1 százalékkalkal emelkedett idén január és június között.

Bár a Munkaügyi Statisztikai Hivatal adatai alapján az átlagkeresetek általában véve emelkedtek, ezek az évről évre történő emelések 2021 tavasza óta elmaradnak a fogyasztói árindex emelkedésétől. Amint azonban az alábbi ábrán látható, amely a fogyasztói árindex és a keresetek éves növekedését hasonlítja össze, ez nem mindig volt így.

Az átlagos órabér egyéves százalékos változása valójában általában magasabb volt, mint a fogyasztói árindexé, ami azt jelenti, hogy a munkavállalók tényleges vásárlóereje növekedett. Ez megváltozott, és az árak a béreknél magasabbra emelkedése azt jelzi, hogy a reálkeresetek elmaradnak.

Ha csak a legutóbbi hónap adatait nézzük, az összes magánalkalmazott átlagkeresete júniusban 32,08 dollár volt óránként. Ez 5,1 százalékkal magasabb, mint a 2021. júniusi 30,52 dolláros órabér. Az infláció azonban szezonálisan kiigazítva 9,0 százalékkal emelkedett júniusban. A Bureau of Labor Statistics júniusi adatai azt is mutatják, hogy az átlagos reálórabér 3,6 százalékkalkal csökkent az egy évvel ezelőtti 11,26 dollárról.

Ez a magas infláció negatívan érinti a munkavállalókat és a munkáltatókat egyaránt. A kisvállalkozók és más munkáltatók azt latolgatják, hogy emelniük kell-e az áruk vagy szolgáltatások árát. Azt is fontolgatják, hogy emeljék-e a fizetéseket, nemcsak a négy évtizedes magas infláció miatt, hanem a munkaerőhiány miatt is. Az emberek pedig azt látják, hogy a különböző áruk és szolgáltatások árai az egy évvel ezelőttihez képest emelkednek – a benzintől kezdve a különböző élelmiszerekig.

A Joblist 2022 második negyedévéről szóló jelentésében kiemelt felmérési eredmények azt mutatják, hogy a munkavállalók szerint a béremelkedés nem tartott lépést a szárnyaló inflációval.

Felmérésünkben azt találtuk, hogy 2022-ben eddig gyakoriak a fizetésemelések, de jellemzően nem elég nagyok ahhoz, hogy ellensúlyozzák az inflációt. Az álláskeresők nagy része (41 százalék) már kapott fizetésemelést idén, azonban csak 28 százalékuk kapott olyan emelést, amely meghaladja a nagyjából 8,5 százalékos inflációs rátát” – írta a Joblist az eredményekről. (Business Insider)

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Egy hét alatt két platinum szintű Good Travel Seal minősítés Magyarországon

Az Innotime a Turizmus.com és a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvány által meghirdetett Fenntarthatósági díj különdíjaként járul hozzá továbbá a Művészetek Völgye nemzetközi minősítésének megszerzéséhez.

A nemzetközi fenntartható turisztikai szakma figyelmének fókuszában Tokaj-Hegyalja

Magyarország immár két éve sikeresen képviselteti magát a Green Destinations Top 100 Stories versenyen, amelyre a felkészítést minden esetben az Innotime Hungary végezte. 

Budakalászon nyitotta meg 59. magyarországi éttermét a Burger King

Éttermet nyitott Budakalászon a Burger King, a gyorsétteremlánc 59. magyarországi egysége mintegy 30 munkahelyet teremtett az észak-budai régió egyik meghatározó településén.

Több mint 8000 elektronikus cigarettát talált a NAV postai csomagokban

Több mint nyolcezer elektronikus cigarettát talált a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) postai csomagokban a karácsony előtti időszakban.

Hírek

Erősödött csütörtökön a forint

Erősödött a forint csütörtökön a főbb devizákkal szemben a...

Erősödött a forint szerda reggel

Erősödött a forint árfolyama szerda reggelre.

Gyengült a forint szerda reggel

Az euró 1,0425 euróról 1,0416 euróra gyengült.

Alig változott hétfő reggelre a forint árfolyama

Hétfő reggeli jegyzésén a forint erősebben áll az egy héttel korábbi kezdésnél, 0,2 százalékkal az euró, 0,8 százalékkal a dollár és 0,4 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült péntek reggelre a forint

Péntek reggeli jegyzésén a forint erősebben áll a hétfői kezdésnél mindhárom devizával szemben, 0,5 százalékkal az euró, 0,2 százalékkal a dollár és 0,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama csütörtök reggel

Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtökön reggel a szerda esti szintekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.

Erősödött a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0263 dollár után 1,0272 dolláron áll péntek reggel.

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggel

Az eurót 1,0364 dolláron jegyezték kedden reggel a hajnali 1,0354 dollár után.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.