Az FTX nevű kriptotőzsde összeomlása után hatékonyabb kriptpszabályozásra van szükség a pénzügyi rendszer védelme érdekében – véli a brit jegybank, a Bank of England egyik magas rangú tisztviselője.
A digitális valuták még túl kicsik ahhoz, hogy veszélyt jelentsenek, de ez hamarosan megváltozik – mondta Sir Jon Cunliffe a BBC-nek.
Az FTX a múlt héten jelentett csődöt, és csaknem 3,1 milliárd dollárral tartozik legnagyobb hitelezőinek. Jelenleg több ezer felhasználója arra vár, hogy visszakapja a pénzét.
Cunliffe, aki a brit jegybank pénzügyi stabilitásért felelős kormányzóhelyettese, azt is elmondta, hogy a kriptovaluták értékének közelmúltbeli ingadozása veszélyt jelent.
A világ legnagyobb digitális valutájának, a bitcoinnak az értéke az elmúlt egy évben csaknem 70 százalékkal zuhant.
Szerinte a kriptovilág jelenleg “nem elég nagy, illetve nem eléggé összefonódott a főáramú pénzügyekkel ahhoz, hogy veszélyeztesse a pénzügyi rendszer stabilitását“.
Elmondta azonban, hogy a főáramú pénzügyekkel való kapcsolatai gyorsan fejlődnek.
“Nem szabad megvárnunk, amíg nagyméretűvé és összekapcsolttá válik, ki kell dolgoznunk a kriptosokk megelőzéséhez szükséges szabályozási kereteket.”
– jelentette ki Cunliffe.
“A digitalizáció más területein szerzett tapasztalatok megmutatták, hogy milyen nehéz utólagosan szabályozni az új technológiákat és új üzleti modelleket, miután azok rendszerszintű méreteket öltöttek” – tette hozzá.
Az Egyesült Királyság a pénzügyi szolgáltatásokról és piacokról szóló törvényjavaslatban foglalt törvények jóváhagyására készül, amely jelenleg a parlament előtt van. A törvényjavaslat szabályozást vezetne be a stabil érmékre – egy olyan kriptoeszközre, amely mögött egy eszköz, például egy valuta áll – és a kriptoeszközök forgalmazására vonatkozóan.
Mielőtt az FTX összeomlott, az akkori vezérigazgatója, Sam Bankman-Fried minden alkalmat megragadott, hogy a cégét az iparág “legjobban szabályozottjaként” jellemezze.
Való igaz, hogy az FTX tucatnyi engedélyt gyűjtött össze arra, hogy számos országban működjön, és számos különböző kriptoszolgáltatást kínáljon. De nyilvánvaló, hogy ezek az igazolások végül is hasztalanok voltak az ügyfelek és a befektetők védelmében.
Minden alkalommal, amikor a kriptobizniszben nagyobb válság van, a szabályozásért való kiáltás egyre nő, de a szabályozás típusa a lényeg. Úgy tűnik, a hatóságokat elsősorban az érdekli, hogy megvédjék az ügyfeleket a csődbe jutó kriptofoncégektől, és biztosítsák, hogy ne szökjenek el az emberek pénzével. De mint mindig a kriptopénzek esetében, itt is feszültség van a biztonság és a szabadság között.
Ha a kriptocégeket úgy szabályoznák, hogy biztonságos és felelős szervezetek legyenek, az egy lépéssel közelebb hozná őket a hagyományos pénzügyi rendszerhez, ami a kriptohívők számára már nem férne bele. De bármit is akarnak az igaz hívők, az FTX okozta káosz lehet az a pont, ahonnan nincs visszaút.
Cunliffe a BBC-nek megjegyezte, hogy az Egyesült Királyság pénzügyi szabályozó hatósága, a Financial Conduct Authority már hetekkel az FTX összeomlása előtt is figyelmeztetett, hogy “ez a cég az engedélyünk nélkül nyújthat pénzügyi szolgáltatásokat vagy termékeket az Egyesült Királyságban.”
Az FTX nem rendelkezett működési engedéllyel az Egyesült Királyságban, de összeomlása világszerte megrázkódtatást okozott.
A cég beadványaiból kiderült, hogy több mint egymillió embernek és vállalkozásnak tartozhatnak pénzzel az összeomlását követően. Szombaton az FTX közölte, hogy megkezdte globális eszközeinek felülvizsgálatát, és előkészíti egyes üzletágak eladását vagy átszervezését.