A beszerzési menedzser index (BMI) júliusi értéke 50,8 pont, vagyis a válaszadók az előző hónaphoz képest kedvezőbb folyamatokról számoltak be, négy hónapos szűkülés után – közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).
A korábbi júliusokkal összevetetve az idei érték átlag alattinak tekinthető, ugyanis alulmúlja a hosszú távú 52,6 pontos átlagot, és nem éri el az elmúlt három év 53,3 pontos átlagát.
A foglalkoztatottsági index értéke 50,0 pont alatt maradt ebben a hónapban, nyolcadik alkalommal egy hónap bővülés után. Ezt a szűkülést megelőzően utoljára 2019. októberben volt 50,0 pont alatt az index, ami az azt megelőző fél évben folyamatosan 50,0 pont körül ingadozott – közölte az MLBKT.
A termelési mennyiség indexe nőtt júniusi értékéhez képest, 50,0 pont fölé emelkedett, így a termelt mennyiség növekedését jelzi az előző hónappal összevetve, első alkalommal. A mostani érték átlag alatti, 1995 óta tizenegyszer volt alacsonyabb az index értéke júliusban.
Az új rendelések indexe is emelkedett, 50,0 pont fölé került, ezáltal azt jelzi, hogy az új rendelések állománya magasabb lett az előző hónaphoz viszonyítva. A mostani érték átlag alattinak tekinthető 1995 óta, eddig tizenegyszer mértek alacsonyabb júliusi értéket.
A júliusi szállítási átfutási idő hosszabb lett júniushoz képest, és az ütem erősödött. Az index értéke az elmúlt egy évben majdnem végig 50,0 pont alatt volt. A korábbi júliusi értékeket nézve az idei a második legalacsonyabb.
A vásárolt készletek indexe öt havi szűkülés után első alkalommal bővült, enyhe ütemben. Az idei júliusi indexérték az elmúlt évek értékei alapján átlag alattinak tekinthető, és a tizenkettedik legkisebb júliusi.
A beszerzési mennyiség indexe erősebben nőtt júniusi értékéhez képest, és 50,0 pont fölé került első alkalommal öt hónap szűkülés után, de a bővülés üteme nem túl erős. A mostani érték alulmúlja az elmúlt három év átlagát, és a nyolcadik legalacsonyabb júliusi adat.
A beszerzési áraknál az index értéke alacsonyabb lett, és 50,0 pont alá kerülve árcsökkenést jelez a válaszadók szerint. Ezzel a beszerzési árak ötven hónap növekedés után a szezonális kiigazításnak köszönhetően első hónapja lesznek alacsonyabbak. A mostani ütem 1995 óta vizsgálva a második legkisebb júliusi.
A késztermékkészletek szintje júliusban magasabb lett az előző hónaphoz képest, de ennek üteme még nem túl erős. A korábbi júliusi értékeket nézve az idei átlag felettinek tekinthető, és a negyedik legnagyobb 1995 óta.
A külpiaci mutatók közül az importindex értéke nőtt júniushoz képest, 50,0 pont fölé emelkedett. A szezonális kiigazításnak köszönhetően az index négy hónapja jelezte az import mennyiségének csökkenését öt havi bővülést követően, ennek lett most vége első hónapja. A másik külpiaci mutató, az exportindexnél hasonló folyamatról számoltak be: az index értéke nőtt az előző hónaphoz képest, és 50,0 pont fölé kerülve jelzi az export mennyiségének bővülését első hónapja.
Júliusban elektronikai eszközök, repceolaj és szájmaszk kapcsán jeleztek a válaszadók jelentősebb áremelkedést. Hiány volt akkumulátorból, csirkéből, elektronikai eszközökből, fali lámpából, gyümölcsökből (barack, szilva), kínai termékekből, melegen hengerelt zártszelvényekből, nem szőtt textilből, ónozott lemezből, speciális eszközökből és vasanyagból. Jelentősebb árcsökkenésről acél, acéllemez, alumínium, karton, kvarchomok és vas esetében számoltak be a válaszadók – közölte az MLBKT.