A hazai vállalkozások bevétele átlagosan 11,4 százalékkal csökkent a koronavírus-járvány okozta válság kezdete óta, de a cégvezetők többsége fellendülést vár, és nem kényszerült elbocsátásokra – közölte a CIB Bank saját kutatása alapján.
A pénzintézet októberben és novemberben telefonos megkereséssel mérte föl a vállalkozások helyzetét.
A cégvezetők 56 százaléka abban bízik, hogy jövőre véget ér a válság, ám ezzel együtt számítanak a beszerzési árak, az értékesítési árak és a munkabérek emelkedésére is.
Kétharmaduk a forintgyengülés mellett erőteljes állami gazdaságösztönzést, tízből kilencen pedig adócsökkentést remélnek, 75 százalékuk a munkavállalók bérének részleges átvállalását tekintené hatékony segítségnek.
A vállalkozások majdnem háromnegyedénél nem változott a létszám. Leépítenie 19 százalékuknak kellett, ők átlagosan a munkavállalóik negyedétől váltak meg. A válaszadók 36 százalékánál az alkalmazottakat kedvezőtlenül érintette a járvány, többnyire csökkent a fizetésük. A szolgáltatói szektorban ez az arány 47 százalék. A CIB szerint a foglalkoztatási helyzeten segített a távmunka, amit a tavalyi 23 százalék után az idén a cégek 52 százaléka engedélyezett.
A válság nem vetette vissza a kölcsönök piacát, a CIB majdnem a másfélszeresére növelte a kis- és közepes vállalatok hitelezését. A pénzintézet szerint a pénzügyi szolgáltatások szerepe felértékelődik járvány után, mivel jelentősen hozzájárulnak a vállalkozások kiszámítható pénzügyi működéséhez.