WTO
Világgazdasági kilátások: sokkal pesszimistább lett a WTO
Csökkentette a világgazdasági forgalom és a globális bruttó hazai termék (GDP) növekedésre vonatkozó előrejelzéseit az előző, októberi prognózisában jelzetthez képest a Kereskedelmi Világszervezet (WTO).
Tajvan miatt nem kér Kína a litván marhahúsból
Kína felfüggesztette a litván marhahús behozatalát a két ország között Tajvan kapcsán kialakult feszültségek közepette.
Oltási nacionalizmus vs. jótékony COVAX-program? A harmadik világ is vakcinához jutott
Elindult az ENSZ humanitárius oltási programja, a COVAX. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ’oltási nacionalizmussal’ vádolja a nyugatot. Amíg a fejlődő országok nem győzik le a járványt, nem áll talpra az iparosodott államok gazdasága – mondják a Világkereskedelmi Szervezetnél is (WTO).
COVID-vakcina: Szabadalom blokkolja a gyártást?
A védőoltás körüli szabadalmi vitában a nyolcadik egyeztetés után sincs megállapodás a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) tagjai között. 100 ország a szabadalmi védettség ellenére engedélyezni akarja, hogy bárki gyárthassa a szérumot. Civil szervezetek sokasága a vakcina igazságosabb elosztását követeli.
Új vezető a Kereskedelmi Világszervezet élén
A nigériai Ngozi Okonjo-Iwealát választották meg a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) élére. Ő lesz az első női, egyben az első afrikai főigazgató.
Új amerikai borvám – a franciák és a németek ihatják a levét
Az amerikai kormányzat új vámmal sújtja a francia és a német borokat. A vám mértéke 25 százalék lesz, az intézkedés január 12-én lép életbe.
Együttes erővel – Kína ellen a globalizációért?!
A nemzetközi gazdasági kapcsolatok mára legalább annyira szólnak információk és know-how birtoklásáról, mint az árucseréről. Utóbbiak szorosan összefüggenek a kölcsönös bizalommal és az értékrenddel – áll a Spiegelben megjelent figyelemreméltó elemzésében. A közgazdászprofesszor szerző a nyugati országok összefogását sürgeti Kína ellen. Henrik Müller szerint csak együttes erővel lehet a fairplay betartására szorítani a világ második legnagyobb gazdaságát.
Szijjártó: az új korszak nyertese lehet Magyarország
A magyar gazdaságnak minden esélye megvan, hogy az éppen kialakuló új világgazdasági korszak nyertesei közé tartozzon - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
EU kontra Kolumbia: fagyasztott hasábburgonyán tört ki a vita
Kolumbia vámot vetett ki a Belgiumból, a Németországból és a Hollandiából importált fagyasztott hasábburgonyára. Ezt az Európai Unió jogszerűtlen dömpingellenes intézkedésnek értékelte, egyúttal vitarendezési eljárást kezdeményezett a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO).
A WTO elnöke szerint a többség a szabadkereskedelem nyertese
Roberto Azevêdo, a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) elnöke a deglobalizációról, kereskedelmi háborúról és a Brexitről nyilatkozott a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak. Petrus Szabolcs németországi tudósítónk beszámolója.
Amerikai pótvámok – francia borok és olasz sajtok is a listán
Washington október 18-án vezeti be a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) által engedélyezett büntetővámokat európai termékekre. Az amerikai kereskedelmi főképviselő hivatala már az árucikkek listáját is közzétette.
G20 – Oszakai csúcs. Aggodalmak a világkereskedelem miatt
A globális kereskedelem alakulásával kapcsolatos aggodalmakat fogalmaztak meg a felszólalók a G20-ak Oszakában megnyílt csúcstalálkozójának kezdetén.
E-kereskedelem. Globális szabályokról tárgyal az EU és a WTO
Az Európai Unió a globális e-kereskedelmet ösztönző nemzetközi szabályok bevezetésére törekszik, amelyek révén könnyebbé válik az ágazatban működő vállalkozások, különösen a kis- és középvállalkozások (kkv-k) tevékenysége, egyben erősödik a fogyasztók online környezetbe vetett bizalma - szögezték le az Európai Unió tagállamainak külügyminiszterei Brüsszelben.
Tiltott támogatás a Boeingnek – büntetővámokkal válaszolhat Brüsszel
Nagyjából 20 milliárd dollárnyi amerikai termékre vethet ki importvámokat az Európai Unió a Boeing repülőgépgyártónak nyújtott, tiltott washingtoni támogatások miatt.
Európát és Kínát egyesíti a bizalmatlanság?
Európa és Kína egységet demonstráltak a párizsi csúcstalálkozón. Európa két vezető hatalmának első embere és a kínai államfő hitet tett az együttműködés mellett. Az európai gazdasági döntéshozók a tagállamok egységes fellépését sürgetik. Mega üzletek köttetnek, ugyanakkor a gyakorlatban még sok a feszültség, ami okot adhat a vitára.
Google-adó. Az EU államai bevezetik, az USA a Kereskedelmi Világszervezhez fordul?
Az Európai Unióban legalább öt nemzetállam a nemzetközi internetes vállalatok megadóztatását tervezi , az Egyesült Államok pedig azt fontolgatja, hogy a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) elé viszi az általa diszkriminatívnak tartott intézkedést - közölte Chip Harter, az amerikai pénzügyminisztérium nemzetközi adózási kérdésekben illetékes államtitkár-helyettese Párizsban.
EU: végleges védővámok az acéltermékek behozatalára
Az Európai Unió végleges védővámokat vezet be az acéltermékek behozatalára válaszul arra, hogy májusban az amerikai elnök úgy döntött, hasonló intézkedéseket vezet be az EU-ból, valamint Kanadából és Mexikóból érkező acél- és alumíniumtermékekre.
Brexit – Élelmiszerhiányt, áremelkedést hozhat a rendezetlen kilépés
A Brit Kiskereskedelmi Szövetség (BRC) szerint élelmiszerhiányhoz és áremelkedéshez vezethet, ha Nagy-Britannia megállapodás nélkül lép ki az Európai Unióból.
Német – Kína egyezmény: pénzügyi együttműködés és piacnyitás
Németország és Kína több egyezményt írt alá a két ország közötti bank-, pénzügy-, illetve tőkepiaci koordináció erősítéséről. Mindemellett ígéretet tettek piacaik további megnyitására, illetve az együttműködés erősítésére a gazdasági kapcsolatok szorosabbá tétele érdekében.
Kereskedelmi Világszervezet: Amerikával, avagy nélküle
A GATT megalapítása, 1947 óta a legmélyebb válságát éli át a globális szabadkereskedelem – véli a Világkereskedelmi Szervezet elnöke. A G20-as csúcson részt vevő Roberto Azevedo megerősítette, hogy a csúcs egyik kulcskérdése az Amerika és Kína közötti durva kereskedelmi háború.
Friss
Nyolc területen vezeti be az extraprofitadót a kormány
Mivel újabb gazdasági válság közeleg, válságálló gazdaságot kell építeni, ennek részeként fontos, hogy a kormány kézben tartsa a költségvetést és az államadósságot - fogalmazott Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a Kormányinfón, hozzátéve: a kabinet ragaszkodik ahhoz, hogy idén 4,9, jövőre pedig 3,5 százalék legyen a GDP-arányos hiány, ezért nyolc területen vezet be extraprofitadót.
Az MKB veszi át a Sberbank 330 milliárdos hitelportfólióját
Az MKB Bank Nyrt. megállapodást írt alá a Sberbank Magyarország Zrt. mintegy 330 milliárd forintnyi hitelportfóliójának megvásárlásáról.
Péntektől csak magyar rendszámú autóval lehet hatósági áras üzemanyagot tankolni
Péntektől csak magyar rendszámú autók tankolhatnak a magyarországi benzinkutakon rezsicsökkentett árú üzemanyagot - mondta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón.
Megvan, hol lehet Európa új éléskamrája
Északkelet-Európa válhat a kontinens éléskamrájává, a térségben ugyanis kevésbé viseli meg a gabonaféléket az éghajlatváltozás - közölte a Budapesti Corvinus Egyetem, amely az ELTE-vel és a BME-vel együttműködésében készített tanulmányt a témában.
Hírek
Péntektől csak magyar rendszámú autóval lehet hatósági áras üzemanyagot tankolni
Péntektől csak magyar rendszámú autók tankolhatnak a magyarországi benzinkutakon rezsicsökkentett árú üzemanyagot - mondta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón.
Idén többet költenek a szülők gyereknapi játékra
A gyereknap miatt május utolsó két hetében nagyjából 30 százalékos a forgalomnövekedés egy átlagos májusi héthez képest, és a szülők többet is költenek, mint tavaly - közölte a Regio Játékkereskedelmi Kft. saját adatai alapján.
Péntektől ennyibe kerülne az üzemanyag az ársapka nélkül
Péntektől a benzin beszerzési ára bruttó 8 forinttal csökken. A gázolaj nagykereskedelmi ára a héten már nem változik. A változás a prémium benzin árát várhatóan érinteni fogja.
Megállíthatatlanul terjed a madárinfluenza az Alföldön
Csongrád-Csanád megye eddig fertőzésmentes területén jelent meg a madárinfluenza, a Nébih laboratóriuma magas patogenitású vírus jelenlétét igazolta egy székkutasi hízólúdállománynál.
Nagyot zuhant szerdán a forint
Nagyot gyengült szerdán a forint a főbb devizákkal szemben a bankközi devizapiacon: az euró ellenében másfél százalékot, a dollár és a svájci frank ellenében pedig közel két százalékot veszített értékéből.
Rezsivédelmi és honvédelmi alapot hozott létre a kormány
Rezsivédelmi és honvédelmi alap létrehozását jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök szerdán.
Új főtitkár a Magyar Lízingszövetség élén
Kőszegi Lászlót választotta főtitkárnak a Magyar Lízingszövetség elnöksége - közölte a szervezet.
Az ország, amely három számjegyű inflációval küzd
A zimbabwei inflációs ráta májusban ismét három számjegyűre ugrott, miután a központi bank gyakorlatilag leértékelte a helyi valutát azáltal, hogy új bankközi árfolyamot vezetett be, amelyen a kereskedelem nagy része zajlik majd.
Gazdaság
Az MKB veszi át a Sberbank 330 milliárdos hitelportfólióját
Az MKB Bank Nyrt. megállapodást írt alá a Sberbank Magyarország Zrt. mintegy 330 milliárd forintnyi hitelportfóliójának megvásárlásáról.
Románia is kilép a budapesti székhelyű orosz bankból
A román kormány két törvénytervezetet fogadott el szerdai ülésén, amellyel kezdeményezi az ország kivonulását a Nemzetközi Beruházási Bankból, valamint a Nemzetközi Gazdasági Együttműködési Bankból (IBEC) - jelentette be Adrian Caciu román pénzügyminiszter.
MNB: a háború megbolygatta a magyar bankrendszert, de az stabil
Az orosz-ukrán báború átírta a makrogazdaság és a bankrendszer kilátásait, rövid és középtávon is új kockázatok jelentek meg, érdemben megváltozott a működési környezet - mondta Dancsik Bálint, a Magyar Nemzeti Bank főosztályvezetője a Stabilitási jelentést ismertetve.