A vezérigazgatók 73 százaléka úgy véli, hogy a globális növekedés a következő évben csökkenni fog, ami 12 éve a legpesszimistább kilátásokat erősíti meg az üzleti vezetők körében – derül ki a PwC könyvvizsgáló cég felméréséből.
Ez azonban nem jelenti a 2008-as és 2009-es gazdasági összeomlás megismétlődését – mondta Bob Moritz, a PwC elnöke a CNBC-nek a svájci Davosban megrendezett Világgazdasági Fórumon.
“A különbség az, hogy akkor senki sem látta előre, hogy bekövetkezik, és senki sem tudta kiszámítani, meddig fog tartani” – mondta Moritz. Ma a vezérigazgatók “sokkal jobban bíznak a saját képességeikben, hogy átvészeljék ezt a helyzetet” – tette hozzá.
A vezérigazgatók legnagyobb aggodalmát a világgazdaság okozza, a nemzetközi légkörbe vetett bizalom az elmúlt egy év során jelentősen visszaesett.
Az Egyesült Királyságban például a PwC felmérése szerint a vezérigazgatók mindössze 21%-a számít a világgazdaság javulására a következő 12 hónapban, szemben a tavalyi felmérésben szereplő 82%-kal.
A PwC felmérése 105 ország 4410 vezérigazgatója körében készült, és azt mutatta, hogy csaknem 40%-uk úgy véli, hogy a jelenlegi pálya mellett vállalkozásuk egy évtizeden belül nem lesz gazdaságilag életképes.
Az Egyesült Királyságban a vezérigazgatók 22%-a gondolja úgy, hogy vállalkozása jelentős változások nélkül nem lesz gazdaságilag életképes.
“Ez a problémák kombinációja, amelyekkel a vezérigazgatók mind tisztában vannak. Ez nem új információ számukra” – mondta Moritz a CNBC-nek.
És bár a világgazdaság lassulásával sok munkáltató a költségek csökkentésére törekszik majd, Moritz szerint a megkérdezett vezérigazgatók 60%-a azt mondta, hogy nem fogja csökkenteni a létszámot.
“A munkáltatói mobilitás szempontjából releváns hatalom a lassuló gazdaságban visszaszállt a munkáltatókhoz? Azoknak, akiknek vannak készségeik? A válasz nem” – mondta, kiemelve, hogy a munkáltatóknak költségmegtakarításokat kell találniuk, hogy jó béreket, juttatásokat és továbbképzést tudjanak biztosítani a munkavállalók számára.