A szerződésekbe foglalt tisztességtelen feltételek miatt az adós nem szenvedhet hátrányt – állapította meg az Európai Unió Bírósága.
A devizahitel-adósok helyzetének rendezése céljából elfogadott magyar jogszabályoknak biztosítaniuk kell, hogy a fogyasztói devizahitel-szerződésekbe foglalt tisztességtelen feltételek miatt ne szenvedjen hátrányt az adós – közölte döntését az uniós bíróság.
A luxembourgi központú uniós törvényszék arra emlékeztetett, hogy a Kúria fogyasztói devizahitel-szerződésekre vonatkozó határozatának megszületését követően az Országgyűlés törvényben rendezte az ilyen szerződésekben foglalt, egyoldalú kamatemelésre, költségemelésre, díjemelésre, valamint az árfolyamrésre vonatkozó tisztességtelen szerződési feltételek semmisségéből adódó elszámolási kérdéseket. Mint írták, a szabályok azonban akadályt jelenthetnek azon fogyasztók számára, akik további jogi eljárásokat kívánnak folytatni a kérdéses hitelszerződésekkel kapcsolatban, egyebek mellett az árfolyamkockázat a hitelintézetek által az adósokra történő áthárításának állítólagos tisztességtelensége miatt.
A Fővárosi Törvényszék azt kérdezte az Európai Unió Bíróságától, hogy a kérdéses követelmények összhangban vannak-e az uniós fogyasztóvédelmi szabályokkal. Az uniós bíróság szerint a magyar jogszabályoknak biztosítaniuk kell azt, hogy a devizahitel-szerződésekbe foglalt feltételek tisztességtelenségének megállapítása automatikusan lehetővé tegye, hogy visszaálljon azon helyzet, amelyben a fogyasztó a tisztességtelen feltételek hiányában lett volna.
A nemzeti bíróság feladata pedig annak megvizsgálása, hogy a szóban forgó magyar jogszabályok biztosítják-e ezen követelmény tiszteletben tartását. Amennyiben arra a következtetésre jut, hogy ez biztosított, úgy azok az uniós bíróság álláspontja szerint nem ellentétesek az uniós fogyasztóvédelmi rendelkezésekkel. (MTI)