Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Egy vasa sem maradt? Dmitro Firtas ukrán oligarcha teljes vagyona zár alatt
No menu items!

Egy vasa sem maradt? Dmitro Firtas ukrán oligarcha teljes vagyona zár alatt

Zárolta az ukrán Gazdasági Biztonsági Hivatal (BEB) Dmitro Firtas ukrán oligarcha több mint 7,4 milliárd hrivnya (körülbelül 69 milliárd forint) értékű vagyonát – hozta nyilvánosságra kedden a BEB.

Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) pedig arról számolt be az MTI-ben idézett közleményében, hogy a Firtas által irányított regionális gázvállalatok három vezetőjét gyanúsították meg károkozással az ukrán államnak. A három vezetőt hűtlen kezeléssel, sikkasztással, hivatali helyzettel való visszaéléssel, valamint bűncselekménnyel megszerzett vagyon legalizálásával gyanúsítják.

A nyomozás szerint Dmitro Firtas a Regional Gas Company (RGC) elnevezésű vállalatán keresztül megszervezte a gáz jogtalan kivonását Ukrajna gázszállító rendszeréből. A vállalat húsz önkormányzati és regionális gáztársaságot kezel, ami Ukrajna összes gázelosztó hálózatának 70 százalékát teszi ki.

A valós gázszállítási költségnél jóval több pénzt utaltak át a regionális gázszolgálató vállalatok vezetői a Firtas által ellenőrzött vállalkozásnak, ily módon jelentős állami támogatást vontak el, amellyel az állam a lakosság szükségleteinek kielégítéséhez szükséges gázvásárlásokhoz járult hozzá. A hatóságok közlése szerint bizonyítékaik vannak arra vonatkozóan, hogy Firtas miként adott utasításokat a regionális gáztársaságok vezetőinek, ezenfelül a köztük lévő kapcsolatra, a pénzkivonási mechanizmusokra és a rendszer eltitkolását célzó kísérletekre.

Az ukrán gázszállító rendszerből (GTS) a regionális gáztársaságok által elkövetett gázlopás ügyében már 15 embert gyanúsítottak meg – beleértve Firtast is -, és közülük hatan vannak előzetes letartóztatásban. Hat gáztársaság vezetője van őrizetben. A bűncselekményekért, amelyekkel gyanúsítják őket, akár 12 év börtönbüntetést is kaphatnak – mutatott rá az Ukrajinszka Pravda hírportál.

Az államnak okozott kár miatt a 15 gyanúsított ingóságait és ingatlanvagyonát lefoglalták. A lefoglalt vagyon teljes összege 246 millió hrivnya, azaz csaknem 2,3 milliárd forint. Most Firtas vállalati aktívumait foglalták le, aminek értéke több mint 7,4 milliárd hrivnya. A törvényszéki gazdasági szakértői vizsgálat szerint csak 2021-ben a gyanúsítottak tevékenysége több mint 4,2 milliárd hrivnya (több mint 39 milliárd forint) kárt okozott az államnak. A 2016-2022 közötti időszakban a károk teljes összege meghaladhatja a 18 milliárd hrivnyát (168 milliárd forint) – közölte az SZBU.

Firtast őrizetbe vették 2014-ben Ausztriában az Egyesült Államok kérésére, majd 125 millió euró óvadék ellenében szabadlábra helyezték. Az Egyesült Államokban azzal vádolják, hogy megvesztegetéssel szerzett engedélyt Indiában titánérc kitermelésére, amelyet vállalkozása az Egyesült Államokba akart szállítani. A kiadatásáról máig nem született jogerős döntés Ausztriában.

 

Hirdetés
0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Kamatdöntés – Nem változtatott az alapkamaton a monetáris tanács

Az előző, tavaly decemberi ülésén sem változtatott a testület sem a jegybanki alapkamaton, sem a kamatfolyosón.

Egyre többet hajlandóak fizetni a bankok a jó számlás ügyfelekért

A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint az utóbbi években lassan, de szinte folyamatosan emelkedett az itthon vezetett lakossági folyószámlák száma.

Így verhetnek át a kivitelezők, ha nincs melletted egy szakértő

komplex mérnöki mentorálás jelenti a kiutat az építőipari káoszból

Bank360: Megjelent az Otthontámogatásról szóló rendeletmódosítás

Az új rendelet szövege szerint „a nagy érdeklődésre való tekintettel” 2026. február 15-ig meghosszabbításra kerül az igénylési határidő, továbbá a jogosultak köre is bővül.
Hirdetés

Hírek

Kamatdöntés – Nem változtatott az alapkamaton a monetáris tanács

Az előző, tavaly decemberi ülésén sem változtatott a testület sem a jegybanki alapkamaton, sem a kamatfolyosón.

Bank360: Megjelent az Otthontámogatásról szóló rendeletmódosítás

Az új rendelet szövege szerint „a nagy érdeklődésre való tekintettel” 2026. február 15-ig meghosszabbításra kerül az igénylési határidő, továbbá a jogosultak köre is bővül.

Vezetőváltás a Rába Nyrt.-ben

A 4iG csoport január 5-én közölte, hogy holding vállalata, a 4iG Űr- és Védelmi Technológiák Zrt. (4iG SDT) sikeresen lezárta a Rába Járműipari Holding Nyrt. többségi, 74,34 százalékos tulajdonrészének megvásárlását.

A Ryanair csökkenő negyedéves nyereségről és emelkedő bevételről jelentett

Az olasz versenyfelügyelet szerint a Ryanair visszaélt erőfölényével, hogy megakadályozza az utazási irodák hozzáférését a szolgáltatásaihoz.

NAV: több mint 50 százalékkal több kiscsomagot vámkezeltek a pénzügyőrök

A NAV-nak kulcsszerepe van az uniós vámhatár védelmében, hogy az illegális termékek ne juthassanak be az unió piacára, és ne veszélyeztethessék a magyar vásárlók egészségét és életét sem

Hegyi Zsolt: újabb 120 busz érkezik, ezzel már félezer vadonatúj jármű erősíti a VOLÁN-buszflottát

A MÁV-csoport közleménye szerint a MÁV Személyszállítási Zrt. januárban megkezdte újabb 120 autóbusz átvételét.

Már benyújthatók a támogatási kérelmek a fagykárkrízis-támogatásra

 A tavalyi tavaszi fagy okozta gazdálkodói károk enyhítésének érdekében, az ágazati szereplőkkel való egyeztetést követően, az Agrárminisztérium megteremtette a lehetőségét a fagykárt szenvedett szőlő- és gyümölcstermelők számára az általuk igénybe vehető kárenyhítési juttatás előlegfizetésének.

A napenergia hasznosításában 2025-ben is Magyarország volt Európa legjobbja

A a zöldenergia még hatékonyabb hasznosításához a tárolási képességeket is meg kell erősíteni.
Hirdetés

Gazdaság

Önálló márka, stratégiai szövetségesekkel: Magyarország két meghatározó Pénztára szintet lépett

Balról Kiss Imre Ervin, a Gondoskodás Egészségpénztár és a Gondoskodás Nyugdíjpénztár Igazgatótanácsának elnöke, Hegedüs Éva, a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója, Dr. Fedák István, a CIG...

EBRD: a részvényesek csaknem teljesen lejegyezték a tőkeemelést

Ez az EBRD harmadik részvényesi tőkeemelése a pénzintézet három és fél évtizedes történetében. Az EBRD 77 ország, valamint az Európai Unió és a EIB tulajdona.

Készpénzmentes üzletek: lehetőség vagy vállalati kockázat?

A kereskedelemben egyre erősebben jelenik meg a készpénzmentes működés felé való elmozdulás, amelyet egyszerre mozgatnak technológiai újítások, vásárlói igények és vezetői döntések. A CMO...

NGM: Magyarország pénzügyei rendezettek, a költségvetés stabil

Októberben (egy hónap alatt) a központi alrendszer 339,0 milliárd forint hiánnyal zárt, szemben az előző évi azonos havi 427,0 milliárd forintos hiánnyal.