Megköttethet hazánk nyolcvannegyedik adóegyezménye, miután lezárultak a tárgyalások Andorra és Magyarország között. A megállapodás egyik fő célja az adóelkerülés és adókijátszás megakadályozása – közölte a Pénzügyminisztérium.
A tárca kiemelte: nemcsak kisebb fizetendő adót és kevesebb bürokratikus terhet jelentenek ezek az adóügyi megállapodások, hanem egyre nagyobb nemzetközi színtérre terjesztik ki az adóelkerülés elleni küzdelmet. Már több mint nyolcvan állam adóhatóságával működik együtt a magyar hivatal, így az országhatárokon túl is egyre szűkül a csalárd adózók mozgástere.
A Pénzügyminisztérium az adó-diplomáciai eszközöket felhasználva a nemzetközi színtéren is mindent elkövet az adó-adminisztráció csökkentése érdekében. Ennek egyik állomása az, hogy lezárultak az adóegyezményről folyó tárgyalások Magyarország és Andorra között.
Andorra az egyik utolsó európai állam, amellyel egyezményes kapcsolatra lép Magyarország. A 2011-től hatályos San Marinó-i, illetve a 2016-tól hatályos liechtensteini egyezmény után az andorrai lehet a harmadik európai törpeállamokkal kötött megállapodás.
Az egyezmény a jövedelemadókra terjed ki, alkalmazásával kizárja a magánszemélyek, illetve vállalkozások jövedelmének kettős adóztatását oly módon, hogy meghatározza, hogy az egyes jövedelemfajták tekintetében melyik szerződő államnak milyen körben van adóztatási joga.
Megkötésének másik fő célja az adóelkerülés, adókijátszás lehetőségeinek a megakadályozása, beleértve az olyan konstrukciókat is, amelyek harmadik államokban illetőséggel bíró személyeknek biztosíthatnának adómentességet vagy csökkentett mértékű adóztatást.
Az egyezmény a felek adóhatóságai közötti együttműködés kereteit is megteremti, teljes körű információcserére nyújt lehetőséget, és biztosítja az adóügyi viták rendezésének kereteit is.
Az egyezmény aláírására a szöveg mindkét államban történő belső jóváhagyását követően leghamarabb 2021 elején kerülhet sor, alkalmazására pedig 2022-től lehet számítani.
A nemzetközi adóelkerülés felszámolásában is segíthetnek az adóügyi egyezmények, az ezeken alapuló, a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz érkező információk még hatékonyabbá teszik a kockázatelemzők és a revizorok munkáját – közölte a tárca.