Kezdőlap Gazdaság Egymás alá ígérnek bankok a lakáshitelekért az új kamatplafon alatt is
No menu items!

Egymás alá ígérnek bankok a lakáshitelekért az új kamatplafon alatt is

A januári újabb kamatplafon bevezetése óta egymást előzgetik a bankok a legolcsóbb lakáshitelekért folyó verseny élmezőnyében. Most éppen a korábbi első vette vissza a helyét egy lendületes kamatvágással, miközben a jelzáloghitelek árát elvileg meghatározó referenciamutató 2024 eleje óta még nőtt is – derül ki a Bank360.hu elemzéséből, amely szerint utoljára 2022 májusában láthattunk ekkora THM-eket.

Lassan, de biztosan mennek lefelé a lakáshitelkamatok. A bankok októberben vezették be az önkéntes kamatplafont a lakáscélú jelzálogkölcsönökre maximum 8,5 százalékos THM-mel (teljes hiteldíj mutatóval), majd januártól 7,3 százalékra mérsékelték azt, februárban pedig több pénzintézet még tovább vágta az év elején beállított kamatait. Ezzel többen is úgy kínálnak már 6,18-6,44 százalékos éves kamatot, hogy közben a bankok hitelárazását befolyásoló BIRS referenciakamat 10 éves lejáratra a január eleji 5,91 százalékról mostanra még 6,09-re emelkedett is.

Az átlagügyfelek számára extra kedvezmények nélkül kínált lakáshiteleknél az új kamatplafon januári bevezetésekor a Magnet ugrott élre. Az igénylők jövedelmétől függően 6,49-,6,70 százalékos THM-mel kínált ajánlataival február elején a CIB és a Raiffeisen kelt versenyre, megközelítve vagy már meg is előzve azokat. Ezután a napokban a Gránit vitte lejjebb a 10 éves kamatperiódusú jelzáloghitelének standard kamatát 6,80-ról 6,18 százalékra, amivel már 6,46 százalékos THM-et kínál a Bank360.hu lakáshitel kalkulátorának összehasonlítása szerint, ráadásul jövedelemkategóriától függetlenül. Ezzel a Gránit visszavette az első helyét, hiszen a korábbi hónapokban és az első kamatplafon után is a legkisebb THM-mel adta a lakáshitelt az átlagügyfeleknek. 

A bankok egymásra licitálása után most egy 20 millió forintos lakáshitelhez 20 éves futamidővel – 10 éves kamatperiódusban rögzített kamattal – 300 ezres és milliós havi nettó keresettel is 6,46 százalékos teljes hiteldíj mutatóval lehet hozzájutni. (A THM a hitelfelvétel teljes költségét jelzi a kamattal és fizetendő díjakkal együtt.) A Gránitnál ezért a hitelért havonta 146 370 forint törlesztőrészletet kell fizetni, a futamidő alatti teljes visszafizetés pedig 35 141 400 forint lesz.

Az önkéntes THM-plafon bevezetése óta a bankok ajánlatai összetorlódtak. Ha a kedvezőbb feltételek érdekében vállaljuk, hogy a hitelt folyósító bankban vezetett számlára utaltatjuk a jövedelmünket, akkor 20 milliós lakáshitelt havi 146-156 ezer forint törlesztővel találunk átlagügyfélként. A kínálat 6,46 százalékos THM-től az önkéntes plafonértékig terjed, ami 1 százalékon belüli különbséget jelent. Ekkorra THM-ekkel mindenesetre 2022 májusában találkozhattak utoljára utoljára a lakáshitelt igénylők a Bank360.hu szerint.

Ha a hitelfelvevőnek egyedül vagy adóstárssal együtt van legalább 650 ezer forint igazolt nettó jövedelme, akkor a Gránitéhoz közeli,146 607 forintos havi törlesztéssel igényelheti a 20 milliós kölcsönt a MagNettől, és 148-149 ezres törlesztővel a Raiffeisentől és a CIB-től. Amennyiben nem vállalja a jövedelmének a hitelező bankba utalását, csak számlát nyit (vagy már van neki ott), akkor valamivel drágább lesz a kölcsönfelvétel. A MagNetnek csaknem 1200 forinttal, a Raiffeisennek 1800 forinttal, a CIB-nek 6000 forinttal magasabb havi törlesztőt fizethetünk, mint akkor, ha vállaljuk a rendszeres jövedelem-átutalást is a banknál vezetett számlára. Számlanyitás nélkül három pénzintézet folyósítana 20 milliós kölcsönt a kalkulátorban szereplő ajánlatok szerint: a Raiffeisen valamivel több mint 150 ezer, az OTP csaknem 156 ezer, az UniCredit pedig több mint 166 ezer forint havi törlesztővel.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

2026-ban meg sem állunk Amerikáig – közvetlen járatot indít az American Airlines

Fotó:American Airlines A turisztikai szakma régi vágya teljesül azzal, hogy...

Lublin városa és a Lublini vajdaság ad otthont a CONNECT 2026 nemzetközi légiközlekedési konferenciának

Lublin városa és a Lublini vajdaság lesz a házigazdája a 22. CONNECT nemzetközi konferenciának, amelyet 2026. február 17–19. között rendeznek meg a Lublini Konferenciaközpontban.

Versenyfelügyeleti eljárás – Megtévesztheti a magyar felhasználókat az Airbnb

Az elmúlt években kiemelt figyelmet fordítottak az online szálláshely-közvetítési piacra, és az Airbnb sem először kerül a nemzeti versenyhatóság látókörébe.

44 milliárd forintot költöttek SZÉP-kártya birtokosok júniusban

A térségek közül a legtöbbet a Balatonnál költöttek a szálláshelyeken SZÉP-kártyákról, ahol ez az összeg a júniusi belföldi szálláshelyi bevételek 9,7 százalékát tette ki.
Hirdetés

Hírek

Lublin városa és a Lublini vajdaság ad otthont a CONNECT 2026 nemzetközi légiközlekedési konferenciának

Lublin városa és a Lublini vajdaság lesz a házigazdája a 22. CONNECT nemzetközi konferenciának, amelyet 2026. február 17–19. között rendeznek meg a Lublini Konferenciaközpontban.

44 milliárd forintot költöttek SZÉP-kártya birtokosok júniusban

A térségek közül a legtöbbet a Balatonnál költöttek a szálláshelyeken SZÉP-kártyákról, ahol ez az összeg a júniusi belföldi szálláshelyi bevételek 9,7 százalékát tette ki.

Duna House: lakbércsökkenést hozhat az Otthon Start Program

Az Otthon Start Program az albérletpiacon kettős hatással járhat: csökkenhet a bérlői kereslet, miközben nőhet a kiadó lakások kínálata, ami a bérleti díjak mérséklődéséhez vezethet, különösen Budapesten és az egyetemi városokban

Sziget – Francia, német és holland rendőrök segítik a BRFK munkáját a fesztiválon

Francia, német és holland rendőrök segítik a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) munkáját az idei Sziget fesztiválon.

Kétszer csenget, de nem szennyez: Bécsben egyre zöldebb a kézbesítés

2025 végére Bécsben kizárólag gyalogosan, kerékpárral vagy elektromos járművekkel történik majd a postai kézbesítés,

Célzott támogatás segíti a díszkertész kisvállalkozókat

Több szempontból kiemelten fontosak a zöldterület-kezeléssel foglalkozó vállalkozások, valamint a díszkertész ágazat termékei és szolgáltatásai, ezért fejlődésüket az Agrárminisztérium is elkötelezetten támogatja.

Nőtt a Magyar Telekom nyeresége és bevétele

A Magyar Telekom a BÉT prémium kategóriás kibocsátója, részvényeinek árfolyama az elmúlt egy évben 994 és 1810 forint között mozgott, szerdán 1750 forinton zárt.

NAV: nem minden nyári munka turisztikai idénymunka

Akik turisztikai idénymunkásként jelentették be alkalmazottjaikat, sok esetben hibáztak, a kedvezőbb adózáshoz ugyanis az egyszerűsített foglalkoztatás alapvető szabályain túl további két feltételnek is meg kell felelni,
Hirdetés

Gazdaság

A nyári uborkaszezon a legjobb időszak a dubaji ingatlanvásárlásra a magyar szakértő szerint

Töretlenül növekszik a magyarok érdeklődése a dubaji ingatlanok iránt, egyes cégek évről évre hússzoros növekedést is tapasztalnak a keresletben.

Vegyesen változott csütörtök estére a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Rekordszinten a bitcoin jegyzése

Rekordszintre emelkedett a bitcoin jegyzése a dollárral szemben péntek reggel az intézményi befektetők keresletének a hatására.

Még Angliában is jól pörgött a Raiffeisen Bank zöld kötvénye

Több mint 3,6-szoros túljegyzést regisztrált zöld kötvényére a Raiffeisen Bank Zrt., melyet 300 millió euró összegben bocsátott ki, megerősítve ezzel a fenntartható finanszírozás iránti...