A koronavírus-járvány és Ukrajna orosz inváziója jelentősen megzavarta a globális ellátási piacot. A két esemény komoly hatással volt és van az építőiparra is.
A grj.hu statisztikáiból jól látszik, hogy 2020 márciusától egészen 2020 májusáig minden tekintetben csökkentek a beruházások, és októberig nem volt jelentős emelkedés. 2020 novemberére azonban elérte a 12%-os növekedést, amely nem tartott sokáig.
A 2020-as év végére az építőipar termelési volumene az adatok alapján valamelyest elmaradt az egy évvel korábbitól. Csak az épületek esetében történt növekedés, minden más építmény kapcsán több mint 16%-os csökkenés volt tapasztalható. Az ingadozások nem mutattak változást a következő évben se, viszont elmondható, hogy 2021-ben már némi növekedés látszódott.
A járvány ellenére egy év alatt 29%-ot nőtt a beruházások száma, amely hatalmas változás a 2020-as adatokhoz képest. Viszont érdemes megemlíteni azt is, hogy az építőipar termelői árai átlagosan 11-12%-kal magasabbak voltak, mint a Covid-19 idején.
Mi történt valójában 2021-ben az építőiparban?
2021-ben jelentősen növekedett a beruházások száma, köszönhetően annak, hogy a koronavírus-járvány jócskán alábbhagyott. Bár voltak még hullámok, összességében a gazdaság elkezdett helyreállni, egyre több építkezésbe fogtak az emberek és a cégek. A táblázatból kivehető, hogy bár 2021 februárjában nem voltak kedvezőek a számok, ezt követően folyamatos növekedésbe kezdett az építőipar termelési volumene.
2021 júliusára az előző év azonos időszakához képest sikerült 128%-ot hozni, ami jelentős emelkedésnek bizonyult. Ez pénzben kifejezve 510 milliárd forintot jelent, míg ez a szám 2020 júliusában mindössze 336 milliárd forint volt.
2021-ben volt még egy kiemelkedően jó hónap. Novemberben ugyanis 602 milliárd forintnyi értékben történt beruházás az építőiparon belül. Ez 2020-ban mindössze 457 milliárd forint volt. A növekedés tehát jól látható, azonban idén egy kissé máshogy alakultak a számok.
Milyen hatással volt és van az orosz-ukrán háború az építkezésekre és a beruházásokra?
Azt gondolhatnánk, hogy a 2022 februárjában kitört háború miatt az építőiparban visszaesések történtek, ez azonban nem egészen így történt. Ha csak azt nézzük, hogy márciusban a tavalyi évhez képest 10%-os volt az emelkedés, akkor máris láthatjuk, a harc nem volt azonnal hatással a gazdasági helyzetre.
Bár 2022 júniusára mindez megfordult, az ipar viszonylag gyorsan helyreállt. Míg az idei év nyár elején közel 9%-ot csökkent az építőipari termelés, addig 2022 júliusára a számok ismét növekedésbe kezdtek. Augusztusban viszont ismét stagnálás volt tapasztalható, így egyelőre tisztán látszik, hogy idén már nem lesz nagymértékű emelkedés ezen a piacon.
Végezetül elmondható, hogy a Covid-19 hatására az építőipar volumene 2020-ban némileg csökkent, 2021-ben viszont azt láthatjuk, hogy folyamatos növekedés kezdődött.
Ami viszont az orosz-ukrán háborút illeti, ennek hatása nem azonnal érződött meg az építőiparban, viszont a kitörést követő 3. hónapban már erősen érezhető volt a visszaesés. Egy hónap alatt 11%-ot csökkent a termelési volumen, amit szinte minden piaci szereplő megérzett.
Két év alatt a változás növekedő tendenciát mutatott, bár egyes hónapokban igen gyenge teljesítményt tapasztalhattunk, illetve voltak kiemelkedően jónak számító időszakok. A járvány évében (2020) nagyjából 5%-ot csökkent az építőipar 2019-hez képest. 2022 januárja és augusztusa között azonban sikerült meghaladni az előző év azonos időszakának teljesítményét.
Míg 2021-ben csak 2800 milliárd forint volt a beruházás összege 8 hónap alatt, addig ebben az évben ez a szám már 3900 milliárd forint felett van. Ez tehát közel 30%-os emelkedést jelent, bár az idei év végére ez még jelentősen változhat, hiszen az árak emelkedése miatt minden piaci szereplő kétszer átgondolja, hogy mire költi a pénzét.