Kezdőlap Világgazdaság Erős recessziót hozna Németországba a teljes orosz gázimport leállítása
No menu items!

Erős recessziót hozna Németországba a teljes orosz gázimport leállítása

Németország gázimportjának kétötödét orosz gáz teszi ki. Illusztráció: Bigstock

Németországnak a következő két évben 220 milliárd eurójába kerülhet, ha az ukrajnai háború miatt azonnal megszakad az orosz energiaellátás – közölték a berlini kormánynak tanácsot adó gazdasági intézetek. Egybehangzó véleményük szerint az orosz földgázimport teljes leállítása “erős recessziót” eredményezne.

Az orosz nyersanyagszállításoktól való függetlenedésre vonatkozó döntés valószínűleg akkor is érvényben marad, amikor a katonai és politikai helyzet ismét megnyugszik. Ez azt jelenti, hogy az energiaellátás és az energiaigényes ipar egy részének át kell szerveznie magát” – áll az intézetek közös jelentésében, amelyet a Bloomberg szemlézett.

Bár a 220 milliárd eurós becslés az éves termelés 6,5 százalékának felel meg, ez még a közelében sincs annak a közel 890 milliárd eurós hitelfelvételnek, amelyet Németország 2020-ban és 2021-ben hajtott végre, hogy megvédje a gazdaságot a világjárvány következményeitől.

A növekvő áldozatok és a brutális atrocitásokról szóló jelentések közepette Németországra egyre nagyobb nyomás nehezedik, hogy igazolja az orosz gáz embargóval szembeni ellenállását, amelyet széles körben Vlagyimir Putyin elnökkel szembeni végső nyomásgyakorló eszköznek tekintenek.

A helyzetet bonyolítja, hogy Ukrajna tegnap elutasította Frank-Walter Steinmeier német elnök azon kérését, hogy a héten fogadják őt Kijevben. Steinmeier azért lett nemkívánatos személy az országban, mert korábban támogatta az Oroszországból Németországba vezető Északi Áramlat 2 gázvezeték megépülését, és amiért külügyminiszterként a Kremllel való megbékélést és párbeszédet szorgalmazta.

Christian Lindner pénzügyminiszter ezzel párhuzamosan közölte, hogy Németországnak óriási kihívásokkal kell szembenéznie, mivel igyekszik minél gyorsabban leválni az orosz energiáról, miközben a 2045-re kitűzött klímasemlegességet is célul tűzte ki.

A világunk már nem lesz olyan, mint egykor volt” – írta a Lindner, a Szabad Demokraták elnöke a Handelsblatt című lapban.

“Új üzleti modellekre, új ötletekre, új ellátási láncokra és új kereskedelmi kapcsolatokra van szükség. Csökkentenünk kell az egyoldalú függőségeket, legyen szó akár az oroszországi energiaimportról, akár a Kínába irányuló exportról.”

A berlini székhelyű DIW, a becslésben részt vevő egyik intézet pénteken közölte, hogy Németország képes lenne túlélni az orosz gáz nélkül, amely jelenleg gázimportjának kétötödét teszi ki. De az üzleti szféra általában nem osztja ezt a nézetet, és az iparág vezetői – köztük Christian Sewing, a Deutsche Bank vezérigazgatója – súlyos gazdasági következményekre figyelmeztetnek, ha az orosz szállítások megszakadnak.

Romló kilátások

A friss jelentés az orosz energiahordozókról való leválás nélkül is borúlátóbban látja a német gazdaság kilátásait, mint korábban: az idei évre mindössze 2,7 százalékos növekedést jósol, szemben a korábbi 4,8 százalékos előrejelzéssel. A német infláció 2022-ben átlagosan 6,1 százalék, 40 éve a legmagasabb lesz a prognózis szerint.

Az ukrajnai háború lökéshullámai mind a kínálati, mind a keresleti oldalon nyomasztják a gazdasági tevékenységet. Az orosz inváziót követően a kritikus energiahordozók árának emelkedése tovább táplálja az árakra nehezedő felfelé irányuló nyomást” – mondta Stefan Kooths, a Kieli Világgazdasági Intézet alelnöke.

Németország iparra épülő gazdasága jelentős akadályokkal néz szembe, miután a háború miatt az energiaárak emelkedtek, miközben megzavarta az ellátási láncokat, amelyek már korábban is szenvedtek a világjárvány okozta fennakadásoktól.

A vállalatokat különösen sebezhetőnek tekintik, mivel Németország függ az orosz gáztól. A kormánykoalíció a múlt héten megállapodott a szenvedő vállalkozásoknak szánt segélycsomagról, amely hiteleket, hitelgaranciákat és tőkeinjekciókat tartalmaz, és különösen az energetikai cégeket hivatott segíteni.

Új cafeteria és HR megoldások a versenyképesség növeléséhez

Konferencia 2025. január 24. Budapest Helyszín: CONTINENTAL HOTEL BUDAPEST**** (Cím: 1074 Budapest, Dohány u. 42-44)

2025 januártól új fejezet nyílt a Cafeteriában. Jelentősen bővült a kedvezményes adózású béren kívüli, valamint az adómentes juttatások köre. A NAV, a PwC, valamint a téma legjobb szakembereinek előadásai megmutatják, hogy egy új Cafeteria stratégiával hogyan növelheti a munkavállalók elkötelezettségét és cége versenyképességét. Tartson velünk! További információ és jelentkezés: https://azuzletkonferenciakozpont.hu/uj-fejezet-nyilik-a-cafeteria-rendszerben-szakmai-konferencia/

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Fenntartható turizmusfejlesztés a szlovén-magyar határ menti régióban

A projekt első nemzetközi szakmai találkozójára 2025. január 15-én Hévízen került sor, a NaturMed Hotel Carbonában.

Átadták a Nemzet Gazdásza címet

A hazai agrárpolitika eredményességét az is jól mutatja, hogy az elmúlt tíz év alatt ez a családi gazdálkodói réteg bővült a legnagyobb mértékben.

300 ezer fölé növeli a kisebb napelemes rendszerek számát a Napenergia plusz program

Január 20-án könnyített feltételekkel nyílik újra az energetikai otthonfelújítási program, a lakossági pályázatra kevesebb papírmunkával, többen jelentkezhetnek.

BKK és BRFK: Több mint kétszáz közös ellenőrzés

A 21 célzott buszsávellenőrzés során a rendőrök a buszsáv szabálytalan használata miatt 386 esetben szabtak ki helyszíni bírságot összesen 5,2 millió forint értékben és öt feljelentés született, míg egyéb szabálytalanságok miatt további 117 esetben szabtak ki bírságot, 15 embert pedig előállítottak.

Hírek

Gyengült péntek reggelre a forint

Péntek reggeli jegyzésén a forint erősebben áll a hétfői kezdésnél mindhárom devizával szemben, 0,5 százalékkal az euró, 0,2 százalékkal a dollár és 0,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama csütörtök reggel

Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtökön reggel a szerda esti szintekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.

Erősödött a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0263 dollár után 1,0272 dolláron áll péntek reggel.

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggel

Az eurót 1,0364 dolláron jegyezték kedden reggel a hajnali 1,0354 dollár után.

Devizapiac – Minimálisan gyengült a forint hétfő reggel

Minimálisan gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

A forint reggel óta tovább erősödött

Az euró a csütörtök reggeli 1,0398 dollár után magasabban, 1,0402 dolláron állt.

Vegyesen mozgott a forint árfolyama szerda reggel

Az euró 411,14 forintra erősödött 7 órakor a kedd esti 410,82 forintról.

Gazdaság

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.

Vannak ingyenesen elérhető bankszámlák is?

Évente átlagosan közel 35 ezer forintba kerül egy bankszámla fenntartása egy lakossági ügyfélnek, pedig vannak ingyenesen elérhető bankszámlák is - írja a Privátbankár.huEgy magyar...

Elindult a kereskedés a Gránit Bank részvényeivel a Budapesti Értéktőzsdén

Az elmúlt 25 év legnagyobb magyarországi nyilvános részvénykibocsátását (IPO) hajtotta végre a Gránit Bank - mondta Hegedüs Éva, a Gránit Bank Nyrt. alapító tulajdonosa,...

Lezárult a állampapír-vásárlási nyereményjáték

A MÁK tájékoztatott arról is, hogy a kincstár értékpapír- vagy Start-számlával rendelkező ügyfélköre az idén elérte az 1 milliót, ezzel 2020-hoz képest megduplázódott az ügyfelei száma.