Kezdőlap Világgazdaság Erős recessziót hozna Németországba a teljes orosz gázimport leállítása
No menu items!

Erős recessziót hozna Németországba a teljes orosz gázimport leállítása

Németország gázimportjának kétötödét orosz gáz teszi ki. Illusztráció: Bigstock

Németországnak a következő két évben 220 milliárd eurójába kerülhet, ha az ukrajnai háború miatt azonnal megszakad az orosz energiaellátás – közölték a berlini kormánynak tanácsot adó gazdasági intézetek. Egybehangzó véleményük szerint az orosz földgázimport teljes leállítása “erős recessziót” eredményezne.

Az orosz nyersanyagszállításoktól való függetlenedésre vonatkozó döntés valószínűleg akkor is érvényben marad, amikor a katonai és politikai helyzet ismét megnyugszik. Ez azt jelenti, hogy az energiaellátás és az energiaigényes ipar egy részének át kell szerveznie magát” – áll az intézetek közös jelentésében, amelyet a Bloomberg szemlézett.

Bár a 220 milliárd eurós becslés az éves termelés 6,5 százalékának felel meg, ez még a közelében sincs annak a közel 890 milliárd eurós hitelfelvételnek, amelyet Németország 2020-ban és 2021-ben hajtott végre, hogy megvédje a gazdaságot a világjárvány következményeitől.

A növekvő áldozatok és a brutális atrocitásokról szóló jelentések közepette Németországra egyre nagyobb nyomás nehezedik, hogy igazolja az orosz gáz embargóval szembeni ellenállását, amelyet széles körben Vlagyimir Putyin elnökkel szembeni végső nyomásgyakorló eszköznek tekintenek.

A helyzetet bonyolítja, hogy Ukrajna tegnap elutasította Frank-Walter Steinmeier német elnök azon kérését, hogy a héten fogadják őt Kijevben. Steinmeier azért lett nemkívánatos személy az országban, mert korábban támogatta az Oroszországból Németországba vezető Északi Áramlat 2 gázvezeték megépülését, és amiért külügyminiszterként a Kremllel való megbékélést és párbeszédet szorgalmazta.

Christian Lindner pénzügyminiszter ezzel párhuzamosan közölte, hogy Németországnak óriási kihívásokkal kell szembenéznie, mivel igyekszik minél gyorsabban leválni az orosz energiáról, miközben a 2045-re kitűzött klímasemlegességet is célul tűzte ki.

A világunk már nem lesz olyan, mint egykor volt” – írta a Lindner, a Szabad Demokraták elnöke a Handelsblatt című lapban.

“Új üzleti modellekre, új ötletekre, új ellátási láncokra és új kereskedelmi kapcsolatokra van szükség. Csökkentenünk kell az egyoldalú függőségeket, legyen szó akár az oroszországi energiaimportról, akár a Kínába irányuló exportról.”

A berlini székhelyű DIW, a becslésben részt vevő egyik intézet pénteken közölte, hogy Németország képes lenne túlélni az orosz gáz nélkül, amely jelenleg gázimportjának kétötödét teszi ki. De az üzleti szféra általában nem osztja ezt a nézetet, és az iparág vezetői – köztük Christian Sewing, a Deutsche Bank vezérigazgatója – súlyos gazdasági következményekre figyelmeztetnek, ha az orosz szállítások megszakadnak.

Romló kilátások

A friss jelentés az orosz energiahordozókról való leválás nélkül is borúlátóbban látja a német gazdaság kilátásait, mint korábban: az idei évre mindössze 2,7 százalékos növekedést jósol, szemben a korábbi 4,8 százalékos előrejelzéssel. A német infláció 2022-ben átlagosan 6,1 százalék, 40 éve a legmagasabb lesz a prognózis szerint.

Az ukrajnai háború lökéshullámai mind a kínálati, mind a keresleti oldalon nyomasztják a gazdasági tevékenységet. Az orosz inváziót követően a kritikus energiahordozók árának emelkedése tovább táplálja az árakra nehezedő felfelé irányuló nyomást” – mondta Stefan Kooths, a Kieli Világgazdasági Intézet alelnöke.

Németország iparra épülő gazdasága jelentős akadályokkal néz szembe, miután a háború miatt az energiaárak emelkedtek, miközben megzavarta az ellátási láncokat, amelyek már korábban is szenvedtek a világjárvány okozta fennakadásoktól.

A vállalatokat különösen sebezhetőnek tekintik, mivel Németország függ az orosz gáztól. A kormánykoalíció a múlt héten megállapodott a szenvedő vállalkozásoknak szánt segélycsomagról, amely hiteleket, hitelgaranciákat és tőkeinjekciókat tartalmaz, és különösen az energetikai cégeket hivatott segíteni.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Bécsi vonatok – Sínen a megújulás

Április végén az Osztrák Szövetségi Vasutak (ÖBB) a kényelem és minőség jegyében megkezdte legismertebb nagysebességű vonatainak, a Railjeteknek átfogó modernizálását.

Egyetemistáknak szóló startup programhoz csatlakozott a MÁV-csoport

Szakmai partnerként a MÁV-csoport is csatlakozott az egyetemisták startup programjához, a Hungarian Startup University Programhoz (HSUP)

Az agrárszakképzésben is kulcsfontosságú az innováció

A most átadott eszközök – köztük egy modern mezőgazdasági vontató, egy kisbusz, valamint a pék- és cukrász tanműhely – jelentős mértékben hozzájárulnak az intézmény gyakorlatorientált képzésének megerősítéséhez

Mondjon véleményt az új KRESZ-ről

Az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) lehetőséget fog adni mindenkinek arra, hogy megismerje az új KRESZ elkészült koncepcióját, véleményt mondjon róla, és javaslataival hozzájáruljon a közúti közlekedési szabályok kialakításához.
Hirdetés

Hírek

Bécsi vonatok – Sínen a megújulás

Április végén az Osztrák Szövetségi Vasutak (ÖBB) a kényelem és minőség jegyében megkezdte legismertebb nagysebességű vonatainak, a Railjeteknek átfogó modernizálását.

Egyetemistáknak szóló startup programhoz csatlakozott a MÁV-csoport

Szakmai partnerként a MÁV-csoport is csatlakozott az egyetemisták startup programjához, a Hungarian Startup University Programhoz (HSUP)

Mondjon véleményt az új KRESZ-ről

Az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) lehetőséget fog adni mindenkinek arra, hogy megismerje az új KRESZ elkészült koncepcióját, véleményt mondjon róla, és javaslataival hozzájáruljon a közúti közlekedési szabályok kialakításához.

Pántya József: október 31-re elkészül az M30-as autópálya

A tervezett határidőre, október 31-re elkészül az M30-as autópálya lezárt részének kijavítása.

Soha nem vettünk még fel annyi személyi kölcsönt, mint márciusban

Nem csökkent a lakosság hiteléhsége: személyi kölcsönből még soha nem fogyott annyi, mint márciusban, a lakáshitelek volumene a három évvel ezelőtti rekord felé közelít.

Várakozáson felüli az OTP Bank nyeresége az első negyedévben

Az OTP Bank az első negyedévben a várakozások átlagát meghaladva 188,576 milliárd forint konszolidált korrigált adózás utáni eredményt ért el, 21 százalékkal alacsonyabbat az előző év azonos időszakánál

Fedezd fel Bécs titkait egy interaktív felfedezőúton!

Bécsben egy új, "WiG City Challenge" néven futó, interaktív városi felfedezőprogram indult, amely egy applikáció segítségével vezeti át a fiatalokat a város különleges helyszínein.

Az Európai Bizottságnak baja van a magyar pénzmosási szabályokkal

A Bizottság az 5. pénzmosási irányelv helyes átültetésére szólítja fel Magyarországot
Hirdetés

Gazdaság

Július 1-től újabb szigor az online számlaadat-szolgáltatásban. Itt van mire figyeljünk.

Az Online Számla rendszerbe jelentett számlaadatok pontosságának javítása érdekében újabb szigorítás várható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részéről a figyelmeztető- (WARNING) és hibaüzenetek (ERROR) kapcsán,

Devizapiac – Erősödött kissé a forint kedd reggelre

Erősödött kissé a forint a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Szokatlan mértékű túlterheléses támadás érte az OTP-t

Nemzetközi mércével mérve is szokatlan méretű túlterheléses támadás érte csütörtökön az OTP Bank digitális ügyfélkiszolgálási felületeit

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.