Mivel a lakásvagyon mintegy 60 százaléka nem felel meg a magasabb energetikai elvárásoknak, fontos, hogy a jegybanki zöld programok ne csak az új lakóingatlanokhoz nyújtsanak kedvező finanszírozási lehetőséget – közölte az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége.
A szakszövetség szerint elengedhetetlen, hogy a kereskedelmi bankok továbbra is hosszú távon elkötelezetten és kiszámíthatóan, alacsony forintalapú kamatlábak mellett finanszírozzák a lakhatási körülmények javítását. A jegybank tervezett programjainak (zöld jelzáloglevél program, Nhp zöld otthon program) eddig megismert konstrukciója ezt a célt szolgálja, hiszen “ingyen forrást” biztosít a kereskedelmi bankok ezirányú lakossági finanszírozásához – írták.
Az ÉVOSZ szerint Magyarországon adottak a magasabb energetikai követelményeket biztosító anyagok, berendezések, tervezési megoldások és kivitelezési technológiák az építésgazdasági piaci szereplők részéről. Mindazok a termékek és tervezési – kivitelezési tudás megvan, ami az MNB energetikai és környezettudatos elvárásainak megfelel. Azonban fontos, hogy a jegybanki programokban teljeskörűen és egyértelműen fogalmazzák meg az “építési-szakmai” elvárásokat, követelményeket.
Mivel a meglévő lakásvagyon mintegy 60 százaléka nem felel meg a magasabb energetikai elvárásoknak és a környezet-tudatosság sem érvényesül, ezért fontos, hogy
a jegybanki programok ne csak az új lakóingatlanokhoz nyújtsanak kedvező finanszírozási lehetőséget, hanem a felújításokhoz is – hangsúlyozza az ÉVOSZ.
Virág Barnabás, a jegybank alelnöke július elején jelentette be, hogy a monetáris tanács augusztustól zöld jelzáloglevél-vásárlási program, majd októbertől Nhp zöld otthon program elindításáról határozott.
Közlése szerint a Zöld otthon programot 200 milliárd forintos keretösszeggel hirdetik meg, csak lakossági ügyfelek vehetik fel a teljes futamidő alatt fix kamatozású hitelt.
Az MNB ezúttal is 0 százalékos kamat mellett biztosít majd refinanszírozási forrást a hitelintézeteknek, amelyet azok legfeljebb 2,5 százalékos, a futamidő végéig rögzített ügyleti kamat mellett hitelezhetnek tovább a lakossági ügyfeleknek. A programban magas energiahatékonyságú új lakások, családi házak építésére, illetve vásárlására nyújtható hitel, legfeljebb 70 millió forint összegben és maximum 25 éves futamidővel.
Közölte: a zöld jelzáloglevél-vásárlási program stratégiai célja, hogy célzott vásárlásokon keresztül hozzájáruljon a hazai zöld jelzáloglevél-piac megteremtéséhez, ezen keresztül pedig a zöld jelzáloghitelek terjedéséhez. Mindez közvetetten támogatja az energetikai szempontból korszerű ingatlanok építését – mondta. A monetáris tanács döntése értelmében az MNB 200 milliárd forintos vásárlási összeg elérésekor felülvizsgálja a programot.