A lakásépítések és felújítások növekedési ütemének fenntartásához kormányzati lépéseket sürget az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ), amely tízpontos javaslatcsomagot dolgozott ki és juttatott el a kormányzatnak.
Koji László, a szakszövetség elnöke az MTI-nek elmondta, az építőipar teljesítménye várhatóan 20 százalékkal bővül, a szektor termelése elérheti a 3800-4000 milliárd forintot, az alágazatok közül a lakásépítéseknél lehet a legnagyobb mértékű a növekedés, az újlakás-építések száma elérheti a 22 ezret. Emlékeztetett rá ugyanakkor, hogy a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb, negyedéves adatai a kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások számának 2,1 százalékos csökkenését mutatták.
Ahhoz, hogy a lakásépítési lendület ne törjön meg 2020 végén és 2021 elején, már most lépéseket kell tenni véleménye szerint. Ennek érdekében a szakszövetség 10 pontból álló javaslatcsomagot állított össze és jutatott el a kormányzat részére, amelyben az első helyen áll az új ingatlant építők áfa-visszaigénylési lehetőségének bővítése, és az 5 milliós összeg megemelése legfeljebb 7,7 millió forintra. A javaslatok között szerepel még egy lakásfelújítási program, illetve az állami és önkormányzati bérlakásprogram kialakítása is.
Az építőipari cégek számára továbbra is a mérnök- és szakemberhiány, illetve a modern gépek és technológiák hiánya jelenti a legnagyobb problémát – ismertette. Az utóbbi kihívás kezelésére nyitotta meg a kormány áprilisban ismét az építőipari technológiakorszerűsítési programját, amelyben az idén 6 milliárd forinttal támogatják az építésgazdasági kis- és középvállalkozások (kkv) termelékenységét növelő technológiai korszerűsítést. Ahhoz azonban, hogy ez a támogatás valóban növelje az építőipari cégek hatékonyságát, bővítse kapacitásaikat, az érintett vállalkozások 10 százalékát el kellene érnie. Koji László szerint azonban ehhez a rendelkezésre álló források szűkösek, ezért, ahogy már eddig is, magasabb támogatást szeretnének, ha a költségvetés lehetővé teszi.
A szakemberhiány kezeléséről megjegyezte, hogy a szakszövetség ezen a héten indította el az interneten “hazahívó” szakmai kampányát, a rendezvénysorozat első állomása június 6-án lesz Münchenben.
Magyarországon 101 000 vállalkozás működik az építőiparban, 52 000 egyéni vállalkozó, illetve 5 embernél kevesebbet foglalkoztató mikrovállalkozás. Az ÉVOSZ elnöke úgy látja, hogy a vállalkozások felaprózódása többek között az adózási rendszerrel függ össze: a mikrovállalkozások körében nagyon népszerű a kisadózó vállalkozások tételes adója (kata). A jelenlegi helyzetben az építőipari mikrovállalkozások azonban gyorsan elérik a 12 millió forintos bevételi határt, emiatt – hogy a kata jelentette kedvezményekkel továbbra is élni tudjanak -, inkább újabb vállalkozásokat hoznak létre, esetenként akár családon belül is.