A németországi városokban az ingatlanárak évek óta szinte akadálytalanul emelkednek, és így a vásárlók 2021-ben már rekordösszegeket tettek le az asztalra. A Bundesbank azonban arra figyelmeztet, hogy az árak elválhatnak az értéktől.
Miközben Németországban az ingatlaneladások rekordmagasra emelkedtek, a Spiegel cikke szerint a Bundesbank egyre több jelét látja annak, hogy a városokban a házak és lakások túlértékelődtek. A legfrissebb becslések szerint, amelyeket a Bundesbank havi jelentésében értékel, az ingatlanárak a városokban tavaly 15 és 40 százalék között voltak a “társadalmi-demográfiai és gazdasági alapok által jelzett ár felett“.
Az IVD ingatlanügynöki szövetség előrejelzése szerint a magán- és kereskedelmi ingatlanok vásárlói 2021-ben összesen 353,2 milliárd eurót költöttek. A szövetség szerint ez 13,7 százalékponttal több mint 2020-ban, és több, mint valaha. Az előrejelzés az ingatlanátruházási adóból származó bevételeken alapul. Nem derül ki, hogy hány házat, lakást, irodát vagy raktárat adtak el tavaly. Az értékesítési rekord jelentős mértékben az ingatlanárak folyamatos emelkedésének köszönhető.
A Bundesbank évek óta figyelmeztet az ingatlanpiac túlértékeltségére. A Németországban és más európai országokban a közelmúltban tapasztalt erőteljes áremelkedés az Európai Rendszerkockázati Testületet, az ESRB-t is riasztotta. A Bundesbank jelentése azonban megállapítja, hogy a lakóingatlanok árának megítélése jelenleg különösen nagy bizonytalansággal terhelt, többek között az építési árak erőteljes emelkedése miatt.
Az IVD adatai szerint az ingatlanok terén tavaly Berlin volt az éllovas, ahol 26,4 százalékkal nőtt az értékesítés. Bréma volt a legkevésbé aktív, ahol az ingatlaneladások mindössze 4,2 százalékkal emelkedtek.
A szakértők között régóta vitatott, hogy Németországban a lakóingatlanok árai buborékot képeznek-e vagy sem. Az építőiparban és az ingatlanszektorban rendre rámutatnak, hogy a városokban és a környező területeken még mindig lakáshiány van, és hogy a kereslet sokkal nagyobb, mint a kínálat.