A közép- és kelet-európai térség, különösen a visegrádi csoport (V4) gazdaságai viszonylag ellenállónak mutatkoztak a járványügyi korlátozásokkal szemben. Ez megerősíti azt a várakozást, hogy ezekben az országokban erőteljes növekedés kezdődik az idén – áll a Fitch Ratings friss előrejelzésében.
A nemzetközi hitelminősítő kiemelte azt a várakozását, hogy a térségi beruházásoknak pótlólagos lendületet adnak az Európai Unió által a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak enyhítésére Next Generation EU (NGEU) néven meghirdetett 750 milliárd eurós helyreállítási alap finanszírozásai.
A Fitch szerint ugyanakkor ennek élénkítő hatásai zömmel 2022-ben jelentkeznek majd.
A cég tanulmányához fűzött előrejelzés azt valószínűsíti, hogy a magyar hazai össztermék (GDP) az idén 3,2 százalékkal, jövőre 5,6 százalékkal növekszik reálértéken.
A Fitch Ratings kiemeli, hogy a besorolási listáján Magyarországhoz hasonlóan “BBB” államadós-osztályzati sávban nyilvántartott többi gazdaság jövő évi GDP-növekedési mediánüteme a cég jelenleg érvényes előrejelzése szerint 4,6 százalék, vagyis a Fitch által a magyar gazdaság jövő évi növekedési teljesítményére érvényben tartott prognózis egy százalékponttal jobb ennél.
A hitelminősítő Lengyelországban az idén 4,1 százalékos, 2022-ben 4,7 százalékos, Szlovákiában 4,5, illetve 6,2 százalékos, Csehországban 4,1, illetve 4,9 százalékos növekedést vár.
A 2021-re szóló előrejelzések a járvány újbóli fellángolása és az oltási programok üteme miatt a Fitch korábbi prognózisainál valamivel kisebb ütemű növekedéseket valószínűsítenek a V4-gazdaságok közül Magyarországon, Csehországban és Szlovákiában.
A tanulmány szerint ugyanakkor 2020-ban mind a négy visegrádi gazdaság növekedési teljesítménye meghaladta a Fitch Ratings akkori előrejelzéseit, elsősorban a közszféra erőteljes fogyasztási kiadásai miatt, valamint azért, mert a nettó export is stabil hajtóerőt adott a növekedésnek.
Ráadásul ezekben a gazdaságokban a legtöbb ágazat – a vendéglátószektor és az élelmiszeripari szolgáltatások kivételével – alkalmazkodott az emberek közötti távolságtartást előíró korlátozásokhoz. Emellett a V4-kormányok már jelezték, hogy készek kiterjeszteni a támogatási programokat, és ehhez hozzájárult a hazai költségvetési szabályok felfüggesztéséből eredő rugalmasság – áll a Fitch Ratings tanulmányában.
A hitelminősítő szerint az országcsoport idei növekedési lendületének fő hajtóerejét a beruházások adják, különös tekintettel arra is, hogy várhatóan megkezdődnek a folyósítások a Next Generation EU helyreállítási keretből.
Ennek alapján a Fitch Ratings londoni elemzői arra számítanak, hogy a beruházások értékének növekedése kiemelkedő lesz, különösen Magyarországon és Szlovákiában. A hitelminősítő előrejelzése szerint a beruházások a magyar gazdaságban az idén és jövőre éves átlagban 8,4 százalékkal, Szlovákiában 18,3 százalékkal növekednek.
A Fitch ennek figyelembevételével mindkét gazdaságban a megfelelő államadós-besorolási kategória mediánütemét jóval meghaladó GDP-növekedést vár 2022-ben.
A hitelminősítő szerint a gazdasági növekedés újraindulása elősegíti az államháztartási hiányok csökkentését az idén, az államadósság-pályák íve azonban a további szakpolitikai válaszlépésektől és a járványhelyzet alakulásától is függ.
A Fitch elemzői hangsúlyozzák: Szlovákia “A” szintű államadós-osztályzatának negatív kilátása azt tükrözi, hogy a járvány hatásai miatt romlik a szlovák közfinanszírozási helyzet.
A Fitch Ratings a V4-gazdaságok közül egyedül Szlovákia államadós-osztályzatára tart érvényben leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást, a másik három ország besorolásának kilátása a cég listáján stabil.