Miközben a startupok számát tekintve Magyarország nem áll rosszul, a baj az, hogy jóindulattal is legfeljebb egy-két unikornist sikerült itthon felépíteni. Márpedig a nemzetközi siker igazi mércéje az, ha ilyen, egymilliárd dollárt meghaladó értékű cég jön létre egy induló vállalkozásból. Ezért ígérkezik kiemelkedő sikernek, hogy a medtech portfoliója kapcsán, egy igazi unikornis „felnevelésére” nyílik esélye az Accessio Equity Partners Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt.-nek.
„Az Accessio Equity Partners magántőkealapjait azzal a céllal hoztuk létre, hogy az ígéretes startupokat felkarolva, számukra a nemzetközi piacokat megnyitva támogassuk a vállalkozói innovációt Magyarországon. A tőkealap stratégiája a hosszú távú értékteremtés, amelyet olyan szektorokban kívánunk elérni, mint az egészségügy, a biotechnológia, a medtech, valamint a fenntarthatóság. Összességében az Accessio azokra az induló, vagy növekedésben lévő vállalkozásokra fókuszál, amelyek képesek jelentős növekedést elérni és piaci részesedésüket folyamatosan bővíteni, miközben a legmodernebb technológiákat és fenntartható gyakorlatokat alkalmazzák” – magyarázza Balázs Miklós a társaség vezérigazgatója.
A 2017-ben alapított Accessio Equity Partners által (amelynek tulajdonosai között az alapító magánszemély mellett 75%-os tulajdonrésszel a Közép-európai Vállakozók Együttműködéséért Alapítvány (KVEA) magánalapítvány vesz részt) létrehozott első alap a START FUTURE Magántőkealap volt, amely 2021-ben indult útjára. Az egy, a táplálkozástudomány és két, a biotechnológia területén érdekelt céget portfoliójában tudó Alap befektetési jegyei jelenleg az MVA (Magyar Vállalkozói Alapítvány) százszázalékos tulajdonában vannak. Az Alap befektetései közé tartozó cégekbe összesen mintegy 4,3 millió euró került befektetésre.
A 2022-ben startolt START INNOVATION Magántőkealap a drónfejlesztés, a mesterséges intelligencia, az információs technológia, a kettős felhasználású projektek, valamint a védelmi ipar területén működő, nagy növekedési potenciállal rendelkező vállalatokba történő befektetésekre fókuszál. Ennek kapcsán egy aktív befektetéssel rendelkezik, amelynek exitjére, vagyis eladására várhatóan 2025-ben sor kerülhet. A befektetések finanszírozását az Alap stabil tőkeháttere biztosítja, amelynek befektetési jegyeit kizárólag a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány jegyezte le.
„Az Accessio portfoliójának különleges eleme a 2023-ban indult első magyar „zöld” magántőkealap, a megújuló energia, az újrahasznosítás, a környezetvédelem területére fókuszáló START NATURE Magántőkealap. Annak ellenére, hogy az Alap több céltársaságot is figyelemmel kísér, jelenleg még nem rendelkezik jóváhagyott vagy szerződött ügylettel. De folyamatosan keressük azokat a lehetőségeket, amelyek illeszkednek stratégiához, és hosszú távú értéket teremthetnek az alap és a befektetők számára” – emelte ki a szakember.
Balázs Miklós szavai szerint, az első, nemzetközileg is jegyzett áttörés a START FUTURE Alap egyik biotechnológiai cégének várható értékesítéséhez kötődik. A tervek szerint ennek eladásra néhány hónapon belül sor kerül, egy nemzetközi stratégiai partner bevonásával, aki már kötelező érvényű ajánlatokat is tett.
„Ez az Omixon Biocomputing Kft., ami attól különleges, hogy az általa kifejlesztett transzplantációs kompatibilitási teszt, elsőként oldotta meg a transzplantációs diagnosztika 40 éves problémáját azzal, hogy segítségével, a szervátültetésnél a beteg és donor közötti kompatibilitást meghatározó genetikai teszt először adott egyértelmű eredményt. A másik nyílt végű befektetés ” – fejtette ki a cégvezető. Hozzátéve: az Accessio Equity Partners az ígéretes befektetési lehetőségek mellett folyamatosan keresi a lehetőséget olyan társbefektetők bevonására is, akikkel együtt a portfoliójukba tartozó cégek jövőbeni növekedését és a sikeres kilépési stratégiákat támogatni tudja.
Érsek M. Zoltán