A cégek jelentős részének, főleg az ötven fő alatti kis- és mikrovállalkozásoknak okozott gondot a legkisebb adható bér idei emelése. Márpedig a kétéves megállapodás alapján jövőre újabb 8 százalékkal nőnek a minimálbérek.
A minimáljövedelemhez szükséges források kitermelése miatt a cégek 38 százaléka emelte az árait, 32 százalékuk elhalasztotta a tervezett létszámfelvételeket, míg negyedük a beruházások elhalasztásával reagált az új helyzetre – ismerteti a lap a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) Gazdaság és Vállalkozáskutató Intézetének (GVI) frissen publikált vállalati felmérését.
A bérfeszültségek elkerülése végett a cégek 30 százaléka döntött úgy, hogy a minimum felett kereső munkavallók bérét is emeli. A cégek 12-15 százaléka élt a mozgóbérek, a cafeteria csökkentésével, és minden tízedik cégnél egyes munkavállalókat részmunkaidősként foglalkoztattak tovább.
A cégek 5 százalékánál elbocsátásokra is sor került.
Leginkább a kereskedelmi cégeknél maradtak el a tervezett létszámfejlesztések és a beruházások, míg az áremelésekkel leginkább az építőipari cégek tudtak élni, ami meg is jelent az ingatlanárakban.
A felmérés még áprilisban készült 2800 cég megkérdezésével – írta a Népszava.