Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Hangulatindex. Tisztult az ég Németország felett
No menu items!

Hangulatindex. Tisztult az ég Németország felett

Februárban a vártnál nagyobb mértékben javult az üzleti hangulat a németországi vállalatok körében – jelentette a müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézete.

A feldolgozóiparban a kiugróan nagymértékű javulásnak köszönhetően több mint két évvel ezelőtti szintre állt vissza az üzleti hangulatindex, de kilátásaikat már a korlátozások által leginkább sújtott szolgáltatóipari ágazatok is jobbnak ítélték meg.

Az ifo gazdaságkutató intézet (ifo Institut – Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung an der Universität München e.V.) rendszeres havi felmérésében a német vállalatok üzleti hangulatindexe a várt 90,5 pont helyett 92,4 pontra emelkedett februárban a januári 90,3 pontról.

Az index legutóbb tavaly októberben állt a februárban elért szintnél magasabban, 92,7 ponton. Egy évvel ezelőtt, 2020 februárjában 96,1 ponton állt az index. Legalacsonyabb értékét a koronavírus-válság miatt tavaly áprilisban állította be 74,3 ponton. Ezt követően a szeptemberi 93,4 pontig nagy lépésekben növekedett, majd az év végén jelentkező második fertőzési hullám megfékezésére hozott korlátozások miatt hónapról hónapra váltakozóan alakult az értéke.

Januárról februárra az index mindkét összetevője, az aktuális üzleti kondíciók és hat hónapra előre a kilátások megítélése is a várakozáson felül alakult.

Az aktuális helyzet megítélését számszerűsítő mutató 90,6 pontra emelkedett februárban az előző havi 89,2 pontról, a várt csökkenés, 89,0 pont helyett. A kilátások megítélését számszerűsítő mutató a januári 91,5 pontról a várt 91,8 pont helyett jóval nagyobb mértékben 94,2 pontra emelkedett februárban.

Ágazati bontásban a feldolgozóiparban javult a legnagyobb mértékben az üzleti hangulat, mégpedig 2018 novembere óta a legmagasabb szintre, 16,1 pontra a januári 9,1 pontról. A feldolgozóiparban mind az aktuális helyzet, mind a kilátások megítélése javult.

A szolgáltatóiparban némi javulás következett be az aktuális helyzet megítélésében, az index mínusz 2,2 pontra emelkedett mínusz 4,4 pontról. Az ágazat “kevésbé pesszimistán” ítélte meg a kilátásait. A vendéglátásban továbbra is “rossz” a helyzet, a turizmusban viszont a kilátások megítélése már valamelyest javult a nyári üdülési szezonhoz fűzött reményeknek köszönhetően.

A kereskedelemben némileg korrigálta a hangulatindex az előző havi nagy romlását, amikor 0,3 pontról mínusz 17,2 pontra zuhant. Februárban az index mínusz 14,6 pontra emelkedett. A kilátások is inkább a pesszimista megítélés felé hajlanak, de már kevésbé mint januárban. Az aktuális helyzet megítélése azonban lényegesen romlott a kereskedelmi cégek körében, mivel a lezárások miatt a forgalmuk jelentős mértékben visszaesett.

Az építőiparban a hangulatindex mínusz 3,6 pontra javult februárban a januári mínusz 4,9 pontról, de ez csak a kilátások bizakodóbb megítélésének volt köszönhető, aktuális helyzetüket ugyanis rosszabbnak érzékelték mint az előző hónapban. Ezt azonban a szokatlanul hideg időjárásnak tulajdonították.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Már minden helyközi Volán-járaton lehet bankkártyával fizetni

A bankkártyás fizetés a járművezetők munkáját is segíti, gyorsítja az adminisztrációt és az elszámolást.

Trump nem lesz jó hatással a a zöld gazdaságra. A kérdés a mérték.

Mindezt azt mutatja, hogy a fenntartható befektetési közösség lassan és óvatosan közelíti meg az új kormányzatot.

Megkapták a bérüket a Dunaferr dolgozói, a kormány fizetett

A Lyberty Steel acélipari vállalat többszöri felszólításra sem tett...

Rohamosan terjed a gyilkos kór itthon: egyre több térségben fertőz

Október 1-jétől több mint 150 madárinfluenza-kitörést regisztrált a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal.
Hirdetés

Hírek

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

BÉT – Mínuszban zárt a BUX

A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.

Devizapiac – Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az euró jegyzése hét órakor 408,10 forintra gyengült az előző esti 408,27 forintról

Az Operában a “IV. Murat” operaelőadást adják elő a 2024-es Török-Magyar Kulturális Év részeként

Az opera török nyelven, magyar és angol felirattal kerül bemutatásra, így a szélesebb közönség is hozzáférhet ehhez a kulturális mesterműhöz.

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,0810 dollárról 1,0814 dollárra változott.

Jöhet Hollywood! – Új filmstúdiók várják a bécsi filmipar felvirágzását

Az üzemeltetők 2025-re változatos osztrák, nemzetközi és akár hollywoodi játékfilmekre, sorozatok gazdag kínálatára számítanak.

Vegyesen mozgott a forint árfolyama

Az eurót hétfőn reggel 404,15 forinton jegyezték a péntek esti 404,09 forint után.

Gazdaság

Az MFB kiemelt jelentőségű pénzügyi művelete

A klubhitelek lényege, hogy a hitelfelvevő nem egyetlen pénzintézettől, hanem több banktól, azaz az általuk alkotott csoporttól jut forráshoz, amelyet a részt vevő bankok azonos feltételekkel és futamidőre biztosítanak.

Megszületett a döntés: így változik majd az ÁFA az Európai Unióban

2024. november 5-én az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) miniszterei a soros magyar elnökség alatt elfogadták az úgynevezett „VAT in the Digital...

Történelmi csúcson a bitcoin

A bitcoin eddigi történelmi csúcsa 73 ezer 777 dollár volt, ezt idén március 14-én érte el.

Hát ezt is megértük! Már dolláros nyugdíjra is spórolhatunk

Ehhez persze be kellett fektetni az eurót és a dollárt is, amit egyre többen megtesznek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint.