Kezdőlap Gazdaság Hatott a kamateső: beérték az állampapírokat a befektetési alapok a lakosságnál
No menu items!

Hatott a kamateső: beérték az állampapírokat a befektetési alapok a lakosságnál

Kép forrása: Magyar Államkincstár

Befektetési alapokban már majdnem ugyanannyi pénzt tartanak a kisbefektetők, mint állampapírokban, amelyekből január végén, az első kamateső után már csak névértéken volt több a lakosság kezében, mint korábban. A legjobban a gigantikus összeget kereső részvénybefektetők jártak az év elején – derül ki a Bank360.hu elemzéséből.

Tovább nőtt januárban a háztartások értékpapír-állománya a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai szerint. Hazai kibocsátású értékpapírokban 28 131 milliárd forintot, külföldiekben további 4375,2 milliárdot tartottak a kisbefektetők. Januárban szokatlanul kevés pénzt takarítottak meg a magyarok, külföldi papírokba viszonylag sok, csaknem 62 milliárd forintnyi friss pénz került, hazaiakba viszont csupán 65,9 milliárd, amire két és féléves mélypont.

Eljött az igazság pillanata: csökkent a lakosság állampapír-állománya

A több mint 32 500 milliárd forintnyi befektetésen belül még mindig a magyar állampapírok részesedése a legnagyobb. A háztartásoknál 13874,9 milliárd forintos állomány volt január végén. Az év első hónapjában 69,1 milliárd forinttal adtak el vagy váltottak vissza több hazai állampapírt, mint amennyit vásároltak, emiatt csökkent az állomány. Ez nem volt meglepő, hiszen januárban fizetett kamatot a legnagyobb Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) sorozat, és számítani lehetett arra, hogy a kifizetések nem kerülnek vissza teljes mértékben az állampapír-piacra.

Nőtt ugyan a háztartások állampapír-állománya, ám ez csak névértéken következett be, piaci értéken nem. Vagyis valóban vásároltak a háztartások a kapott kamatokból vagy más forrásból új állampapírokat is, de összességében kevesebb pénzért, mint amennyit az állam kifizetett nekik.

A következő hónapok is érdekesek lesznek, mivel az év első öt hónapjában további hatalmas kamatfizetések lesznek, az eddig magas kamatozású PMÁP-ok pedig alacsony kamattal futnak tovább. Kérdés, hogy a kisbefektetők hogyan döntenek: maradnak-e az állampapíroknál, vagy más megtakarítás után néznek. Herman Bernadett, a Bank360.hu szakértője szerint a döntést az is befolyásolhatja, hogyan alakul az infláció a tavaszi  hónapokban. Ez ugyanis például az idei, a korábbinál már sokkal alacsonyabb kamat ellenére akár megtartásra is ösztönözheti a PMÁP-tulajdonosokat, akik a jövő évre újabb magasabb kamatot remélhetnek.

A befektetési jegyek hamarosan előznek

Az állampapírpiacról kikerült pénzekért folyó versenyben a bankok jól szerepeltek. Januárban 26,6 milliárd forint friss lakossági megtakarítás került banki kötvényekbe, amellyel a hitelintézetek háztartásoknál lévő hitelpapír-állománya 648,3 milliárd forintos 12 éves csúcsra emelkedett. A vállalati kötvények azonban továbbra sem kellenek a háztartásoknak, és januárban a külföldi hitelpapírok iránt is visszafogott maradt a kereslet. Hazai vállalati kötvényben mindössze 28,8 milliárd forintot, külföldi hitelpapírokban 952 milliárd forintot tartottak a magyar kisbefektetők. Ez utóbbi egyébként csúcsnak számít, ami leginkább a forint januári gyengülésének a következménye.

Az év első hónapjában a lakosság kedvenc megtakarítása a befektetési alap volt. Hazai alapokba 122,3 milliárd forint friss pénz tettek be a háztartások, ezzel az állományuk 11 400 milliárd forint fölé emelkedett. Külföldi alapokba további 53,5 milliárd forint ment, ennek és az árfolyam-változásnak köszönhetően már 2430 milliárd forint fölött volt kisbefektetők állománya. Összességében véve az első hónap végén a magyar háztartások 13 832,3 milliárd forintot tartottak alapokban, vagyis alig 50 milliárd forinttal kevesebbet, mint állampapírban. Három évvel ezelőtt, amikor a magas kamatozású PMÁP-ok elindultak, még bőven 3 ezer milliárd forint fölött volt a különbség a kétféle megtakarítás között.

Nagyot kaszáltak a részvénybefektetők

Januárban folytatódott a rali a tőzsdéken, a hazai kisbefektetők is jól jártak, csak a budapesti parketten 176 milliárd forintot kerestek egyetlen hónap alatt, a külföldi részvénypiacokon pedig további 72,4 milliárdot. A BUX-index történelmi csúcsokat döntött januárban, azóta pedig még tovább emelkedett, a lakosság kedvenc papírja, az OTP-részvény is először törte át a 24 ezres lélektani határt az év első hónapjában.

Sokan kiszálltak a magas árfolyamok láttán, a hazai részvénypiacról 16,2 milliárd forintot vontak ki a kisbefektetők. A Bank360.hu elemzése szerint jól jártak, akik maradtak, hiszen a BUX azóta is emelkedett, az OTP a 25 ezres újabb álomhatárt is átlépte, a Magyar Telekom is száguld. A 4iG árfolyama pedig megduplázódott azóta, hogy a társaság elnöke, Jászai Gellért Orbán Viktor miniszterelnök és Szíjjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter társaságában Elon Muskkal találkozott.

Döntően az árfolyam-emelkedéseknek köszönhetően január végén már 2177,5 milliárd forintnyi hazai és 991,4 milliárd forint értékű külföldi részvénnyel rendelkeztek a magyar háztartások. A legnépszerűbb tőzsdei papír továbbra is az OTP-részvény. Hazai bankrészvényben 1227,8 milliárd forintjuk van a kisbefektetőknek, ebben vannak ugyan Gránit Bank és MBH-papírok is, de a döntő része OTP lehet. A befektetők most annak is örülhetnek, hogy az OTP a tavalyi rekordok után az idén is jó évet vár, emellett 270 milliárd forintnyi osztalék kifizetését is tervezi, ami részvényenként ezer forint is lehet.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Rekordot ért el a vállalati felvásárlások értéke Magyarországon tavaly

A vállalati összeolvadások és felvásárlások (M&A) összértéke rekordértékre nőtt tavaly Magyarországon: a 110 tranzakció becsült értéke összesen 9 milliárd dollár volt. Az ügyletek száma az előző évhez képest gyakorlatilag stagnált, azonban kalkulált összértékük majdnem 40 százalékpontos növekedéssel rekordot döntött az EY elemzésében vizsgált 2010 és 2024 közötti időszakot tekintve.

Fokozott ellenőrzésére készül a fogyasztóvédelmi hatóság

Fesztiválok, taxik, szórakozóhelyek fokozott ellenőrzésére készül a fogyasztóvédelmi hatóság a tavaszi-nyári turisztikai szezonban, cél az egyes idegenforgalmi szolgáltatásokra vonatkozó jogszabályi előírások betartásának vizsgálata, a vásárlói magatartást tisztességtelenül befolyásoló kereskedelmi gyakorlatok kiszűrése.

Benyújtotta a 2026. évi költségvetési törvényjavaslatot a nemzetgazdasági miniszter

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter benyújtotta a 2026. évi költségvetési törvényjavaslatot kedden Budapesten az Országgyűlésnek. A javaslatot Kövér László, az Országgyűlés elnöke vette át.

KSH: A kiskereskedelmi forgalom előző év azonos időszakit meghaladta

Márciusban a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint 0,4 százalékkal mérséklődött, naptárhatástól (és húsvéthatástól) megtisztítva 0,4 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit - közölte szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Hirdetés

Hírek

A száj- és körömfájás betegség hatására romlottak az agrárium kilátásai

Kismértékben romlott az agrárium helyzetértékelése az első negyedév végére, a kilátások elsősorban a tejtermelőknél, a sertés- és a húsmarhatartóknál romlottak a száj- és körömfájás megbetegedések miat

Benyújtotta a 2026. évi költségvetési törvényjavaslatot a nemzetgazdasági miniszter

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter benyújtotta a 2026. évi költségvetési törvényjavaslatot kedden Budapesten az Országgyűlésnek.

Rekordév küszöbén: Törökország így indította a 2025-ös évet

Törökország újra bizonyít: már az első negyedévben 8,8 millió látogatót és 9,5 milliárd dolláros turisztikai bevételt ért el

Jó hír a devizahitelesek számára

Az árfolyamkockázat hiányos tájékoztatása miatt a devizahiteles szerződések érvénytelenek.Ennek értelmében az adósok csak a kapott tőkével tartoznak, míg az árfolyamkülönbözet és a kamatok terhét a pénzintézeteknek kell viselniük. 

A hűvösebb észak felé fordulnak a nyaralók: Skandinávia az új nyári úti cél

Az elmúlt évek mediterrán hőhullámai és a klímaváltozás hatására egyre több európai utazó a hűvösebb északi desztinációk, ezen belül is főleg a skandináv térség felé fordul a nyári hónapokban. A "coolcation" (hűsítő nyaralás) 2025 egyik legmeghatározóbb utazási trendjévé vált, egyre többen keresik a kellemes hőmérsékletű pihenőhelyeket a tikkasztó meleg elől menekülve.

Vidéken aktívabbak az ingatlanvásárlók

Az ingatlanvásárlók a főváros és Pest vármegye mellett azokban a vármegyékben aktívabbak, ahol óriásberuházások történtek, és már minden negyedik nyaralót kereső budapesti a Duna-menti településeket részesíti előnyben.

A Microsoft hétfőtől megszünteti a Skype-ot

A Microsoft korábbi bejelentésének megfelelően hétfőtől megszűnik a Skype, az internetalapú telefon- és videoszolgáltatás. A cég honlapján közzétett hírlevél szerint a Microsoft a Teams-et fejleszti tovább.

Mi legyen az állampapír-pénzzel, ha nem akar kockáztatni?

Jellemzően kockázatos befektetésekbe kerültek a PMÁP-ból kivett megtakarítások. Az elmúlt hetek tőzsdei turbulenciái láttán viszont sokan kereshetnek biztonságosabb helyet a pénzüknek.
Hirdetés

Gazdaság

Július 1-től újabb szigor az online számlaadat-szolgáltatásban. Itt van mire figyeljünk.

Az Online Számla rendszerbe jelentett számlaadatok pontosságának javítása érdekében újabb szigorítás várható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részéről a figyelmeztető- (WARNING) és hibaüzenetek (ERROR) kapcsán,

Devizapiac – Erősödött kissé a forint kedd reggelre

Erősödött kissé a forint a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Szokatlan mértékű túlterheléses támadás érte az OTP-t

Nemzetközi mércével mérve is szokatlan méretű túlterheléses támadás érte csütörtökön az OTP Bank digitális ügyfélkiszolgálási felületeit

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.