A vártnál sokkal nagyobb érdeklődés mellett zajlott az Adolf Hitler és más náci vezetők állítólagos személyes tárgyaiból rendezett árverés a München melletti Grasbrunnban. Zsidó szervezetek a “visszataszító” árverés lefújását kérték az aukciósháztól – hiába.
A egyik ezüstborítású “luxuskiadása” a becsült leütési ár duplájáért, 130 ezer euróért (43,3 millió forint) cserélt gazdát, 135 ezer eurót adtak egy Vaskereszt Lovagkeresztje tölgyfalombbal, kardokkal és briliánsokkal katonai kitüntetésért.
A várt összeg csaknem duplájáért, 4600 euróért kelt el Eva Braun egyik koktélruhája. A Hitler állítólagos keménykalapjáért fizetett 50 ezer euró (16,7 millió forint) viszont nagyjából megfelel a várakozásoknak.
A Hermann Historica aukciósház által rendezett hasonló árveréseken még soha nem volt ekkora az érdeklődés, az interneten a szokásosnál ötször többen licitáltak, és az árverési terembe is sokan csak állva fértek be – mondta el Bernhard Pacher, az aukciósház igazgatója.
A tervezettnél sokkal tovább elhúzódó eseményen mintegy 800 Hitlerhez, Göringhez, Goebbelshez és más náci vezetőhöz köthető “relikviákat” árvereztek el.
Zsidó szervezetek a “visszataszító” árverés lefújását kérték az aukciósháztól, mert – mint Menachem Margolin rabbi, az Európai Zsidó Egyesület elnöke kifejtette – az efféle emléktárgyaknak nincs valós történelmi értékük, ellenben olyanok vásárolják meg őket, akik a nácizmus dicsőítésére és mentegetésére használják azokat.
Az aukciósház igazgatója azzal igyekezett igazolni az árverést, hogy a tárgyakat úgymond múzeumoknak, állami gyűjteményeknek és komoly, a korszakhoz kritikusan viszonyuló magángyűjtőknek szánják, nem szándékuk “a nácizmus rejtőzködő rajongóinak előcsalogatása”.
A Die Welt az árverésről szóló tudósításában ugyanakkor arról számolt be, hogy a magas leütési árakat aligha engedhették meg maguknak a pénzhiánnyal küszködő állami múzeumok.
A lap szerint – ennek tetejébe – kételyek fűződnek egyes tételek eredetiségéhez, így például az állítólag Hitlernél talált, 130 ezer euróért eladott keménykalapéhoz.
Egy Hitler-fotót, amelyet testőrének, Ulrich Grafnak dedikált a náci diktátor, 46 ezer euróért adtak el, holott még bizonyításra szorul az aláírás eredetisége, ami igazi “értékét” adja.
Nem fér kétség annak a levélnek és levelezőlapnak az eredetiségéhez, amelyet Hitler fiatalkori barátjának, August Kubizeknek írt 1908-ban.
Ezt a kettőt – Kubizek egy rajzával együtt – 163 800 euróért (54,6 millió forint) adták el, holott – mint azt az aukciósház is elismerte – a dokumentumok Ausztriából való kivitelére nincs is engedély, és kétséges, hogy az megszerezhető-e.