Kezdőlap Zöld üzlet Idén 15 éves a Vadonleső Program
No menu items!

Idén 15 éves a Vadonleső Program

Balczó Bertalan, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős helyettes államtitkára

A széles társadalmi rétegek környezettudatos gondolkodásának elősegítése és a fokozatos szemléletváltás megvalósítása kulcsfontosságú a biológiai sokféleség csökkenésének megállításában. A Vadonleső Program pedig ezen a területen kiemelkedő szerepet játszik – mondta Balczó Bertalan, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős helyettes államtitkára a Vadmacska Gála és Forgatag rendezvényen.

Balczó Bertalan – a Fővárosi Állat- és Növénykertben, ahol a Vadonleső Program fennállásának tizenötödik évfordulóját is ünnepelték – ismertette, hogy a Vadonleső Program elsődleges célja másfél évtized alatt nem változott. Legfőbb törekvése, hogy a természet értékeire fogékony társadalom minél nagyobb részét aktívan bevonja a védett és fokozottan védett állat- és növényfajok megfigyelésének és előfordulásuk feltérképezésének izgalmas, ámde felelősségteljes munkájába.

 Az agrártárca és a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. által működtetett programban közreműködik a Magyar Természettudományi Múzeum és a Fővárosi Állat- és Növénykert is. A kezdeményezésben kulcsfontosságú szerepet töltenek be az önkéntesek által gyűjtött adatok, amelyek aktívan hozzájárulnak a természetvédelmi szakemberek munkájához. A program keretében eddig összesen 17 267 megfigyelés érkezett, az adatszolgáltatók száma pedig meghaladta a háromezret – tette  hozzá a helyettes államtitkár.  

Elmondása szerint jelenleg a program 18 könnyen felismerhető, védett vagy fokozottan védett, valamint közösségi jelentőségű állat- és növényfaj megfigyelésére fókuszál, mint például a mókus, a hóvirág vagy a nagy szarvasbogár. A bejelentések azonnal megjelennek a program weboldalán és mobilalkalmazásában, ami nagyban hozzájárul az önkéntesek motivációjához.  

Rávilágított, hogy az önkéntesek áldozatos munkájának köszönhető számos új adat került napvilágra. Erre példa a foltos szalamandra megfigyelései, ahol az önkéntesek által gyűjtött adatok országos lefedettsége gyorsan meghaladták a hivatásos zoológusok által 150 év alatt gyűjtött adatok mennyiségét. 

Balczó Bertalan megjegyezte, hogy a programhoz szorosan kapcsolódik az Év Emlőse kezdeményezés, amely tíz éve indult el. Az Év Emlőse programsorozatok keretében kiírt pályázatokra több mint tízezer pályamunkát – rajzokat, képregényeket, meséket, videoklipeket – küldtek be kicsik és nagyok, és százezrekhez jutott el a program üzenete a médián és személyes találkozásokon keresztül.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Pancsoljon vagy gördeszkázzon az atombunkerben Helsinkiben

A föld alatti víziparadicsom az Itäkeskus Fotó: aquamagazine.com Helsinki első...

Linamar vezér: a közszféra a kanadai termelékenység legnagyobb fékje

Linda Hasenfratz, a Linamar Corporation elnök-vezérigazgatója Fotó: country93.ca Kanadában évek...

Sokba kerülnek az új ügyfelek: egyre több ajándékpénzt fizetnek a bankok

Egyre többször honorálják a termékeik igénybevételét ajándékpénz adásával a pénzintézetek, néhány napon belül a személyi kölcsönöknél is két újabb szereplő állt be az egyszeri jóváírást adó pénzügyi szolgáltatók sorába

Ne maradjon le, bárki elmondhatja a véleményét az e-számla koncepcióról

A ViDA-csomag fő célja az áfacsalások visszaszorítása és a gazdaság digitalizációjának előmozdítása. A hazai megvalósítás koncepciójának kidolgozása hónapok óta zajlik.
Hirdetés

Hírek

Sokba kerülnek az új ügyfelek: egyre több ajándékpénzt fizetnek a bankok

Egyre többször honorálják a termékeik igénybevételét ajándékpénz adásával a pénzintézetek, néhány napon belül a személyi kölcsönöknél is két újabb szereplő állt be az egyszeri jóváírást adó pénzügyi szolgáltatók sorába

Ne maradjon le, bárki elmondhatja a véleményét az e-számla koncepcióról

A ViDA-csomag fő célja az áfacsalások visszaszorítása és a gazdaság digitalizációjának előmozdítása. A hazai megvalósítás koncepciójának kidolgozása hónapok óta zajlik.

Visit Hungary: csaknem 80 elismerést adtak át a Virágos Magyarország díjátadóján

Az Év óvodakertje elismerést a Budapest XXII. Kerület Egyesített Óvoda nyerte el, a Virágos városi- és faluséták kategória idei díjazottja pedig Miskolc.

Hó, jég, dugó: így készülhetünk a reptéri ünnepi rohamra

A Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér kapacitása évek óta nem tud lépést tartani a forgalom növekedésével. A téli szezonban naponta több tízezer utas érkezik vagy indul útnak, miközben a parkolóhelyek száma szinte változatlan.

Példátlan beruházási hullám indult: ezermilliárdokat tolnak a magyar agráriumba

Folyamatosan érkeznek a régóta várt támogatói okiratok a KAP ST pályázatokban érintett agrártermelők és élelmiszeripari szereplők felé.

Megalakult a Magánegészségügyi Szakmai Koordinációs Testület

Megalakult a Magánegészségügyi Szakmai Koordinációs Testület, amely intézményes keretet biztosít a szektor továbbfejlesztéséhez és a szereplők közötti összehangolt együttműködéshez.

KSH: a beruházások teljesítménye 2025 III. negyedévében 3,8 százalékkal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál

A beruházások csökkenéséhez a legnagyobb mértékben a szállítás, raktározás, valamint a feldolgozóipar gazdasági ág járult hozzá.

MNB: új alelnöke lehet a Magyar Nemzeti Banknak

Banai Péter Benő AZ MNB: új alelnöke lehet .

Gazdaság

10 újdonság, amit a magyar revolutosok megkaphatnak a közeljövőben

Érkeznek a hírek a sajtóban arról, hogy a Revolut megnyitotta a magyarországi fióktelepét. De azt már kevesen tudják, hogy az jogilag már évek óta...

Nem a párna a pénz legjobb helye az inflációban

Akciós bankbetétekkel rövid távon is kivédhető a pénzromlás

Óvatosan fektetnek be a magyarok, a pénzügyi műveltség és a digitális bizalom erősítésre szorul

Az XTB egy nemzetközi befektetési applikáció, amelynek világszerte több mint 2 millió felhasználója van. A befektetési szolgáltató XTB csoport több mint 1300 munkavállalót foglalkoztat.

Kamatot csökkentett a Fed

Ezenkívül a központi bank úgy döntött, hogy december 1-jén befejezi az összes értékpapír-állományának csökkentését.