Kezdőlap Világgazdaság IMF: a vártnál gyengébb állapotban van a világgazdaság
No menu items!

IMF: a vártnál gyengébb állapotban van a világgazdaság

A tavaly októberben vártnál 0,5 százalékponttal lassabban, 4,4 százalékkal nő idén a globális gazdaság a Nemzetközi Valutaalap (IMF) felülvizsgált prognózisa szerint. A szervezet a korábban vártnál gyorsabb inflációval és csaknem 12 százalékkal emelkedő olajárakkal is számol.

A jelentés összeállítói szerint a korábban vártnál gyengébb állapotban lépett át a világgazdaság a 2022-be. A koronavírus új omikron változatának terjedésével az országok újra mobilitási korlátozásokat vezettek be. Az emelkedő energiaárak és az ellátási fennakadások a vártnál magasabb és szélesebb körű inflációt váltottak ki, különösen az Egyesült Államokban és számos feltörekvő piaci és fejlődő gazdaságban. Kínában az ingatlanszektor növekedésének folyamatos lassulása és a lakossági fogyasztás vártnál lassabb élénkülése szintén korlátozza a növekedési kilátásokat.

A fejlett országokra vonatkozó növekedési előrejelzését az idei évre rontotta és a jövő évre javította az IMF. Az idén várhatóan 3,9 százalék lesz a növekedés ebben a régióban, 0,6 százalékponttal alacsonyabb az őszi prognózisnál, 2023-ban pedig 2,6 százalék, ami viszont 0,4 százalékponttal magasabb a korábban vártnál. Az országcsoport hazai összeterméke 5 százalékkal nőtt 2021-ben.

Az IMF az Egyesült Államok idei GDP-növekedési kilátását rontotta az egyik legnagyobb mértékben, 1,2 százalékponttal, 4 százalékra a tavalyi 5,6 százalékos bővülés után. A washingtoni székhelyű szervezet jövőre 2,6 százalékos amerikai gazdasági növekedést vár, 0,4 százalékponttal nagyobbat a tavaly októberi becsléséhez képest.

Az euróövezetben a tavalyi 5,2 százalékos GDP-növekedés után az idén 3,9 százalékos bővülést vár az IMF, 0,4 százalékponttal alacsonyabbat az őszi prognózisban jelzettnél, 2023-ban pedig 2,5 százalékos növekedést, ami viszont 0,5 százalékponttal magasabb az októberben várthoz képest.

Németország idei növekedési prognózisát 0,8 százalékponttal 3,8 százalékra rontotta az IMF, a jövő évit viszont 0,9 százalékponttal, 2,5 százalékra javította. A német GDP tavaly 2,7 százalékkal nőtt.

A fejlődő országokban 4,8 százalékos növekedést vár az idén és 4,7 százalékost jövőre az IMF. Az idei prognózist 0,3 százalékponttal rontotta, a jövő évit 0,1 százalékponttal megemelte az októberi várakozásához képes. Az országcsoport GDP-je tavaly 6,5 százalékkal bővült.

Kína növekedési előrejelzését az idei évre 0,8 százalékponttal 4,8 százalékra, jövőre pedig 0,1 százalékponttal 5,2 százalékra csökkentette az IMF. A kínai GDP tavaly 8,1 százalékkal nőtt.

India gazdasága az idén 9 százalékkal, jövőre 7,1 százalékkal nőhet, mindkét esetben 0,5 százalékpontot javított októberi előrejelzéséhez viszonyítva az IMF. India gazdasága tavaly 9 százalékkal erősödött.

Oroszország hazai összterméke a tavalyi 4,5 százalékos növekedés után idén 2,8 százalékkal, jövőre 2,1 százalékkal nőhet. Az idei évre vonatkozó előrejelzését 0,1 százalékponttal rontotta, a jövő évit 0,1 százalékkal javította az IMF.

A világkereskedelmi forgalom tavaly 9,3 százalékkal nőtt, az idén az IMF prognózisa szerint 6 százalékkal, jövőre 4,9 százalékkal bővül. Az idei forgalomra vonatkozó adatot 0,7 százalékponttal lejjebb, a jövő évit 0,4 százalékponttal feljebb vitték az IMF jelentés összeállítói októberhez képest.

A Brent, a Dubai Fateh és az amerikai WTI nyersolaj árának egyszerű számtani átlaga 69,07 dollár volt tavaly. Az idén várhatóan 77,31 dollár, jövőre pedig 71,29 dollár lesz.

A tavalyi olajár 67,3 százalékkal volt magasabb az előző évinél. Az idén 11,9 százalékkal emelkedik az olajár a tavalyihoz képest, ami az őszi prognózisban jelzettnél 13,7 százalékponttal magasabb, miután októberben még 1,8 százalékos olajárcsökkenéssel számolt az idei évre az IMF. Jövőre várhatóan 7,8 százalékkal csökken az olajár, októberben még 5 százalékos csökkenéssel számolt a Valutaalap.

A fejlett országokban a tavalyi 3,1 százalék után idén 3,9 százalékos, jövőre 2,1 százalékos inflációt vár az IMF, amely az idei inflációs előrejelzését 1,6 százalékponttal, a jövő évit 0,2 százalékponttal fölfelé módosította. Az IMF az euróövezetben idén 3 százalékos, jövőre 1,7 százalékos, az Egyesült Államokban idén 5,9 százalékos, jövőre 2,7 százalékos inflációval számol.

A fejlődő országokban az idén 5,9 százalékos, jövőre pedig 4,7 százalékos inflációt becsül a Valutaalap, az idén 1 százalékponttal, jövőre 0,4 százalékponttal magasabbat az ősszel jelzettnél. Tavaly a fejlődő országokban 5,7 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak.

Új cafeteria és HR megoldások a versenyképesség növeléséhez

Konferencia 2025. január 24. Budapest Helyszín: CONTINENTAL HOTEL BUDAPEST**** (Cím: 1074 Budapest, Dohány u. 42-44)

2025 januártól új fejezet nyílt a Cafeteriában. Jelentősen bővült a kedvezményes adózású béren kívüli, valamint az adómentes juttatások köre. A NAV, a PwC, valamint a téma legjobb szakembereinek előadásai megmutatják, hogy egy új Cafeteria stratégiával hogyan növelheti a munkavállalók elkötelezettségét és cége versenyképességét. Tartson velünk! További információ és jelentkezés: https://azuzletkonferenciakozpont.hu/uj-fejezet-nyilik-a-cafeteria-rendszerben-szakmai-konferencia/

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Fenntartható turizmusfejlesztés a szlovén-magyar határ menti régióban

A projekt első nemzetközi szakmai találkozójára 2025. január 15-én Hévízen került sor, a NaturMed Hotel Carbonában.

Átadták a Nemzet Gazdásza címet

A hazai agrárpolitika eredményességét az is jól mutatja, hogy az elmúlt tíz év alatt ez a családi gazdálkodói réteg bővült a legnagyobb mértékben.

300 ezer fölé növeli a kisebb napelemes rendszerek számát a Napenergia plusz program

Január 20-án könnyített feltételekkel nyílik újra az energetikai otthonfelújítási program, a lakossági pályázatra kevesebb papírmunkával, többen jelentkezhetnek.

BKK és BRFK: Több mint kétszáz közös ellenőrzés

A 21 célzott buszsávellenőrzés során a rendőrök a buszsáv szabálytalan használata miatt 386 esetben szabtak ki helyszíni bírságot összesen 5,2 millió forint értékben és öt feljelentés született, míg egyéb szabálytalanságok miatt további 117 esetben szabtak ki bírságot, 15 embert pedig előállítottak.

Hírek

Gyengült péntek reggelre a forint

Péntek reggeli jegyzésén a forint erősebben áll a hétfői kezdésnél mindhárom devizával szemben, 0,5 százalékkal az euró, 0,2 százalékkal a dollár és 0,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama csütörtök reggel

Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtökön reggel a szerda esti szintekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.

Erősödött a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0263 dollár után 1,0272 dolláron áll péntek reggel.

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggel

Az eurót 1,0364 dolláron jegyezték kedden reggel a hajnali 1,0354 dollár után.

Devizapiac – Minimálisan gyengült a forint hétfő reggel

Minimálisan gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

A forint reggel óta tovább erősödött

Az euró a csütörtök reggeli 1,0398 dollár után magasabban, 1,0402 dolláron állt.

Vegyesen mozgott a forint árfolyama szerda reggel

Az euró 411,14 forintra erősödött 7 órakor a kedd esti 410,82 forintról.

Gazdaság

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.

Vannak ingyenesen elérhető bankszámlák is?

Évente átlagosan közel 35 ezer forintba kerül egy bankszámla fenntartása egy lakossági ügyfélnek, pedig vannak ingyenesen elérhető bankszámlák is - írja a Privátbankár.huEgy magyar...

Elindult a kereskedés a Gránit Bank részvényeivel a Budapesti Értéktőzsdén

Az elmúlt 25 év legnagyobb magyarországi nyilvános részvénykibocsátását (IPO) hajtotta végre a Gránit Bank - mondta Hegedüs Éva, a Gránit Bank Nyrt. alapító tulajdonosa,...

Lezárult a állampapír-vásárlási nyereményjáték

A MÁK tájékoztatott arról is, hogy a kincstár értékpapír- vagy Start-számlával rendelkező ügyfélköre az idén elérte az 1 milliót, ezzel 2020-hoz képest megduplázódott az ügyfelei száma.