Alapvető szabály, hogy a lakásbérleti szerződés érvényességéhez a szerződés írásba foglalása szükséges. Ahhoz, hogy az írásbeli szerződés teljes bizonyító erejű magánokiratnak minősüljön magánszemélyek esetében két tanú igénybevétele szükséges, vagy ügyvédet, illetve közjegyzőt kell bevonni a szerződés ellenjegyzése, illetve az aláírás hitelesítése érdekében. Gazdasági társaságoknál a szerződést cégszerűen kell aláírni, külön tanú igénybevételére nincsen szükség.
A bérbeadók gyakran lépnek fel azzal az igénnyel, hogy a teljes bérleti szerződés, vagy legalább a bérlő által egy egyoldalú kötelezettségvállaló nyilatkozat közjegyzői okirati formában kerüljön aláírásra. Ennek azért van jelentősége, mert a megfelelő tartalmú okirat birtokában a bérbeadónak nem kell fizetési meghagyásos, ill. peres eljárást kezdeményeznie a bérlővel szemben, hanem a bérleti díj nemfizetése vagy a bérleti szerződés felmondása esetén, mind az elmaradt bérleti díjat és rezsi költséget, mind pedig a bérlő kiköltöztetését közvetlenül végrehajtás útján lehet kikényszeríteni.
Így annak ellenére, hogy a közjegyzői okirat készítése plusz költséggel jár, a bérbeadónak elemi érdeke, hogy ez rendelkezésére álljon. Ha készül ilyen, akkor a közjegyzőnél ez a későbbiekben is bármikor elérhető, azaz az érdekelt felek a közjegyzői okiratról korlátlan számban kérhetnek kiadmányt. Fontos kiemelni, hogy az eljáró közjegyzőt mindenképpen tájékoztassuk miért is van szükségünk a közjegyzői okiratra, mivel a közjegyző által elvégzett, a bérlő és a bérbeadó általi aláírás hitelesítése nem egyenlő a bérleti szerződés, illetve az egyoldalú, kiköltözésre irányadó kötelezettségvállalás közjegyzői okiratba foglalásával, melynek mind a tartalmi, mind a formai követelményei eltérnek egymástól.
Ingatlanos Péntek/dr. Réder Ügyvédi Iroda
dr. Réder Erika ingatlanforgalmi szakjogász /dr. Pokó Diána stratégiai és fejlesztési igazgató
www.rederugyved.hu