A Nyugat szankciókkal sújtotta Oroszország energiaszektorát, de az atomenergia kivétel. Most új adatok mutatják: az iparág szépen keres az európai – köztük a magyar – vevőknek is köszönhetően.
Az energiaexport a Kreml egyik legfontosabb bevételi forrása, és a Nyugatnak nem sikerült minden ágazatban szankciókkal korlátozni azt. Így nem meglepő, hogy a Bloomberg hírügynökség és a londoni székhelyű Royal United Services Institute (RUSI) új elemzése szerint az orosz nukleáris export növekedett az elmúlt évben. A szerzők ugyanakkor rámutatnak, hogy az adatok hiányosak, mivel Oroszország a háború kezdete óta alig publikált exportinformációkat. Azonban – mint írják – az orosz állami tulajdonú Roszatom 2022-ben valószínűleg akár 20 százalékkal is többet keresett az exportból, mint az előző évben.
A Spiegel beszámolója szerint Oroszország a háború következtében több hagyományos vásárlóját is elveszítette. Ukrajna például – amely sokáig az orosz nukleáris technológia és fűtőelemek egyik fő vásárlója volt – szakított a Roszatommal, illetve immár Szlovákia és Csehország is máshonnan vásárol fűtőelemeket szovjet tervezésű atomerőműveihez.
Máshol azonban a jelek szerint virágzik az üzlet az oroszok számára: az elemzés szerint Kína az elmúlt évben rendkívül megnövelte Oroszországból származó nukleáris importját, a 100 millió dollárhoz közeli értékről 450 millió dollár fölé.
India, Törökország - de Magyarország is - szintén több pénzt utalt át Oroszországnak. A budapesti kormány a háború alatt mintegy 50 százalékkal növelte importját.
Az olaj- és gázbevételek mellett azonban a Kreml nukleáris üzletága pénzügyileg meglehetősen csekély: a RUSI és a Bloomberg szerint a teljes export mintegy egymilliárd dollárt tett ki. Ugyanakkor arra is rámutatnak, hogy a nukleáris export több mint egyszerű üzleti kapcsolat a Kreml számára: azzal, hogy Oroszország olyan atomerőműveket épít és üzemeltet, mint amilyen a törökországi Akkuyuban található, magához köti az államokat hosszú távon.
Az iparág szankcionálása viszont nehéznek bizonyul a Nyugat számára: még az olyan államok, mint az USA is túl nagy mértékben függnek Oroszországtól vagy partnereitől, például Kazahsztántól a fűtőelemek vagy azok prekurzorainak behozatalában.