Kezdőlap Tudomány Két exobolygót fedeztek fel svájci csillagászok
No menu items!

Két exobolygót fedeztek fel svájci csillagászok

Két exobolygót fedeztek fel svájci csillagászok a Mexikóban lévő SAINT-EX obszervatórium segítségével.

A TOI-1266 jelű vörös törpe körül keringő exobolygók, vagyis Naprendszeren kívüli planéták felfedezése “fontos lépés a lehetséges lakható világok utáni kutatásban” – írták a Berni és a Genfi Egyetem kutatói az Astronomy and Astrophysics című tudományos lapban megjelent összefoglalójukban.

A vörös törpék a leghidegebb csillagok, a közelükben lévő bolygókon potenciálisan lehetséges a folyékony víz jelenléte. “Ez nagy előny a Naprendszerünk határain kívüli lakható világok utáni kutatásban” – írták a szakértők.

Brice-Olivier Demory

Az exobolygó és csillaga közötti távolság döntő tényező a felfedezésük szempontjából. “Minél közelebb vannak egymáshoz, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy a csillagászok észlelik a bolygót a Földről” – állítják.

Felfedezésük azonban nem magától értetődő, a vörös törpék ugyanis nagyon kicsik, és a legtöbb más csillaghoz, például a Naphoz képest kevés fényt bocsátanak ki – fejtette ki Brice-Olivier Demory, az eredményekről beszámoló tanulmány vezető szerzője, a Berni Egyetem asztrofizikusa.

A SAINT-EX csillagvizsgáló egy egyméteres teleszkóppal rendelkező, teljesen roboterővel működő berendezés. Olyan szenzorokkal van ellátva, amelyek a hideg csillagok körül keringő kis bolygókat is nagy precizitással észlelik.

A SAINT-EX távcső Mexikóban. Forrás: Instituto de Astronomía de Astronomía, UNAM / E. Cadena.

Segítségével az év elején figyelték meg a mintegy 120 fényévnyi távolságra lévő, a TOI-1266 csillag körül keringő két exobolygót.

A TOI-1266 b és c nagyon közel vannak csillagukhoz, mindössze 11-11 nap alatt megkerülik. Mivel a csillag jóval hűvösebb, mint a Nap, külső exobolygójának hőmérséklete a Vénuszéhoz hasonlatos (437-500 Celsius-fok), holott az hétszer távolabb van a Naptól, mint a TOI-1266 c a vörös törpétől.

A két bolygó különböző méretű: a b jelű belső bolygó átmérője a Föld átmérőjének kevesebb mint két és félszerese, így a szub-Neptunusz kategóriába esik, a külső, c jelű bolygó a Földnél kicsivel több, mint másfélszer nagyobb, ezzel a szuperföldek közé tartozik. “Meglehetősen ritkák a TOI-1266 b és c mérete közötti bolygók” – mondta Brice-Olivier Demory.

Yilen Gomez Maqueo Chew

“Nagy lehetőség egy rendszeren belül két különböző kategóriájú bolygó megfigyelése. Segíthet annak megértésében, hogyan jönnek létre ezek a bolygók” – véli Yilen Gomez Maqueo Chew, a SAINT-EX projektkoordinátora, a mexikói Nemzeti Független Egyetem kutatója.

Közleményük szerint a kutatóknak szerencséjük volt, hogy még a koronavírus járvány miatti mexikói lezárások előtt be tudták fejezni vizsgálataikat. Nem sokkal a megfigyelések után ugyanis le kellett zárni a létesítményt, mely a mai napig nem nyitott meg újra.

 

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Visit Hungary: több százezer utazó töltötte itthon az őszi szünetet

A leginkább vendégmarasztaló desztinációk közül Bük-Sárváron, Debrecen és térségében, a Balatonon és Sopron-Fertő térségében töltötték el a leghosszabb időt a vendégek.

Varga Mihály: a tőzsde a legjobb indikátora a gazdasági folyamatoknak

Az év mérföldkőnek tekinthető a tőzsdei kereskedésben, mivel a BÉT képes volt kiemelkedő eredményekre a komoly globális geopolitikai kihívások ellenére is.

Folyamatosan bővülnek a LEADER lehetőségek a vidéki közösségek számára

A vidék jövője helyben is építhető - ezt segíti az Európai Unió és a magyar kormány társfinanszírozásával megvalósuló LEADER program, amely a helyi közösségek kezdeményezéseire építve támogatja a vidéki térségek fejlődését.

Magyarország a karrierváltók országa lett 2025-re

2025 a karrierváltás éve: Miért keresnek ennyien új szakmát?
Hirdetés

Hírek

Visit Hungary: több százezer utazó töltötte itthon az őszi szünetet

A leginkább vendégmarasztaló desztinációk közül Bük-Sárváron, Debrecen és térségében, a Balatonon és Sopron-Fertő térségében töltötték el a leghosszabb időt a vendégek.

Varga Mihály: a tőzsde a legjobb indikátora a gazdasági folyamatoknak

Az év mérföldkőnek tekinthető a tőzsdei kereskedésben, mivel a BÉT képes volt kiemelkedő eredményekre a komoly globális geopolitikai kihívások ellenére is.

A hazai ingatlandrágulás a külföld felé sodorhatja az ingatlanbefektetőket

Ezekre a kihívásokra és lehetőségekre reagálva rendezik meg az “Ingatlanbefektetés külföldön” konferenciát november 29-én.

BKK: új, téli MOL Bubi-bérletet vezetnek be december 23-ig

A BKK érvényben lévő szolgáltatási szerződése december 23-ig érvényes, a jelenleg elérhető bérletkonstrukció már a szolgáltatás jövőbeni átállásához igazodik.

BÉT- Az OTP húzta le a BUX-ot

A részvénypiac forgalma 29,5 milliárd forint volt, a vezető részvények ára vegyesen változott az előző napi záráshoz képest.

Dámszezon Gúthon: 85 százalék az érmes arány

A barcogás időszakában 110 lapátos dámbika került terítékre, az átlagsúly 4,08 kilogramm volt.

Nem a párna a pénz legjobb helye az inflációban

Akciós bankbetétekkel rövid távon is kivédhető a pénzromlás

Az Apple 13. éve a világ legértékesebb márkája

A listavezető Apple márkaértéke 470,9 milliárd dollár volt, 3,7 százalékkal kisebb a tavalyinál.
Hirdetés

Gazdaság

Nem a párna a pénz legjobb helye az inflációban

Akciós bankbetétekkel rövid távon is kivédhető a pénzromlás

Óvatosan fektetnek be a magyarok, a pénzügyi műveltség és a digitális bizalom erősítésre szorul

Az XTB egy nemzetközi befektetési applikáció, amelynek világszerte több mint 2 millió felhasználója van. A befektetési szolgáltató XTB csoport több mint 1300 munkavállalót foglalkoztat.

Kamatot csökkentett a Fed

Ezenkívül a központi bank úgy döntött, hogy december 1-jén befejezi az összes értékpapír-állományának csökkentését.

Van akinél nagyon komoly szja visszatérítést hozhat ez a megoldás

Az év vége közeledtével érdemes ellenőrizni az idei nyugdíjpénztári befizetéseink összegét, annak érdekében, hogy minél jobban ki tudjuk használni az szja-visszatérítés lehetőségét – hívja...