Meghallották az ukrajnai természetvédők hangját Németországban. Az ukrajnai Kárpátokban egyre több erdő tűnik el. Többségük sok száz éve fejlődő, eddig érintetlen erdő. Az oligarcháknak és a korrupt állami tisztségviselőknek nem számít, hogy nemzeti parkok részei. Aki tiltakozik, veszélyesen él. A német közszolgálati rádió riportere a Kárpátokban járt.
Küzdelem a korrupció ellen
A DLF riportere egy erdésszel ül a kocsiban. Zöldellő fák övezik a Kárpátokban kanyargó országutat. Ránézésre minden rendben.
„Ez csak a látszat. 10 méterrel beljebb teljes gőzzel folyik a favágás. Legutóbb egy 5 km2-es területet termeltek ki illegálisan“ – világosítja fel német útitársat Kossziv, aki hivatásának tekinti az erdők védelmét. Irtás volt már tíz évvel ezelőtt is. Akkor üdülőövezet kialakításához kellett a terület. 50 hektár erdő tűnt el – folytatja.
Kossziv az állami erdészeti vállalat 40 éves alelnöke. Petro Plikjak egy parlamenti képviselő, Andrej Onyszkiv pedig egy környezetvédelmi szervezet aktivistája. 10 éve együtt küzdenek az erdőkért. A Kárpátok Nemzeti Parkban utcára vitték a helyieket, akik közutak blokádjával akadályozták meg a pusztítást. A három harcostárs ellenségei az államigazgatásban ülnek: a regionális központ, a Kárpátok keleti oldalán fekvő Ivano-Frankivszk Természetvédelmi Hivatalában és a kijevi Környezetvédelemi Minisztériumban.
Nyílt titok, hogy mindenfelé illegális erdőkitermelés folyik. A kedélyek lehűtése érdekében tavaly folyt néhány kirakatper. Az egyikben egy erdészt ítéltek el, mert 7 ezer dollárért ’nem vette észre’, hogy néhány hét alatt eltűnt a rábízott erdő nagy része. Egyedül ült a vádlottak padján. A megbízót a nyomozóknak nem sikerült megtalálni.
„Mert nem akarták“ – mondja Kossziv. Legalább ennyire felháborítja, hogy az erdész felettesei ellen sem emeltek vádat. Az ügyészség elhitte, hogy nem tudtak semmiről.
Az erdész a kivágásban érdekelt
A riportert idegesen fogadja Ihro Jakivcsuk, a regionális Természetvédelmi Hivatal alelnöke Ivano-Frankivszk-i irodájában. A sorozatos botrányok miatt a szervezet átszervezés alatt áll. Az ő széke is inog. Hirtelen ő és kollégái is nagy hangsúlyt fektetnek a közvélemény tájékoztatására és megnyugtatására. Valószínűleg ezért volt hajlandó mikrofon elé állni. A korrupciót elszigetelt jelenségnek tartja, de elismeri, hogy hibás az állami szabályozás:
„Az erdész jövedelmének 95%-át a kitermelt fa eladásából származó bevétel után kapja. Ez hiba.“
Az erdők tehát illegális vágások nélkül is pusztulnának. Máskülönben üres maradna az erdész fizetési borítékja. A Környezetvédelmi Minisztériumban nincs napirenden a jogszabály módosítás.
A három erdővédő 50 alkalommal vette videóra a fakivágásokat. A felvételekkel a rendőrségre mentek és feljelentést tettek. Az ügyészség kénytelen volt vádat emelni. Összesen 50 hektár erdőről volt szó. A korrupt hivatalnokokat eltávolították a szervezetből. A bűncselekmények még Janukovics bukása előtt történtek. Jakivcsuk azt mondja a politikai fordulat után minden megváltozott, betartják és betartatják a törvényeket.
Az oligarchák kinéztek maguknak az erdőt
Az erdész lefizetése és az illegális vágások csak a jéghegy csúcsai. Az ukrán milliárdosok nem bajlódnak néhány ezernyi dolláros kenőpénz fizetésével, tucatnyi hektár erdővel. E helyett hatalmas területeket vásároknak a nemzeti parkokból. Filléreket fizetnek, hisz a területek védettek, gazdaságilag nem hasznosíthatók.
Az erdő megvásárlása után a minisztérium hirtelen megszünteti az érintett erdők védettségét. Indulhat a teljesen legális kitermelés!
„Ehhez persze a legmagasabb szinten kell vesztegetni“ – mondja Plikjak, aki a kijevi parlamentiben képviselő. Hozzátéve, hogy az oligarchák és a minisztériumi vezetők érinthetetlennek a bűnüldöző szervek számára.
A szegényekre sújt le a törvény
A milliárdosok és politikusok helyett a legszegényebbek elleni folynak az eljárások. Azok kerülnek rács mögé, akik néhány fát vágnak ki feketén, hogy télen legyen mivel fűteniük. J
akivcsuk a regionális hivataltól büszkén ismertetni a számokat: „Idén már 20 bandát sikerült tetten érni, és 300 vádemelés is történt az illetékességi körünkhöz tartozó területen elkövetett fakivágások miatt.“
Beszámol két mobil kommandó felállításáról, amelyek az erdőket járják és jogosultak az illegálisan kivágott fát szállító járművek lefoglalására.
Egész Nyugat-Ukrajnában tavaly 7000 esetet regisztráltak és 700 embert ítéltek pénzbüntetésre, vagy szabadságvesztésre. Az összes eljárás kevesebb erdőt érintett, mint egy-egy átminősítés, amiből 2018-ban tucatnyi volt.
Kossziv, Plikjak és Onyszkiv mégsem adják fel a harcot. Pedig nem csak az egzisztenciájukat kockáztatják.
Nem rég felgyújtották egy aktivista házát, aki illegálisan kivágott erdőterületekre kalauzolt újságírókat.
„Nem egyedi eset“ – mondja rezignáltan a környezetvédő aktivista, Onyszkiv.