Volt idő, amikor Nyugat-Európa volt az orosz turisták kedvenc úti célja, azonban a háborúval a dolgok megváltoztak. Az oroszok számára a nyaralás már nem az, ami régen volt. De még mindig vannak lehetőségeik.
Max, a CNBC által megszólaltatott, negyvenes éveiben járó orosz turista korábban múzeumokban sétálgatott Franciaországban, élvezte a finom olasz konyhát és túrázott a spanyol hegyekben.
Aztán Oroszország megszállta Ukrajnát. Idén Max – aki biztonsági okokból nem osztotta meg a vezetéknevét – elmondta, “még csak nem is gondolt” Európára, mint nyaralási célpontra.
“Tisztában vagyok az európai országokba való vízumszerzéssel kapcsolatos problémákkal” – mondta.
A múlt héten az Európai Unió beleegyezett, hogy felfüggeszti a Moszkvával kötött 2007-es utazási megállapodást, amely megkönnyítette a vízumkiadást az oroszok számára. A lépés megnehezíti és megdrágítja az oroszok beutazását a blokkba.
“A jövőben, amikor Putyin távozik, és újra normális országgá válunk, remélem, hogy újra ellátogathatok Európába”
– fejezte ki reményeit Max.
Az EU légterének februári lezárása az orosz légitársaságok előtt szintén megnehezítette az utazást.
″Az irónia az egészben az, hogy én abszolút ellenzem a háborút és Putyint, mégis utazási nehézségeket tapasztalok” – mondta Max.
Kevesebb orosz Európában
Max egyike a sok orosznak, akik idén nyáron más országokra cserélték az európai nyaralási célpontokat.
A ForwardKeys utazási adatszolgáltató cég adatai szerint az olyan uniós országok, mint Olaszország, Spanyolország, Ciprus és Görögország a háború kitörése előtt az orosz utazók által legtöbbet foglalt 20 úti cél között voltak.
Olivier Ponti, a ForwardKeys munkatársa szerint azonban az Európába irányuló orosz légi utazások a nyáron csak 26%-át tették ki a 2019-es évinek.
“Oroszország ukrajnai inváziója minden bizonnyal korlátozta az állampolgárok nyaralási lehetőségeit, mivel számos népszerű célállomásra betiltották a közvetlen járatokat. Az oroszok számára még mindig lehetséges, hogy Európába látogassanak, de most olyan helyeken kell átszállniuk, mint Isztambul vagy Dubaj” – mondta.
Hová mennek most az oroszok?
A ForwardKeys szerint, amely a járatok érkezési adatait vizsgálta, több szabadidős úti cél esetében is nőtt az orosz látogatók száma júniusban, júliusban és augusztusban éves összehasonlításban 2019-hez képest.
- Maldív-szigetek (5%-os ugrás)
- Seychelle-szigetek (4%)
- Törökország (4%)
- Egyesült Arab Emírségek (2%)
Ezen országok többsége a háború előtt is népszerű volt az orosz látogatók körében. A Economic Intelligence Unit (EIU) adatai szerint 2019-ben Törökország volt az orosz turisták első számú célpontja, amelyet az Oroszország által megszállt Abházia, az Egyesült Arab Emírségek és a Maldív-szigetek követett.
Az EIU elemzői a CNBC-nek elmondták, hogy a Maldív-szigetek már régóta kedvelt célpontja a tehetős oroszoknak, akik érkezéskor könnyen kaphatnak turista vízumot, amellyel akár 90 napig is maradhatnak.
Az EIU elemzői, Mario Bikarski és Federica Reccia elmondták, hogy Törökországban a március közepe óta kedvezőbb árfolyam valószínűleg növelte az utazási számokat. A török líra jelenleg 18,23-on áll a dollárral szemben. Vagyis rekordalacsony szintek közelében, miután a török központi bank augusztusban csökkentette irányadó kamatlábát annak ellenére, hogy az infláció közel 80%-os volt.
Ennek ellenére az oroszok utazási lehetőségei tovább korlátozódhatnak – mondták. Bikarski és Reccia szerint amellett, hogy az EU felfüggesztette a Moszkvával kötött 2007-es kedvezményes vízummegállapodást, a gazdasági problémák is visszatarthatják az oroszokat az utazástól.
“A háború elhúzódásával arra is számítunk, hogy a romló gazdasági kilátások is nyomasztják az oroszok utazási hajlandóságát” – emelték ki.