Kezdőlap Gazdaság KSH: 559 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet

KSH: 559 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet

Júliusban a kivitel volumene 3,2 százalékkal nőtt, míg a behozatalé 5,4 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz viszonyítva. Az aktívum 559 millió euró volt, az egyenleg 1,9 milliárd euróval javult az egy évvel korábbihoz képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Júniushoz viszonyítva az export szezonálisan és munkanappal kiigazított volumene 1,6, az importé 0,2 százalékkal csökkent. Júliusban a kivitel értéke 11,3 milliárd euró (4266 milliárd forint), a behozatalé 10,7 milliárd euró (4054 milliárd forint) volt.

Euróban kifejezve az export értéke 3,3 százalékkal nőtt, míg az importé 13 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest. Naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 3,5 százalékkal bővült, a behozatalé 4,5 százalékkal mérséklődött.

A termék-külkereskedelmi egyenleg 1,9 milliárd euróval javult. (Az egyenleg 138 millió euróval kevesebb az első becslésben közöltnél.)

A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 5,7, a behozatalban 13 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A cserearány 8,3 százalékkal javult. A forint árfolyama az euróhoz mérten 6,2, a dollárral szemben 14 százalékkal erősödött – közölte a KSH.

A gépek és szállítóeszközök 2022. júliusi áron számított kivitele 4,8 százalékkal nagyobb, behozatala 8,7 százalékkal kisebb lett. A közúti jármű árucsoport exportvolumene több mint ötödével, importvolumene kismértékben nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A villamos gép, készülék és műszer árucsoport volumene kivitelben pár százalékkal emelkedett, behozatalban ugyanekkora mértékben csökkent. Az energiafejlesztő gép és berendezés árucsoport forgalma a kivitelben kismértékben visszaesett, míg a behozatalban több mint tizedével nőtt. A híradástechnikai, hangrögzítő és lejátszó készülék exportvolumene közel tizedével, importvolumene több mint tizedével mérséklődött az előző év azonos időszakához viszonyítva.

A gépek és szállítóeszközök árufőcsoport a kiviteli oldalon 2,6 százalékponttal járult hozzá a teljes forgalom volumennövekedéséhez, míg a behozatali oldalon 3,6 százalékponttal növelte a teljes forgalom volumencsökkenését.

A feldolgozott termékek exportvolumene 1,7, importvolumene 5,0 százalékkal kisebb lett. A volumenváltozást importban a műanyag alapanyag, exportban a gumigyártmány forgalma befolyásolta. A feldolgozott termékek árufőcsoport az exportban 0,5 százalékponttal csökkentette a teljes forgalom volumennövekedését, míg az importban 1,7 százalékponttal növelte a teljes forgalom volumencsökkenését.

Az energiahordozók exportvolumene 46, importvolumene 11 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál. A mindkét oldali forgalomnövekedés döntően a villamos energia volumenének jelentős emelkedésével magyarázható. Az energiahordozók a teljes forgalomváltozás ütemét az exportban 1,8 százalékponttal növelték, míg az importban a teljes volumencsökkenést 1,6 százalékponttal mérsékelték.

Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 2,9, a behozatalé 11 százalékkal kisebb lett. A volumencsökkenést az exportban a zöldség és gyümölcs, az importban a gabona és gabonakészítmény forgalma befolyásolta. Az árufőcsoport által realizált csökkenés a teljes exportforgalom volumenváltozását 0,2 százalékponttal mérsékelte, míg az importcsökkenés ütemét 0,5 százalékponttal fokozta – sorolta a KSH.

Az EU27 tagállamaiba irányuló kivitel volumene 1,3 százalékkal nagyobb, míg az onnan érkező behozatalé 6,5 százalékkal kisebb lett. A termék-külkereskedelmi mérleg 1,2 milliárd euróval javult, 896 millió eurós többlet keletkezett. Az export 76, az import 72 százalékát bonyolított le Magyarország ebben a viszonylatban.

Az EU27-en kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 10 százalékkal nőtt, míg a behozatalé 2,5 százalékkal csökkent. A termék-külkereskedelmi egyenleg ebben a viszonylatban 682 millió euróval javult, 337 millió eurós passzívumot mutatott.

Január-júliusban a kivitel értéke 88,7 milliárd euró (33,8 ezer milliárd forint), a behozatalé 83,8 milliárd euró (32,0 ezer milliárd forint) volt. Az egy évvel korábbihoz képest a kivitel volumene 6,2 százalékkal emelkedett, míg a behozatalé 0,3 százalékkal csökkent.

A termék-külkereskedelmi mérleg 9,0 milliárd euróval javult, a többlet 4,9 milliárd eurót tett ki.

A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 4,8, a behozatalban 0,5 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához mérten. A cserearány 4,3 százalékkal javult. A forint az euróhoz képest 0,4 százalékkal gyengült, a dollárhoz viszonyítva nem változott.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

BKK: folyamatosan jönnek az új CAF-villamosok Budapestre

Tavaly október óta folyamatosan érkeznek annak a korábban megrendelt és gyártás alatt álló 51 darabos flottának a példányai, amelynek köszönhetően 2026 végére a jelenlegi 30-ról 40 százalékra növekedhet az alacsony padlós villamosok aránya a fővárosban.

Az elmúlt napokban jelentősen megnőtt az autóipar érdeklődése Magyarország iránt

Az elmúlt napokban jelentősen megnőtt az autóipar érdeklődése Magyarország iránt, minthogy hazánk a jelenlegi globális bizonytalanságok közepette is stabil környezetet nyújt az ágazat számára.

Csaknem 115 ezren a TeSzedd! akcióhan

Csaknem 115 ezren csatlakoztak az idei TeSzedd! - Önkéntesen a tiszta Magyarországért hulladékszedési akcióhoz.

A banki díjak csökkentéséről állapodott meg Varga Mihály a Bankszövetséggel

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Magyar Bankszövetség megállapodásával egyszerűbbé, átláthatóbbá, olcsóbbá válnak a banki költségek

Hírek

Devizapiac – Gyengült hétfő reggelre a forint

Gyengült hétfő reggelre a forint a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.

Gyengült a forint kedd reggel

Gyengült a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.