Kezdőlap Gazdaság KSH jelentés. Az ipari infláció 4,2 százalék volt tavaly
No menu items!

KSH jelentés. Az ipari infláció 4,2 százalék volt tavaly

Tavaly decemberben az ipar belföldi értékesítési árai 2,6 százalékkal, az exportértékesítési árak 9,0 százalékkal, a termelői árak összességében 6,8 százalékkal nőttek az egy évvel korábbiakhoz képest. 2020-ban az ipari termelői árak 4,2 százalékkal voltak magasabbak, mint 2019-ben – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Az áremelkedés ütemét elsősorban a forint euróval szembeni gyengülése befolyásolta – tette hozzá a jelentés.

2020-ban az ipari termelői árak 4,2 százalékkal magasabbak voltak, mint egy évvel korábban. A belföldi értékesítési árak átlagosan 0,9 százalékkal emelkedtek, az ipari exportértékesítési árak 6,0 százalékkal nőttek.

Decemberben az előző hónaphoz képest a belföldi értékesítés árai 1,5 százalékkal, az exportértékesítés árai 0,8 százalékkal emelkedtek, így a termelői árak összességében 1,0 százalékkal nőttek.

A forint árfolyama tavaly decemberben 8,5 százalékkal gyengébb volt az euróhoz képest, mint egy évvel korábban, a dollárral szemben viszont hajszállal erősebbnek mutatkozott.

Az egész tavalyi év átlagát tekintve a forint 7,9 százalékot vesztett értékéből az euróval és 5,9 százalékot a dollárral szemben.

Decemberben a feldolgozóipar exportárainak 8,3 százalékos éves emelkedésén belül a járműgyártás 8,7 százalékkal, a számítástechnikai és elektronikai ágazat pedig 3,8 százalékkal tudta emelni az árait. A villamosberendezések exportára 10,0 százalékkal, a gépi berendezéseké 8,7 százalékkal emelkedett 2019 decemberéhez viszonyítva. Az élelmiszerek exportára 7,6 százalékkal magasabb, a gyógyszereké 0,3 százalékkal alacsonyabb volt tavaly decemberben, mint egy évvel korábban. A vegyiparban 14,7 százalékkal, a gumiparban 8,2 százalékkal emelkedtek a forintban számolt exportárak.

A tavalyi egész év átlagában a feldolgozóipari exportárak 6,6 százalékos emelkedésén belül a járműiparban 8,3, a számítástechnikai gyártóknál 3,8 százalékos volt az emelkedés. A villamosberendezések exportára 6,9 százalékkal, a gépi berendezéseké átlagosan 7,2 százalékkal volt magasabb, mint az előző évben.  Az élelmiszeripar külpiaci árai 9,3 százalékkal, a gyógyszeriparé 3,7 százalékkal emelkedtek 2019-hez viszonyítva.

Belföldön a feldolgozóipar termelői árai 2,7 százalékkal, az energiaiparé (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) árai 2,0 százalékkal voltak magasabbak decemberben, mint egy évvel korábban. A járműipar belföldi árai 7,3 százalékkal, a gépgyártásé 5,5 százalékkal, a villamosberendezéseké 7,2 százalékkal emelkedett. Az élelmiszerek termelői ára 2,2 százalékkal, a gyógyszereké 2,7 százalékkal volt magasabb.

Az éves termelői árszint a feldolgozóiparban 2,0 százalékkal emelkedett, az energiatermelésben 1,9 százalékkal csökkent 2019-hez mérve. A járműipar termelői árai éves átlagban szintén 7,3 százalékkal, az élelmiszeriparban 5,4 százalékkal emelkedtek.

A tartós fogyasztási cikkek belföldi termelői ára decemberben 5,9 százalékkal, a nem tartósaké 2,4 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál, a beruházási javak 5,9 százalékkal, a további felhasználásra szánt anyagok, alkatrészek és féltermékek 5,5 százalékkal drágultak, az energia 0,7 százalékkal olcsóbb lett.

Éves átlagban 4,8 százalékkal emelkedett a tartós és 5,2 százalékkal a nem tartós fogyasztási cikkek ára az előző évihez viszonyítva, a beruházási javak termelői ára 6,4 százalékkal, a további feldolgozásra szánt termékeké 3,3 százalékkal nőtt, az energia termelő ágazatok termelői ára 4,3 százalékkal csökkent.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Húsz százalékkal nőtt a halálos munkabalesetek száma tavaly

Húsz százalékkal nőtt a halálos munkabalesetek száma tavaly, amikor 75 ember vesztette életét - hívta fel a figyelmet a munkahelyi balesetben megsérültek és elhunytak emléknapja alkalmából a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) hétfőn.

Jól halad a Demján Sándor Program megvalósítása

Jól halad a Demján Sándor Program megvalósítása, őszre várhatóan minden tervezett forrás a gazdaságba kerül.

A Generali közgyűlése jóváhagyta a 2024-es pénzügyi beszámolót

A Generali csoport közgyűlése elfogadta a 2024-re vonatkozó pénzügyi beszámolót, valamint bejelentette a részvényenként 1,43 euró osztalék kifizetését.

A gazdasági kihívásokból lehetőséget kell teremteni

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) feladata az, hogy a gazdasági kihívásokból lehetőségeket teremtsen a vállalkozók számára - mondta a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) általános alelnöke a XVIII. Szakma Sztár Fesztivál megnyitóján hétfőn, a Hungexpo Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központban.
Hirdetés

Hírek

A városi közlekedés jövője a WEMOVE Mobilitási Parkban

Megnyitott Budapest első integrált közlekedési kiállítási és képzési tere, a WEMOVE a városi mobilitás jövőjét mutatja be a Jövő Mobilitása Szövetség, a Magyar Autóklub és a Westend együttműködésében

Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója

Az OTP történelmének legsikeresebb évét zárta 2024-ben, a bank kiemelkedő jövedelmezőséget ért el, tőkehelyzete rendkívül stabil, a régióban piacvezető

Tanulsz? Lakást kapsz! Bécsben

Bécs városa 2025. május 1-jétől új lakhatási akciót indít a felsőoktatásban tanuló diákok számára, aminek keretében akár 1.000 önkormányzati lakás válik elérhetővé számukra.

Új ökoturisztikai központ lesz a Nagyszéksós-tónál

Kiemelkedő ökoturisztikai beruházás kezdődik a Nagyszéksós-tónál 1,4 milliárd forintos uniós támogatással.

Zebrák a falvakban

Kihirdeti kedden a kormány az utcák és járdák felújítására szóló pályázatát a falusi önkormányzatok számára.

450 ittas sofőr ellen intézkedtek húsvétkor

A húsvéti ünnepek négy napja alatt 450 ittas járművezetőt szűrtek ki a forgalomból a rendőrök.

Újfajta visszaváltó automata jelent meg Magyarországon

Mostantól fesztiválokon és tömegrendezvényeken is könnyen visszaválthatjuk a palackokat, dobozokat, üvegeket.

Deviza – Erősödött a forint jegyzése

Erősödött a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben a hétfő esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Hirdetés

Gazdaság

Július 1-től újabb szigor az online számlaadat-szolgáltatásban. Itt van mire figyeljünk.

Az Online Számla rendszerbe jelentett számlaadatok pontosságának javítása érdekében újabb szigorítás várható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részéről a figyelmeztető- (WARNING) és hibaüzenetek (ERROR) kapcsán,

Devizapiac – Erősödött kissé a forint kedd reggelre

Erősödött kissé a forint a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Szokatlan mértékű túlterheléses támadás érte az OTP-t

Nemzetközi mércével mérve is szokatlan méretű túlterheléses támadás érte csütörtökön az OTP Bank digitális ügyfélkiszolgálási felületeit

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.