Nemcsak a gyerekeket és a fiatalokat veszélyezteti a digitális eszközök állandósult használata, a felnőttek is függővé válhatnak – hívta fel a figyelmet Steigervald Krisztián generációkutató az M1 aktuális csatornán.
A kutató elmondta, elindított egy “kihívást”, azt kéri a csatlakozóktól, hogy hetente legalább két órára függesszék fel a digitális eszközök használatát.
A heti kétórányi “digitális szünet” arra elég, hogy az emberek elkezdjék tudatosítani magukban a függőségüket, vagyis csak kezdeti lépés – tette hozzá.
A generációkutató korábban Az én könyvtáram című szakmai napon arról is beszélt, hogy a digitalizáció forradalmának kezdetén, a monotonitás korábban növelte a munkavégzés hatékonyságát, napjainkban viszont hátráltatja azt.
A gyerekek, a felnőttek kiszakadnak az otthoni szabadidős digitális világból, és bekerülnek az iskola, a munkahely offline környezetébe. Ez dopaminmegvonást eredményezhet, és más függőségekhez hasonlóan – például alkohol, drog – elvonási tüneteket produkálhat. Emiatt pedig hibát hibára halmozhat a diák, a munkavállaló – magyarázta a kutató. Hozzátette: van olyan gyár, ahol emiatt óránként tíz perc Facebook-szünetet engedélyeznek a dolgozóknak.
Arra is kitért, hogy nemcsak a technika fejlődött rendkívüli ütemben, hanem a családi, a kulturális háttér is sokat változott az elmúlt hatvan évben. Korábban a felnőtt-orientált társadalom érvényesült, a tudást a magasabb korhoz kötötték.
Ma, a mesterséges intelligencia világában azonban ez már nem állja meg a helyét. A számolásra ott egy eszköz, a gyerekek nem látják olvasni a szüleiket, helyette az audiovizuális készülékek, a televízió van előtérben.
Steigervald Krisztián szerint a legtöbb, amit szülőként tehet az ember, az hogy minél több offline élményben részesíti a gyermekét. Ugyanakkor gondot jelent, hogy a magyar szülők nyolcvan százaléka nem tudja, hogyan tegye ezt – hangoztatta a Tolna megyei hírportál írása szerint.