Kezdőlap Világgazdaság Leállíttották az atomerőműveket, mégsem drágult az áram Németországban
No menu items!

Leállíttották az atomerőműveket, mégsem drágult az áram Németországban

A bajorországi Isar atomerőmű. Kép forrása: Wikipedia

Nem drágult a villanyáram Németországban az utolsó atomerőművek április lekapcsolása miatt – állapította meg a szövetségi hálózati felügyelet (Bundesnetzagentur).

A három utolsó atomerőmű április 15-i leállítása “rendkívül csekély” hatást gyakorolt a villanyáram nagykereskedelmi (tőzsdei) árára – mondta a bajor tartományi közszolgálati médiatársaságnak (Bayerischer Rundfunk – BR) Barbie Kornelia Haller, a felügyelet helyettes vezetője.

Kifejtette, hogy a nukleáris energiára épülő áramtermelés kiesését “felülírták” más, erősebb hatások, mindenekelőtt a megújuló forrásokat kiaknázó áramtermelés szokásos tavaszi felfutása. Ugyanakkor majd csak egy vagy két elteltével lehet pontos képet alkotni arról, hogy milyen következményekkel jár a három erőmű lekapcsolása, amely az utolsó lépés volt a atomenergia kivezetésének több mint tíz éve kezdődött folyamatában – tette hozzá.

A BR összeállításában kiemelte, hogy az áram tőzsdei ára április közepe óta nem csupán nem emelkedett, hanem csökkent, de ez megszokott jelenség.

Európában a tél végével mindig olcsóbb az áram, mert több áramot lehet termelni vízenergiával, és a fűtési szezon végeztével Franciaországban lekapcsolnak sok régi típusú elektromos fűtő berendezést. Ezzel függ össze az is, hogy Franciaország a tavaszi-nyári félévben mindig exportál áramot Németországba, az őszi-téli időszakban pedig importál.

Ezekre a hatásokra hívta fel a figyelmet napenergiával foglalkozó legnagyobb európai kutatóintézet, a freiburgi Fraunhofer ISE  (Fraunhofer-Institut für Solare Energiesysteme) elemzője, Bruno Burger, aki kiemelte, hogy Németország és Európa teljes áramtermeléséhez képest a három erőmű teljesítménye alig kimutathatóan csekély, az árakra pedig jóval nagyobb befolyása van az időjárásnak és a Németországgal szomszédos országok helyzetének.

Április 15-én a bajorországi Isar 2, a Baden-Württemberg tartományi Neckarwestheim 2 és  az Alsó-Szászországban működő Emsland atomerőművet állították le. Németország ezzel felhagyott a nukleáris energia használatával.

Németországban a 2011-es fukusimai nukleáris katasztrófa után határozta el az akkori, Angela Merkel vezette kormány, hogy szakítanak az atomenergiával, vagyis fokozatosan, bő tíz év alatt – 2022 végéig – leállítják mind a 17 atomerőművet, és az így kieső termelést hosszabb távon a megújuló forrásokra épülő energiatermelés kiterjesztésével pótolják. Az utolsó erőművek leállítását az Oroszország Ukrajna elleni háborújával összefüggő földgázellátási feszültségek miatt halasztották el egy bő negyedévvel.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.