Kezdőlap Hírek Lemondott a lengyel pénzügyminiszter
No menu items!

Lemondott a lengyel pénzügyminiszter

Tadeusz Koscinski. Kép forrása: gov.pl

Benyújtotta lemondását Tadeusz Koscinski lengyel pénzügyminiszter. Az új tárcavezető kinevezéséig Mateusz Morawiecki kormányfő irányítja a minisztériumot – közölte Piotr Müller kormányszóvivő.

A kormánykoalíciót vezető Jog és Igazságosság (PiS) szóvivője, Anita Czerwinska bejelentése szerint a pártvezetés a hétfői ülésén jóváhagyta a pénzügyminiszter döntését.

Czerwinska az év elején Lengyelországban életbe lépett új, elsősorban a személyi jövedelemadót érintő “szabályok hiányosságaira” – egyes hibás számításokra – utalt, és megjegyezte, a miniszter lemondása az általa az adóreform ügyében vállalt politikai felelősséggel függ össze.

A PiS szóvivője jelezte, hogy az új pénzügyminiszter kinevezését követően leváltások várhatók a tárca miniszterhelyettesi posztjain is.

A lengyel adófizetők számára kedvezőnek bejelentett, az eddigi gyakorlatban azonban számos esetben – például a pedagógusok, a rendvédelmisek körében – adóterhek növekedését hozó reform miatt Jaroslaw Kaczynski kormányfőhelyettes, a PiS elnöke a múlt héten helyezte kilátásba a személyi következtetések levonását a kormány soraiban.

Mateusz Morawiecki

Nem zárt ki személyi változásokat Mateusz Morawiecki sem, amikor még pénteken közölte: a pénzügyminisztériumban munkálatok zajlanak annak érdekében, hogy legyőzzék az adórendszer “tökéletlenségeit“.

A jövedelemadót érintő, például az évi jövedelem adómentes összegét jelentősen emelő változások célja az volt, hogy javítsák az alacsony- és közepes jövedelműek helyzetét. Az adócsökkentő megoldások közé tartozik elsősorban az, hogy az év elejétől a korábbi 8 ezer zlotyról legfeljebb 30 ezer zlotyra emelték az évi jövedelem adómentes összegét.

Csökkenti az adókat továbbá, hogy megemelték azt a küszöböt, amelynek elérése után a személyijövedelem-adó 17 százalékos kulcsa 32 százalékra emelkedik. Eddig ez a küszöb évi 85 ezer zloty (6,6 millió forint) volt, januártól 120 ezer zloty (9,3 millió forint).

Sokak esetében azonban csökkenti a nettó személyi jövedelmet az, hogy az egészségügyi biztosítást nem az eddigi – minden évben országszerte egységes – összegben, hanem az elért bruttó jövedelemhez arányosan kell befizetni. Emellett nem levonható a befizetendő adó kiszámításakor az egészségügyi biztosítás, amely eddig csökkentette az adóalapot. Ezeket a terheket elvileg csökkenti az a középosztálynak szánt kedvezmény, miszerint az állam bizonyos összeget visszatérít a havi 5701 zloty és 12,8 ezer zloty között keresőknek.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Ingyenpénz a távhős lakásokban élőknek, nyártól igényelhető a rezsicsökkentő állami támogatás

Ötmilliárd forintos keretösszegű pályázat segítheti a társasházakat és lakásszövetkezeteket a távhőfelhasználás mérhetővé és szabályozhatóvá tételében, a 100 százalékos vissza nem térítendő támogatás jóvoltából összesen akár 200 ezer háztartásban valósulhatnak meg költségcsökkenést eredményező beruházások

Újabb járatokra terjesztik ki a hétköznap esti időszakra érvényes elsőajtós felszállási rendet

Hétfőtől újabb járatokra terjeszti ki a hétköznap esti időszakra érvényes elsőajtós felszállási rendet a Budapesti Közlekedési Központ (BKK).

Évente 5,8 milliárd forint állatjóléti támogatásban részesülnek a méhészek

Kiemelt pályázati lehetőségekben és csaknem hatmilliárd forint méhállatjóléti támogatásban is részesülnek az agrárium egyik legkisebb és legfontosabb ágazatának szereplői

Látogatói foglalási rendszert vezetnek be a Comino-i Kék Lagúna ökológiai védelmében

Május 1-jétől, csütörtöktől egy új online látogatói foglalási rendszer szabályozza majd a látogatók számát Comino-i Blue Lagoon (Kék Lagúna) területén, hogy megóvják és megőrizzék ennek a népszerű Natura 2000 helyszínnek a kényes ökoszisztémáit.
Hirdetés

Hírek

Káosz Spanyolországban és Portugáliában: áram nélkül maradtak a nagyvárosok

Nagy kiterjedésű áramkimaradás sújtja Spanyolország és Portugália jelentős részeit, beleértve a fővárosokat, Madridot és Lisszabont is.

A városi közlekedés jövője a WEMOVE Mobilitási Parkban

Megnyitott Budapest első integrált közlekedési kiállítási és képzési tere, a WEMOVE a városi mobilitás jövőjét mutatja be a Jövő Mobilitása Szövetség, a Magyar Autóklub és a Westend együttműködésében

Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója

Az OTP történelmének legsikeresebb évét zárta 2024-ben, a bank kiemelkedő jövedelmezőséget ért el, tőkehelyzete rendkívül stabil, a régióban piacvezető

Tanulsz? Lakást kapsz! Bécsben

Bécs városa 2025. május 1-jétől új lakhatási akciót indít a felsőoktatásban tanuló diákok számára, aminek keretében akár 1.000 önkormányzati lakás válik elérhetővé számukra.

Új ökoturisztikai központ lesz a Nagyszéksós-tónál

Kiemelkedő ökoturisztikai beruházás kezdődik a Nagyszéksós-tónál 1,4 milliárd forintos uniós támogatással.

Zebrák a falvakban

Kihirdeti kedden a kormány az utcák és járdák felújítására szóló pályázatát a falusi önkormányzatok számára.

450 ittas sofőr ellen intézkedtek húsvétkor

A húsvéti ünnepek négy napja alatt 450 ittas járművezetőt szűrtek ki a forgalomból a rendőrök.

Újfajta visszaváltó automata jelent meg Magyarországon

Mostantól fesztiválokon és tömegrendezvényeken is könnyen visszaválthatjuk a palackokat, dobozokat, üvegeket.
Hirdetés

Gazdaság

Július 1-től újabb szigor az online számlaadat-szolgáltatásban. Itt van mire figyeljünk.

Az Online Számla rendszerbe jelentett számlaadatok pontosságának javítása érdekében újabb szigorítás várható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részéről a figyelmeztető- (WARNING) és hibaüzenetek (ERROR) kapcsán,

Devizapiac – Erősödött kissé a forint kedd reggelre

Erősödött kissé a forint a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Szokatlan mértékű túlterheléses támadás érte az OTP-t

Nemzetközi mércével mérve is szokatlan méretű túlterheléses támadás érte csütörtökön az OTP Bank digitális ügyfélkiszolgálási felületeit

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.