Kezdőlap Francia kapcsolat Magyar esély - A Legrand-vezér regionális globalitást jósol
No menu items!

Magyar esély – A Legrand-vezér regionális globalitást jósol

A francia cégek negyedik legnagyobb külföldi befektetőként történő szerepvállalása, a francia cégkultúra meghonosítása is nagyban hozzájárult ahhoz, hogy Magyarország ma már a legversenyképesebb országok közé tartozik – fejti ki Károlyi László, a Legrand Zrt. vezérigazgatója. A szakember szerint mindez jó alapot adhat ahhoz, hogy Magyarország a Covid–19-járvány hatására átalakuló munkamegosztásban, a most kialakuló regionális globalitásban is komoly pozíciókat szerezzen.

– A francia vállalati kultúra alapja a hosszú távú gondolkodás és a rendkívül megfontolt döntéshozatal – elemez Károlyi László. – Jellemző, hogy a legalább 3-4 alternatívát megvizsgáló döntés-előkészítésben a menedzsment mellett minden érintett szakterület munkatársai, és ha szükséges, külső szakértők is részt vesznek. Igaz, a folyamat így több időt vesz igénybe, cserébe viszont minimális kockázattal lehet jó döntéseket hozni.

Ez a körültekintő üzletpolitika is hozzájárult ahhoz, hogy a világ egyik meghatározó kapcsoló- és szerelvénygyártójának számító Legrand az alapítása óta eltelt több mint 100 évben olyan globális vállalattá vált, amely több mint 30 éve Magyarországon is egy rendkívül sikeres privatizációt mondhat magáénak. A kezdetekben veszteséges Kontavill működésébe olyan új technológiát és szaktudást hozott Szentesre a Legrand csoport, amivel az a privatizáció után nemcsak nyereségessé vált, hanem a hazai piacvezető szerep megőrzése mellett a kutatás-fejlesztés területén már a nemzetközi piacon is eredményesen megjelenhetett.

– Ennek a privatizációnak fontos üzenete, hogy a Legrand nem piacot szerezni, hanem építeni érkezett Magyarországra, ahol ittlétének első 10 évében nem vitt ki osztalékot, viszont 20 milliárd forint értékű beruházással világszínvonalú üzemet hozott létre Magyarországon. Ahol a létszámot megőrizve, a termékgyártás, az értékesítés mellett a magyar szakemberek tudására építve a kutatás-fejlesztést is új szintre emelte. A Legrand rendszereket értékesít, és a termékkínálat a hagyományos villanyszereléstől egészen a data centerekig terjed.

A Legrand magyarországi leányvállalatát 16 éve irányító Károlyi László szerint ennek is nagy szerepe van abban, hogy az aktuális helyzetre rugalmasan reagáló szervezet a Covid–19-járvány legnehezebb időszakában is megőrizte nyereségességét, és növekedni tudott. Ami azért is komoly eredmény, mert miközben korábban sokan sokféle veszély kapcsán várták a gazdasági visszaesést, az újfajta koronavírus-járványból eredő, pusztító erejű egészségügyi krízisre senki nem számított, és nem is számíthatott, mert eddig a legveszélyesebbnek tartott járványok is megrekedtek regionális szinteken. A válság különlegessége az, hogy nem strukturális problémákból, hanem a föld lakosságának az elmúlt negyed évszázadban megváltozott életviteléből ered. A globális kereskedelemhez kialakított infrastruktúrák használata miatt a turizmus is az életünk szerves részévé vált, amelynek eredményeként egy vírusgazda – aki nem is tudja, hogy az – akár egy nap alatt képes megfertőzni rengeteg embert.

– Ebben az új helyzetben a globális gazdaságot befolyásoló döntéshozóknak újra kell gondolniuk, hogy merre tovább, mert a Covid–19 megmutatta, hogy a ma megszokott, az egész világot átszövő munkamegosztás hosszú távon biztosan nem tartható fenn. A koronavírus-járvány idején például hiába indultak be egy idő után az európai autógyárak, ha az ázsiai beszállítók még nem kezdték meg a termelést, és így lehetetlenné vált az összeszerelés. Ezért meggyőződésem, hogy néhány éven belül nagyobb szerepük lesz a szűkebb régióknak – például Észak-Európának vagy Közép-Európának –, ugyanis a mostani példából okulva a multik és mellettük a kisebb helyi gyártók is arra fognak törekedni, hogy a mai hosszú beszállítási láncok jó részét lerövidítsék. Csak ez garantálja számukra a gyártás biztonságát, azt, hogy a szükséges alkatrészek bármilyen körülmények esetén is biztosan beérkeznek, hiszen egy azonos régióbéli gyártó és beszállító egyszerre szenvedi el az esetleges korlátozásokat, és azonos időben szabadul fel azok alól. Ezért logikus, hogy a termelés biztonsága érdekében hosszú távon a közelebbi beszállítóktól szerzik majd be azokat az alapanyagokat, részegységeket, amelyek az árbevételük 80 százalékát adó termékekhez kell.

A Legrand szentesi üzemének főbejárata, napjainkban

A cégvezető szerint ugyanakkor a mai típusú globalizáció sem szűnik meg teljesen, hiszen a világ egyes régiói kifejezetten bizonyos iparágakra vagy gyártási folyamatokra specializálódtak, miközben a legnagyobb foglalkoztatónak számító multinacionális cégek természetüknél fogva ott jelennek meg, ahol ez számukra a legolcsóbb, és ahol a jól képzett szakemberek mellett a legnagyobb állami kedvezményekre számíthatnak.

– A koronajárvány tanulságait elemezve a regionális globalizációt mégis megkerülhetetlennek tartom. Még akkor is, ha így a beszállítóknak valamivel többet kell fizetni, hiszen a másik oldalon a rövidebb és gyorsabb szállítás, valamint a termelés biztonsága érdekében ez mégis megéri majd, és mindezt a piac is elfogadja. Ebben az új helyzetben pedig meggyőződésem, hogy a magyar cégek előtt is nagy lehetőségek nyílhatnak, ha a versenyképes minőség mellé versenyképes árat társítanak – mondta Károlyi László, a Legrand Zrt. vezérigazgatója AzÜzlet.hu-nak.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Tajvan szerint indokolatlanok az amerikai vámok

A tajvani kormány csütörtökön kiadott közleményében észszerűtlennek nevezte az Egyesült Államok által Tajvan termékeire kivetett 32 százalékos vámot

Kína és az EU újrakezdi az ármegállapodási tárgyalásokat az elektromos járművek ügyében

Kína és az Európai Unió megállapodott abban, hogy a lehető leghamarabb folytatják az elektromos járművekre (EV) vonatkozó szubvencióellenes vizsgálathoz kapcsolódó ármegállapodási tárgyalásokat

Brit miniszterelnök: Nagy-Britanniának nem érdeke a kereskedelmi háború

Trump bejelentése után a Brit Iparszövetség (CBI) állásfoglalásban szólította fel a brit kormányt a vámjellegű ellenlépések elkerülésére.

Az olasz kormányfő szerint el kell kerülni a kereskedelmi háborút

Az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti vámháború egyik félnek sem érdeke, megállapodásra kell jutni a kereskedelmi háború elkerülésével
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Így módosulhat most az ESG-törvény

A Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetést indít az Európai Bizottság...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Március végétől Debrecenből Lipcsébe és Máltára hoz járatot a BMW

A Universal Airlines március 30-tól heti két retúrjáratot indít...

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.
Hirdetés

Gazdaság

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet