Egy magyar megoldással jelentősen egyszerűsödhet a vállalkozások Európai Unión kívülről érkező termékforgalmának adminisztrációja. Az Intersoft-Hungary Kft. fejlesztése megkönnyítheti a harmadik országokkal való kereskedelmet. A rendszer használata a konténerek vámeljárásánál és ellenőrzésénél támogatja a magyar importőröket a teljes kereskedelmi tranzakció dokumentumainak idősoros hitelesítésével, azok keletkezési helyének bemutatásával. A rendszer sikeres alkalmazása az állam költségvetési bevételeit is növelheti.
A magyar Intersoft-Hungary Kft. több évtizedes innovációs munkájának eredményeként olyan, nemzetközileg is sikeres megoldásokat fejlesztett, mint amilyen a szabadalommal védett, egyedülálló, az áruk egyedi azonosítására szolgáló, ADNS (Attestation DataNet Service) eljárás. Ez a hamisítás elleni küzdelemben fontos eszköz az iparjogvédelmi, illetve szerzői oltalom alatt álló termékek eredetiségének speciális védelmét biztosítja a kétdimenziós, QR-kód alapú Jogjegy révén.
A társaság legújabb, tisztán magyar tudásra épülő nemzetközi szabadalma a Loca Credibilia hitelesítő eljárás. Ezen alapul az EU-n kívüli, harmadik országokból érkező áruk okmányait átlátható módon rendező, ezáltal a vámeljárás gyorsítására alkalmas dokumentummenedzsment rendszer, a CCDMS. A Customs Clearence Document Management System szolgáltatás – melynek fejlesztésében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) is közreműködött – azoknak a cégeknek jelenthet könnyebbséget, amelyek a külkereskedelemben, különösen a vámeljárásokban transzparensen és hitelesen szeretnék igazolni, hogy mindenben jogszerűen, a törvényeket és előírásokat betartva járnak el.
A rendszer lényege, hogy a harmadik országból – elsősorban Kínából, illetve Ázsiából érkező – árukhoz kapcsolódó dokumentumok hitelesítésekor, nemcsak a hitelesítő adatokat állítja elő, hanem a keletkezés körülményeit is igazolja, amivel az összes jogosult mellett a NAV számára is láthatóvá válik a kereskedelmi ügylet teljes története. A rendszer egyúttal az ellenőrzésre történő kiválasztást is segíti. A CCDMS által tárolt okmányok közül pedig csak azokat kell külön is benyújtani a hatósághoz, amelyek benyújtását a NAV kifejezetten előírja vagy amelyek benyújtásáról a vámjogszabályok rendelkeznek.
Eckhardt Péter az Intersoft-Hungary ügyvezetője elmondta: az általuk kidolgozott CCDMS jelentősége túlmutat az EU-n kívüli, a magyar cégek esetében elsősorban a kínai cégekkel folytatott kereskedelem gyors és átlátható vámeljárásán. (Nem beszélve arról, hogy a Brexit alakulásától függően a Nagy-Britanniával való kereskedelemben is szerephez juthat.) Az egész ország számára plusz bevételt hozhat ugyanis az, hogy ez, a nemzetközi karrier előtt álló eljárás más EU-s országok harmadik országokkal folytatott vámeljárását is Magyarország felé terelheti. Mindig az az uniós ország élvezheti ugyanis a vámbevételek egy részét, ahol azok keletkeznek. Ha pedig a CCDMS révén nálunk gyorsabb, biztonságosabb a vámolás, más EU-s tagállamok gazdálkodói számára is logikus Magyarországot választani.
-kocsis-