Kezdőlap Világgazdaság Mario Draghi: Háború van, minden eszköz megengedett!

Mario Draghi: Háború van, minden eszköz megengedett!

„Cselekedjünk, tekintet nélkül az államadósságra!” – írja Mario Draghi, az Európai Központi Bank korábbi elnöke a Financial Timesban megjelent vendégkommentárjában. A kormányok nem habozhatnak. Minden eszköz megengedett. Ha sürgősen nem indul újra a gazdaság, sosem látott válság jöhet. A munkaadókra, a munkavállalókra és a pénzügyi szektorra is kiterjedő állami intézkedéseket vár az EKB volt elnöke.

El lehet adósodni!

Mario Draghi

Bibliai léptékű katasztrófa” – foglalja össze Draghi a népegészségügyi és a gazdasági helyzetet az egész világon olvasott gazdasági napilap, a Financial Times (FT) hasábjain. A korona-vírus elleni és a gazdaság megmentése érdekében folytatott harcot háborúnak nevezi, amelyben minden eszköz megengedett. Felszólítja a világ kormányait, hogy minden erőforrásukat mozgassák meg a gazdaság további leépülése ellen. „Cselekedni, cselekedni, cselekedni! Tekintet nélkül az államadósságra!” – hív fel Draghi.

Szokatlan szavak egy szakembertől, aki EKB elnökként ugyan laza monetáris politikát folytatott, de mindig a költségvetési fegyelem híve volt és ezt megkövetelte az euró-övezeti tagállamoknak nyújtott segítségért cserébe is – jegyzi meg a vezető olasz napilap, a Corriere della sera Draghi cikkét elemző összeállításában.

Draghi szerint könnyíti a helyzetet, hogy a kamatok belátható ideig a mostani extrém alacsony szinten fognak maradni. Nyilvánvalóvá teszi, hogy a 2012-ben, az euró-válság csúcsán elhíresült szavaival fémjelzett politikát követné: „whatever it takes” (’minden eszközzel’).

Christine Lagarde

Ez akkor azt jelentette, hogy mindent meg tesz a közös európai pénz megmentése érdekében. Ez konkrétan a csőd szélére került országok, a piacon eladhatatlan államkötvényeinek felvásárlását jelentette, amelynek során nem volt a kiadható összegnek felső határa. Hasonló stílusú bejelentés nagy valószínűséggel nem várható az EKB jelenlegi elnökétől, Christine Lagarde-tól – kommentál a lap. Nem illene a stílusához. Habár Lagarde jó viszonyban van elődjével és csak dicsérő szavakkal illette Draghi elnöki tevékenységét.

Senki sem felelős érte, de mindenki elszenvedi

A volt EKB-elnök dicséri az európai kormányok eddigi gazdaságpolitikai nyilatkozatait és döntéseit. Azonban nem tartja őket elegendőnek.A recesszió mindenképp nagyon mély lesz, de az megelőzhető, hogy Európa sírjává váljon.” Az állam jelenleg legfontosabb feladatának a „sokkos helyzetbe került” polgárok és gazdasági szereplők védelmét tartja. Mint írja, most nem a gazdaság szokásos ciklikus válságával állunk szemben. A korona-krízistért és a gazdaság lejtmenetéért a fogyasztók, a gazdasági szereplők és a politikusok sem felelősek. Az epidémiát a semmiből lesújtó természeti csapáshoz hasonlítja. Ezzel indokolja szakítását korábbi, szigorú fiskális elveivel.

Északi bizalmatlanság. Új európai Marshall-terv

Draghi összeurópai tervezésre és cselekvésre hív fel. „A baj mindenhol azonos, ezért közös erővel tudjuk a leggyorsabban és leghatékonyabban leküzdeni.

Charles Michel

Ebbe az irányba mutat az Európai Tanács elnöke, Charles Michel javaslata, amelyet az állam- és kormányfők legutóbbi telefonkonferenciáján terjesztett elő: az EU költségvetési forrásainak átstrukturálása és egy új európai Marshall-terv kidolgozása.

A gazdaság talpra állításának finanszírozása kapcsán azonban ismét fellángolt az észak-déli vita a tagállami államadósságok szocializálásról. Az olasz, a francia, a spanyol, a portugál a görög és meglepő módon az ilyen terveket eddig ellenző belga, ír és szlovén vezetők írásban tettek javaslatot összeurópai korona-kötvények kibocsátására. Az északi államok, a németek és a hollandok vezetésével, mint az euró-válság idején, most is elvetik ezt. Továbbra is attól tartanak, hogy ez felelőtlen költekezésre ösztönözné a délieket, amiért az északi adófizetőknek kellenen helytállniuk. Berlinben e közben 1.100 milliárd eurós (360 ezer milliárd forint!) mentőcsomagot fogadtak el a német gazdaság megmentésére.

A munkahelyek megmentése minden előtt

Draghi szerint először a sok millió közvetlen veszélyben lévő munkahely közül kell minél többet megmenteni, és a már állástalanná emberek tömegén kell segíteni. Egyrészt, mert azt a veszélyt látja, hogy a most megszűnő munkahelyek hosszú távon is veszendőbe mehetnek. Másrészt, mert munkahely nélkül nem állítható helyre a családok felborult pénzügyi egyensúlya. Nem tartja elegendőnek az adó- és járulékfizetési kötelezettség átütemezését, illetve részbeni elengedését.

A bankokat is cselekvésre szólítja fel: Likviditást kell pumpálniuk a gazdaságba kamatmentes vagy minimális kamatú hitelekkel, hogy a kevés tartalékkal rendelkező cégek is túléljék a válságot és így megmaradjanak a munkahelyek. Ennek érdekében laza monetáris politikát javasol.

A késlekedés okozta károk nem lesznek jóvátehetők.” Emlékeztet a ’20-as évekre, amikor az államok nem, vagy csak későn cselekedtek. Ennek évtizedes gazdasági, szociális, társadalmi válság, a szélsőséges politikai irányzatok megerősödése, majd minden idők legpusztítóbb háborúja lett a következménye – zárul Mario Draghi a Financial Timesban megjelent vendégkommentárja.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

103 millió forint bírságot szabott ki az MNB kilenc biztosítóra

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) összesen 103 millió forint bírságot szabott ki kilenc biztosítóra a csoportos hitelfedezeti biztosítások termékfelügyeleti és -irányítási problémái miatt

Újabb légiforgalmi csúcsdöntésre készül a HungaroControl

A HungaroControl szerint 2025-ben az átrepülő forgalomban 8-12 százalékos, a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér esetében pedig 10-15 százalékos növekedés várható az előző évhez képest

A várakozásoknak megfelelő bevételnövekedést ért el a Richter

A Richter Gedeon Nyrt. konszolidált árbevétele az első negyedévben 224 milliárd forint lett, 10 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál - közölte a gyógyszeripari vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján kedden.

Beindulnak az adóellenőrzések: a NAV megcélozza a multikat 

Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) idén kiemelten ellenőrzi a legnagyobb cégeket, köztük a bankokat, biztosítókat és a többmilliárdos adóteljesítményű vállalatokat
Hirdetés

Hírek

103 millió forint bírságot szabott ki az MNB kilenc biztosítóra

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) összesen 103 millió forint bírságot szabott ki kilenc biztosítóra a csoportos hitelfedezeti biztosítások termékfelügyeleti és -irányítási problémái miatt

Újabb légiforgalmi csúcsdöntésre készül a HungaroControl

A HungaroControl szerint 2025-ben az átrepülő forgalomban 8-12 százalékos, a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér esetében pedig 10-15 százalékos növekedés várható az előző évhez képest

Beindulnak az adóellenőrzések: a NAV megcélozza a multikat 

Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) idén kiemelten ellenőrzi a legnagyobb cégeket, köztük a bankokat, biztosítókat és a többmilliárdos adóteljesítményű vállalatokat

Az USA és Kína letette a fegyvert a vámháborúban, de a bizonytalanság megmaradt

A globális tőzsdék hétfőn emelkedtek, miután az Egyesült Államok és Kína megállapodott a magas vámtarifák legalább 90 napra történő csökkentéséről, ezzel fékezve a világ két legnagyobb gazdasága közötti kereskedelmi háborút, amely globális recessziótól való félelmeket táplált. 

Ankara a világörökség várományosi listára került

Ankara, Törökország szívében fekvő főváros, most hivatalosan is helyet kapott a világörökségi várományosi listán – méghozzá nem ókori romjaival, hanem 20. századi modernista városfejlesztésével.

Bírság mellett osztalékfizetési, kezességvállalási tilalom a River Factoring Zrt.-nek

A jegybank az előírásoknak megfelelő működés helyreállításáig megtiltotta a River Factoring Zrt.-nek az osztalékfizetést, illetve új kezesség- és garanciavállalási ügyletek megkötését.

MÁV: ezer új autóbusz lesz a Volán-flottánál

Ezer új autóbusszal válik még korszerűbbé és versenyképesebbé a MÁV-csoport Volán flottája, miután újabb 869 darab autóbusz beszerzésére jelent meg közbeszerzési ajánlati felhívás

Az árstabilitáshoz fegyelmezett monetáris politika kell

A világban tapasztalható bizonytalan geopolitikai és kereskedelmi helyzet olyan inflációs kockázatokat hordoz magában, amelyek miatt a Magyar Nemzeti Banknak (MNB) újra és újra meg kell erősítenie elkötelezettségét a fegyelmezett monetáris politika fenntartása mellett
Hirdetés

Gazdaság

Július 1-től újabb szigor az online számlaadat-szolgáltatásban. Itt van mire figyeljünk.

Az Online Számla rendszerbe jelentett számlaadatok pontosságának javítása érdekében újabb szigorítás várható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részéről a figyelmeztető- (WARNING) és hibaüzenetek (ERROR) kapcsán,

Devizapiac – Erősödött kissé a forint kedd reggelre

Erősödött kissé a forint a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Szokatlan mértékű túlterheléses támadás érte az OTP-t

Nemzetközi mércével mérve is szokatlan méretű túlterheléses támadás érte csütörtökön az OTP Bank digitális ügyfélkiszolgálási felületeit

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.