Támogatta a Rác fürdő felújítására vonatkozó koncepciót a Fővárosi Közgyűlés szerdán, a tervek szerint a rekonstrukció a Budapest Gyógyfürdői Zrt. (BGYH) saját forrásai terhére valósulna meg.
A Bősz Anett főpolgármester-helyettes által jegyzett előterjesztés 17 igen és 4 nem szavazattal, 10 tartózkodás mellett fogadta el a testület, amely elvi egyetértését fejezte ki a BGYH felújítási koncepciójával.
A képviselők egyetértettek azzal, hogy a BGYH a saját forrásai terhére írja ki és bonyolítsa le a fürdőépület kivitelezési közbeszerzési eljárását és a beruházás elvégzését 4,6 milliárd forint plusz 10 százalék tartalékkeret és további legfeljebb 460 millió forint opció összeghatárig. A döntés alapján indulhat a közbeszerzési eljárás a kivitelező kiválasztására
A testület egyetértett azzal is, hogy a BGYH a fővárosi vagyonkezelő központtal együttműködve készítse elő és bonyolítsa le a Rác Hotel – és last call opciós joggal az étterem – bérbeadására, illetve értékesítésére vonatkozó nyílt pályázatot, azzal, hogy a pályázat eredményeként a társaság a Fővárosi Közgyűlés előzetes jóváhagyásával köthet csak szerződést.
Az elfogadott előterjesztés szerint a fürdőépület műszaki állapotát a szakértők a 2010-ben elkészült felújítás mindössze 40 százalékára becsülték.
A gazdaságossági számítások alapján elmondható, hogy egy várhatóan tíz év alatt megtérülő, műemlékfürdőre vonatkozó beruházásról van szó – írták.
A javaslatban kiemelték, hogy a Rác fürdő minél előbbi megnyitása nemcsak a vagyon hasznosítása és a beruházás megtérülése miatt fontos, hanem a Gellért fürdő jövőbeni részleges és időszakos bezárása miatt is, mert a Rác és a Rudas fürdő részben helyettesítheti a budai oldal legnagyobb fürdőjét. A BGYH bevételeinek ily módon történő, hosszú távú biztosítása kiemelten fontos érdek – mutattak rá.
A Turizmus Világnapján a Széchenyi fürdő Pálmaházában tartott sajtótájékoztatón Borosné Szűts Ildikó, a Budapest BGyH Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy nagyon rossz állapotban volta fürdő és a megvásárlást után kritikus állapotban vehették birtokba a komplexumot.
A belső terek az egészségre veszélyes mértékben szennyezettek voltak, ezért a biztonságos munkavégzés feltételeit kellett megteremteni, utána lehetett csak felmérni a fürdő állapotát, a kezelhetetlen anyagok kibontását és elszállítását.
Borosné Szűts Ildikó szerint az előzetes tervek alapján 2025 tavaszán szeretnék megnyitni a fürdőt, illetve – “mivel az Ybl csarnok és a török fürdő viszonylag jó állapotban vannak – a korábbi részleges megnyitás is elképzelhető” – mondta.
Már a sajtótájékoztató napján, a Budapest Főváros Közgyűlésén úgy határoztak, hogy indulhat a közbeszerzési eljárás a Rác fürdő kivitelezőjének kiválasztására, a fürdő olyan sok probléma után végre belátható időn belül megnyithat.