Kezdőlap Mozaik Megvan az oka, miért vált Japán a magyarok egyik slágerdesztinációjává
No menu items!

Megvan az oka, miért vált Japán a magyarok egyik slágerdesztinációjává

 Most érdemes Japánba utazni, mert a gyenge jennek köszönhetően – a magyar utazók élménybeszámolói szerint is –  kifejezetten megfizethető árakon kínálja termékeit, szolgáltatásait az egykor a legdrágább célállomások közé tartozó csodás szigetország.

A márciusi cseresznyevirágzási szezon mindig népszerű időszak a turisták számára, amikor Japánba látogatnak. Idén azonban talán nem ez volt az egyetlen ok, amiért több mint 3,1 millió látogató – a japán nemzeti turisztikai szervezet szerint ez egyhavi rekord – látogatott el a felkelő nap országába.

A külföldi turisták a keményebb valutáikat, például az eurót és a dollárt használták ki, hogy a gyengébb japán valutával szembeni előnyös árfolyam hasznát kiélvezzék. Habár a jen zuhanása árt a japán háztartásoknak, a Japánba látogatók profitálnak az árfolyamkülönbségből – írja az AFP sajtóügynökség.

A külföldi turisták egy főre jutó átlagos költése idén január és március között 52%-kal nőtt az ügynökség jelentése szerint a 2019-es év azonos időszakához képest. Az volt az utolsó összehasonlítási év a Covid-19 járvány miatt.

Egy 1000 jenes ramen akkor 8 euróba került, szemben a hét eleji 5,8 euróval. Egy luxusóra pedig, amely 2019-ben 5600 euróba került, ma már „csak” 4000 euró körüli összeget ér. A turisták ugyanis az útlevelük bemutatásával adókedvezményt is igénybe vehetnek, ami mind a külföldi turisták, mind a helyi nagyvállalatok számára előnyös.

A gyenge jent gyakran tekintik a „Japan Inc.” áldásának, mivel segít abban, hogy a kereskedelmi export – például Japán autóexportja – olcsóbb legyen külföldön, és növeli a nyereséget, amikor a külföldi piacokról származó jövedelmet hazahozzák. A behozatali oldalon viszont megemeli a nyersanyagok, az élelmiszerek és az üzemanyag árát, ami hátrányosan érinti a műtrágyát importáló mezőgazdasági termelőket és a Kínából származó alkatrészekre támaszkodó cégeket. Arról nem beszélve, hogy Japánban a kisvállalkozások foglalkoztatják a legtöbb munkavállalót, akik nem engedhetik meg maguknak, hogy a versenyző piacon az eladási árak emelésével áthárítsák a növekvő költségeket.

A japán valuta április 29-én 160,17 jenre zuhant a dollárral szemben, ami utoljára 1990-ben volt ilyen magas. Május 1-jén a japán valuta meredek emelkedés után 153,04 jen volt a dollár árfolyama, bár később kissé visszaesett. A kereskedés zárásakor a japán valuta még így is 2,08%-kal emelkedett a nap folyamán, ami nagy ugrás egy olyan piacon, ahol a napi ingadozások gyakran néhány tized százalékpontra korlátozódnak. A Bank of Japan (BoJ) adataiból az is kiderült, hogy a japán hatóságok május 1-jén mintegy 3,66 billió JPY-t költhetek a jen támogatására. A hét elején a japán pénzügyminisztérium is beavatkozott a piacba, és potenciálisan mintegy 6000 milliárd jen (36 milliárd euró) értékben fektetett be – igaz a Bloomberg-nek ezt hivatalosan nem erősítették meg. A japán jegybank a valutájának erőteljes esése ellenére április végén változatlanul hagyta az irányadó kamatlábat, 0% és 0,1% között tartva azt, és meglehetősen békülékeny hangnemet ütött meg.

Érsek M. Zoltán

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.