Február 15-től az európai polgárok és vállalkozások jobban védve vannak a gázárak újabb robbanásszerű emelkedésével szemben, hatályba lépett ugyanis az uniós gázárplafon. De miről is van szó pontosan?
Oroszország Ukrajna elleni háborúja következtében tavaly drasztikusan megemelkedtek a földgáz nagykereskedelmi árai Európában, aminek hatásait ma is érzik a fogyasztók és a gazdaságok. Ám szerdától egy dinamikus uniós árplafon hivatott megakadályozni, hogy egy ilyen helyzet megismétlődjön. Más kérdés, hogy egyelőre nincs rá szükség az alacsony árak miatt.
Miről szól?
Az úgynevezett piaci korrekciós mechanizmus célja, hogy megvédje a polgárokat és a gazdaságot a túlzott áraktól. Konkrétan arról van szó, hogy az EU-ban a gáz nagykereskedelmi árai hosszabb ideig ne legyenek jelentősen magasabbak a világpiaci áraknál.
Hogyan működik?
A jövőben az EU megtilt bizonyos gázvásárlásokat, ha azok ára eléri az előre meghatározott szintet, és az áremelkedés nem felel meg a regionális szinten vagy a világpiacon tapasztalható hasonló áremelkedésnek. A korrekciós mechanizmus akkor lép életbe, ha a kínált gáz ára három munkanapon keresztül meghaladja a 180 eurót megawattóránként, és 35 euróval meghaladja a folyékony földgáz (LNG) nemzetközi átlagárát. Magyarország szempontjából kulcsfontosságú, hogy a tőzsdén kívüli ügyletekre – így a hosszú távú szerződésekre – nem vonatkozik.
Azonnal hatályba lép?
Nem. A vonatkozó európai gázár nemrégiben 50 és 60 euró között volt, ami egyértelműen a 180 eurós megawattóránkénti határérték alatt van. Ez így mérföldekre van a tavaly augusztusi csúcsértékektől, amelyek az árplafonról szóló vitát elindították. Az EU Bizottsága szerint az európai földgázárak ekkor 1000 százalékkal meghaladták az Unióban eddig mért átlagárakat. Míg az elmúlt tíz évben az árak megawattóránként 5 és 35 euró között mozogtak, tavaly nyáron rekordszintre, megawattóránként jóval 300 euró fölé emelkedtek.
Miért volt drasztikus az áremelkedés?
Az Európai Bizottság elemzése szerint az árak elsősorban azért emelkedtek, mert Oroszország fegyverként használta gázszállításait, és szándékos megszakításokkal manipulálta a piacot. Augusztusban aztán különösen feszült volt a kereslet és a kínálat viszonya, mivel a csővezetékeken keresztül történő beáramlás csökkenését tetézte az uniós országok azon törekvése, hogy még a tél előtt feltöltsék a tárolókat. Emellett az elemzés szerint szerepet játszott a további ellátási zavaroktól és az oroszországi piaci manipulációtól való félelem, valamint az árképzési mechanizmus, amely nem volt felkészülve a kereslet és a kínálat ilyen szélsőséges változásaira.
Mik az előrejelzések?
A gázpiaci szakértők szerint a nagykereskedelmi árak alakulása elsősorban az időjárástól függ majd a fűtési szezon hátralévő részében. Ha a hőmérséklet lehetővé teszi, hogy a nagyobb gáztartalékok a tárolókban maradjanak, akkor nyáron áresés következhet be.
(Spiegel)